دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی:
سرعت آینده راست‌گرایی دینی با موانع فراوانی روبه‌رو خواهد بود
به همت مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی؛
گفت‌وگوهای الاهیاتی دانشگاه ادیان و پادربورن برگزار شد
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
درونمایه‌های عرفانی آثار حکیم هیدجی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت الله تسخیری همچون نگین در میان علمای جهان اسلام می درخشید
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
نقش شعرای شیعی عصر حضور در گسترش فرهنگ تشیع

نقد استاد دانشگاه ادیان و مذاهب بر فیلم ابوالقاسم طالبی

 
تاریخ انتشار: 1395/11/20    

نقد استاد دانشگاه ادیان و مذاهب بر فیلم ابوالقاسم طالبی

سه شنبه عصر به همت معاونت فرهنگی به اتفاق خانواده در کنار جمعی از همکاران و دانشجویان دانشگاه ادیان به تماشای فیلم یتیمخانه ایران نشستیم: سوژه‌ای مهم و برانگیزاننده با بازی های خوب و باورپذیر که البته به دلیل تصمیمات از پیش گرفته کارگردان یا سفارش های تهیه کننده، از ضعف هایی در دیالوگ رنج می برد، اما آنچه در این فیلم عجیب می نمود (و به نظرم نوعی فرصت سوزی بود)، تبرئه روسیه از جنایت در حق مردم ایران بود که هیچ وجه یا ضرورتی نداشت و هیچ انطباقی هم با گزارش های تاریخی و نیز خاطرات پدربزرگ های ما ندارد!

به واقع، اگر مظالم انگلیسی ها را که مشتی از خروار است به نمایش می گذاریم به چه دلیل باید با دیالوگ های صریح و با اِسناد جنایات جاافتاده ی روس ها به انگلیسی ها ی درآمده

در کسوت روس ها، روس ها را که کمترین جرمشان اشغال ایران در آن دوران بود تبرئه کرد؟ گیرم قحطی آن زمان ایران فقط و فقط ناشی از جنایات انگلیسی ها بوده، اما نویسنده و کارگردان می توانستند با سکوت از کنار نقش روسیه بگذرند، اما کدامین رسالتْ آنان را به تصریح به برائت روس ها ملزم می کرد؟

از این گذشته، سیاه نمایی ای که این فیلم از جمهوری اسلامی در چند دهه گذشته صورت می دهد هم بسی شگفت انگیز است. روایتگر فیلم در جایی بسان فیلم های مستند از مغفول ماندن این بخش تاریک از تاریخ مناسبات انگلیس و ایران گله می کند و به صراحت،از اینکه حتی یک صفحه از کتاب های درسی ایران در پیش و پس از انقلاب به روایت این فاجعه و جنایت اختصاص نیافته انتقاد می‌کند و به تلویح، همه این لاپوشانی ها را محصول شیطنت‌های بریتانیا وانمود می کند.

نقد برخی جزییات دیگر مانند طعن مکرر و ملال آور به روشنفکران با تعبیر منورالفکرها، تقسیم چندباره روحانیت به دو یا سه گروه، نمایش تصاویر بازداشت ملوانان آمریکایی، بدون هیچ ارتباط روشنی با داستان فیلم و ضدقهرمان سازی از یک کلیمی بدون هیچ ضرورت خاصی را به فرصتی دیگر و به اهل فن واگذار می کنم.

در مجموع، به نظرم سازندگان این فیلم به رغم حسن انتخابشان در سوژه، و توفیقشان در پردازش داستانی و تصویری این قطعه از تاریخ غمبار ایران، با تن دادن به برخی مطالبات غیر حرفه‌ای،نامتجانس و غیرضرور، کمی تا قسمتی فرصت سوزی کرده اند. اما به هر حال، باید هم به آنان دست مریزاد گفت و هم از بانیان این نمایش و همایش در دانشگاه و مدرسه اسلامی هنر قدردانی کرد.

منتشر شده در دین‌آنلاین


برچسب ها : یتیمخانه ایران

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز