دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

بررسی مصادیق حمایت مالی از زوجه (مهریه، نفقه، ارث) در قوانین ایران و انگلستان

 
تاریخ انتشار: 1399/02/13    

بررسی مصادیق حمایت مالی از زوجه (مهریه، نفقه، ارث) در قوانین ایران و انگلستان

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو رقیه جمالو با عنوان «بررسی مصادیق حمایت مالی از زوجه (مهریه، نفقه، ارث) در قوانین ایران و انگلستان» روز شنبه 13 اردیبهشت‌ماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو رقیه جمالو با عنوان «بررسی مصادیق حمایت مالی از زوجه (مهریه، نفقه، ارث) در قوانین ایران و انگلستان»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محسن فتاحی به عنوان استاد راهنما، دکتر سید ابراهیم حسینی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در حقوق ایران و انگلیس وقتی زوجیت بین طرفین محقق می‌شود حقوق و تکالیفی بر عهده طرفین قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به حقوق مالی اشاره کرد. کارکرد حقوق مالی برای زن حمایت مالی از وی است. مواردی همچون مهریه، نفقه و ارث از مصادیق حمایت‌های مالی است که در نظام حقوقی دو کشور ایران و انگلستان در این نوشتار بررسی شده است. رویکرد مدنظر، تطبیقی و بیان موارد اشتراک و افتراق است تا نقاط قوت و ضعف موجود در هر دو نظام مشخص شود و شاید بتوان با تطبیق قوانین ایران با انگلستان، به راه‌حلی برای تقویت حمایت مالی از زوجه در نظام حقوقی ایران رسید. از مهریه صرفاً در قوانین ایران سخن به میان آمده است و در قانون انگلستان به طور خاص به مهریه پرداخته نشده است. در قوانین ایران نفقه ضمن تحقق نکاح دائم به لحاظ قانونی و شرعی بر عهده زوج قرار می‌گیرد و در قوانین انگلستان تأمین مایحتاج زندگی در هر دو صورت ازدواج ـ شروع زندگی مشترک با عقد نکاح و بدون عقد نکاح ـ بر عهده زوجین است. نفقه طبق قوانین ایران در جریان زندگی مشترک نیز بر عهده زوج است، اما در قوانین انگلستان، زوجه پس از طلاق می‌تواند درخواست نفقه بدهد. ارث در قوانین هر دو کشور شامل زوجین می‌شود و آن‌ها هر دو از یکدیگر ارث می‌برند. شیوه پژوهش در این پایان نامه توصیفی تحلیلی است.


برچسب ها : رقیه جمالو, پایان نامه, کارشناسی ارشد, دانشگاه ادیان و مذاهب, سید ابراهیم حسینی, حمیدرضا شریعتمداری, سید محسن فتاحی, دانشکده زن و خانواده

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.