دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با صدور حکمی از سوی رئیس دانشگاه؛
رئیس اداره گزینش دانشگاه ادیان و مذاهب منصوب شد
گفتاری از حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی؛
رکن اولیای خدا
با سخنرانی مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌ها علمیه؛
چالش‌های فراروی تقریب و راهکار‌های برون رفت از آن بررسی می‌شود
با سخنرانی آیت الله احمد مبلغی بررسی می‌شود؛
نقش دانشگاه‌های جهان اسلام در تقریب امت اسلامی
از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی ارائه شد؛
فرم درخواست‌های آموزشی دانشجویان جدیدالورود

نقد و بررسی نظریه تفکیک خلافت از امامت از منظر نواندیشان دینی معاصر

 
تاریخ انتشار: 1400/08/17    

نقد و بررسی نظریه تفکیک خلافت از امامت از منظر نواندیشان دینی معاصر

جلسه دفاع از رساله دکتری جناب آقای علیرضا صدر اقدم با عنوان "نقد و بررسی نظریه تفکیک خلافت از امامت از منظر نواندیشان دینی معاصر(با تاکید بر آراء حیدرعلی قلمداران)" برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ جلسه دفاع از رساله دکتری جناب آقای علیرضا صدر اقدم با عنوان "نقد و بررسی نظریه تفکیک خلافت از امامت از منظر نواندیشان دینی معاصر(با تاکید بر آراء حیدرعلی قلمداران)" از سوی معاونت آموزش و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.
استاد راهنما : جناب آقای دکتر محمد مرادی
استاد مشاور : جناب آقای دکتر امداد توران
اساتيد داور :جناب حجت الاسلام دکتر محمدحسن نادم،جناب حجت الاسلام دکتر حمیدرضا شریعتمداری و جناب حجت الاسلام دکتر حسین جوان آر استه

چكيده
زيديه پس از شکل گيري به عنوان يک فرقه از فرقه‌هاي شيعه، در عقايد و فقه، گفتمان جديدي را ارائه کردند. سه شاخه عقايدي جاروديه، سليمانيه و بتريه براي زيديه در کتابهاي فرق و مذاهب ثبت شده است. از جاروديه دو شاخه فقهي قاسميه و ناصريه به نام دو فقيه صاحب انديشه و گفتمان ساز زيدي يعني قاسم بن ابراهيم رسّي (م 246ق) و حسن بن علي، مشهور به ناصر للحق (م 304ق) يکي در يمن و ديگري در شمال ايران با گرايش متفاوت شکل گرفت. اين پژوهش با محور قرارد دادن نسخه‌هاي کتاب مهم و چاپ نشده الإبانه در فقه ناصر و تصحيح بينابيني دو کتاب مهم (طهارت و صلات) در پي رهيافتن به منابع، مباني و روش فقهي ناصر و ناصريان و ميزان مطابقت آن با فقه مذاهب ديگر، شکل گرفت. الإبانه که پس از تحرير، مهمترين کتاب و محور مباحث فقهي زيديان ناصري گرديد، به خامه ابوجعفر محمد بن يعقوب هوسمي (م 455ق) تحرير و سپس شرح گرديده است. انديشه هاي کلامي، آراء فقهي و آثار بسيار و ناشناخته ناصر للحق را با رويکردي نو و مبتني بر نکات نويافته موجود در نسخه‌هاي الإبانه که دائرة المعارفي از فقه، کلام و تاريخ ناصريان است؛ پي گرفتيم. پس از پرداختن تفصيلي به شرح حال و آثار مؤسس فقه ناصري و انديشه‌هاي زيدي وي در فقه و کلام و معرفي ابوجعفر هوسمي محرّر کتاب الإبانه، فصلي از اين پژوهش به شناخت مباني و منابع فقهي ناصر کبير و برداشت‌هاي ويژه وي از کتاب و سنّت، عنايت به پيشوايان اماميه به ويژه امام صادق (عليه السلام) و رويکرد وي به اجماع، اختصاص يافت. بعد از بررسي مباني فقهي، ويژگي‌ها و روش ناصر در استخراج احکام و ديدگاه‌هاي ممتاز وي را در فصلي ديگر بررسي کرديم و دريافتيم وي ضمن التزام بر عقايد زيدي، فقيهي عترت مدار ، نص‌گرا، محتاط و در مبارزه با بدعتهاي وارد شده در شريعت، غيور بوده است. در فصل اشتراکات و تمايزات فقه ناصر با ديگر مذاهب، به سبب اشتراک فقه ناصري با اماميه در مباني و منابع و توجه ويژه به روايات و آراء عترت در استنباط احکام، قرابت فقه ناصر به فقه اماميه در مسائل نمادين شيعه و استقلال آراء فقهي وي در مسائل بسياري محرز گرديد.

 


برچسب ها : امامت, خلافت, نواندیشان دینی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
دانشکده حقوق
دانشکده زبان و فرهنگ ملل
دانشکده مطالعات ملل
دانشکده تاریخ
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.