مذاهب کلامی

مذاهب کلامی

دکتری | پژوهش محور (ویژه غیر ایرانی‌ها)

رشته دکتری «مذاهب کلامی» یک دوره کامل پژوهشی ، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که به شناخت علمی مکاتب و مذاهب کلام اسلامی و بررسی تطبیقی و مقایسه‌ای این مکاتب می‌پردازد. در عصری زندگی می‌کنیم که دیانت‌ها، قومیت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون مجال بروز یافته‌اند و دیگرانی وجود دارند که در اندیشه یا عمل به گونه‌ای دیگر‌اند. از نخستین سده‌ی تولد اسلام تاکنون پیروان مکاتب فکری و مذاهب گوناگون با رهیافت‌ها و نگرش‌های مختلف به تبیین و تحلیل یکدیگر پرداختند. اما در جهان کنونی که از آن به عصر تعامل و گفتگوی ادیان یاد می‌شود، باید طرحی نو ابداع شود که بتواند به شایستگی به سوالاتی که پیش روی اهل فکر و اندیشه قرار دارد، پاسخ گوید. رشته مذاهب کلامی می‌تواند مقدمات لازم در جهت ایجاد این طرح و تربیت نیروهای کارآمدی را فراهم آورد که افزون بر شناخت علمی مکاتب و مذاهب کلامی اسلامی به بررسی تطبیقی و مقایسه ای آنها نیز بپردازد.

دانش‌آموختگان این رشته با شناختی که از تازه‌های جهان دانش در این رشته بدست می‌آورند، قدرت نقد، مناظره و ارزیابی گرایش‌های گوناگون را کسب می‌کنند و می‌توانند به پرسشها و شبهات جدید در زمینه مباحث کلامی پاسخ گویند. همچنین در پایان این دوره دانش آموختگان می‌توانند به نوآوری و تولید فکر و اندیشه در رشته مذاهب کلامی بپردازند. در این رشته به دیدگاه تقریبی بین مذاهب کلامی با تاکید بر مبانی و معارف اهل بیت توجه ویژه وجود دارد.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 6۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری پژوهش‌محور

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.