آنتوان بارا

تاریخ انتشار:

بیوگرافی:

آنتوان بارا (به انگلیسی: Antun Bara) (به عربی: أنطون بارا) (زاده 1943) نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مسیحی سوری الاصل و ساکن کویت است. وی بخشی از تحقیقات خود را در موضوع زندگی امام حسین (ع) و واقعه کربلا صرف کرده است.

اثر معروف او الحسین فی‌ الفکر‌ المسیحی (به فارسی: حسین علیه‌ السلام در اندیشه مسیحیت) است و علاوه بر این کتاب ۱۵ جلد کتاب دیگر نوشته است که بیشتر آن‌ها در حوزه ادبیات و رمان و داستان است.از سال ۱۹۶۶ تا کنون عضو هیئت تحریریه روزنامه‌ «القبس» و مدیر تحریر دو هـفته نامه «شبکة الحوادث» است و در برخی شبکه های رادیویی‌ عربی نیز فعالیت داشته‌ اسـت‌.

  • زندگینامه آنتوان بارا

آنتوان بارا در سال ۱۹۴۳ میلادی در سوریه متولد شد. اجدادش در اصل از منطقه نجد عربستان بودند که از سال‌های دور به سرزمین شام مهاجرت کرده‌اند. خانواده او از طبقه متوسط پیشه وران بودند و نیاکان و همین طور پدرش به شغل نجاری و ساختن ابزار و آلات مورد نیاز کشاورزان اشتغال داشتند. تحصیلات ابتدائی آنتوان در مدرسه متعلق به مسیحیان که مدرسه‌ای خصوصی بود سپری شد. در دوره راهنمائی، همراه برادرش حبیب به یک مدرسه دولتی منتقل شد و نخستین دانش آموزان مسیحی بودند که به این مدرسه رفتند چون فقط دانش آموزان مسلمان به آن مدرسه می‌رفتند.

تحصیل و فعالیت‌ها

آنتوان بارا در دوره دبیرستان رشته ادبی را برگزید و در سنین پایین فعالیت مطبوعاتی را آغاز کرد. او در سن ۲۲ سالگی شروع به نوشتن کرد و ابتدا کتاب‌های عاشقانه می‌نوشت و سپس شروع به نوشتن درباره امام حسین (ع) کرد. او پس از مهاجرت به کویت اولین بار به عنوان نویسنده ورزشی در روزنامه «اخبار الکویت» مشغول به کار شد. از آن تاریخ به بعد در بخش‌های مختلف مطبوعاتی اعم از ورزشی، فرهنگی، اقتصادی، هنری و محلی به نویسندگی و یا سردبیری در روزنامه‌ها و نشریات مختلف مشغول بوده است و بیشتر از ۴۰ سال در فضای مطبوعات فعالیت داشته است. در زمینه تألیف، کتاب «حسین در اندیشه و فکر مسیحی» را نوشت و اثر دیگرش «زینب فریادی که ادامه دهنده راهی بود» بیش از ۱۰ سال به طول انجامیده و رونمایی آن نیز در ایران بوده است.

آثار

  • عـشرة أیـام ساخنة
  • الأسیاد
  • الأحلام تموت أولا
  • دخان فوق دسمان
  • زینب…صرخة أکملت مسیرة

اثر مشهور آنتوان بارا

به نظر میرسد شهرت آنتوان بارا در ایران به دلیل نگارش کتاب حسین علیه‌ السلام در اندیشه مسیحیت‏‫ است. رویکردی او در مقایسه امام حسین (ع) و حضرت مسیح (ع) مورد توجه شیعیان قرار گرفته است. این کتاب در سال‌های مختلف، تحت عناوین متفاوت و با ناشران و مترجمان متفاوت منتشر شده است. حسین (ع) از دیدگاه مسیحیت به هفده زبان ترجمه و در پنج دانشگاه و برای دوره‌های تکمیلی مورد تأیید قرار گرفته است. او درباره چگونگی تألیف این کتاب در مصاحبه با پایگاه النبأ گفته است که در ابتدا چیز زیادی درباره حادثة‌ کربلا‌ نمی دانسته؛ تا این که سی و پنج سال پیـش بـا سـید شیرازی‌ (مرجع تقلید) آشنا شده و برخی کتب دربـاره امـام حسین (ع) به او معرفی شده است. او پس از مطالعه‌ کتاب‌‌ها به این نتیجه رسیده است که حادثه عاشورا، حماسه‌ای منحصر به فـرد اسـت‌ همچنین او معتقد است که مسئله‌ای به این بزرگی، به اندازه کافی مـورد اهتمام متفکرین مسلمان نبوده و مستشرقین‌ هم‌ از‌ جنبه مادی به این بحث پرداخته‌اند. این مسئله انگیزه او را برای نگارش کتابش درباره امام حسین (ع) بیشتر کرده است. وی در بخشی از سخنانش دربـاره بـازتاب انـتشار این کتاب گفت‌: “این‌ کتاب‌ بازتابی بیشتر از آن چه تصور می‌کردم در پی داشت. مسلمانان و بـه خـصوص شیعیان‌ از‌ این کتاب استقبال کردند؛ ولی برخی مسیحی‌ها به آن اعتراض کردند‌ و درباره مـن‌ گـفتند کـه او یک مسیحی است که شیعه شده و در بیروت نیز کتابی علیه آن‌ نوشته‌ شد‌ کـه رکـیک و سطحی بود. البته یک رساله دکترا نیز در تأیید این‌ کتاب‌ نوشته شده اسـت. بـحمد الله تـا کنون این کتاب به هفده زبان دنیا ترجمه شده و این‌ از‌ فضل حسین علیه السلام است.”