اسماعیلیه مجموعه مقالات

4,000,000 ریال

كتاب اسماعیلیه مجموعه مقالات با استناد به منابع دست اول و گزارش های فرقه ‏نگاران در سه بخش به تاریخ، شخصیت ها و اعتقادات اسماعیلیه می‏ پردازد.

در بخش اول به تاریخ ظهور و تطورات تاریخی این مذهب پرداخته و در ضمن به اختلافات مذهبی شاخه‏ های عمده اسماعیلیه اشاره می‏ كند. نویسنده پیدایش شیعه و تحولات تاریخی آن را به عنوان پیش‏ زمینه پژوهش درباره فرق اسماعیلیه دانسته است.

سپس به زندگی اسماعیل بن جعفر و محمد بن اسماعیل، رابطه آنها با غلات، قرامطه بحرین و ایران، ظهور فاطمیان و حكومت و تمدن آنها و نیز تطورات تاریخی نزاریان و طیبیان پرداخته و افكار و زندگی عالمان و شخصیت های تأثیرگذار اسماعیلی را معرفی کرده است.

بخش سوم به عقاید اسماعیلیه در زمینه توحید، نبوت، ادوار هفتگانه تاریخ، امامت، معاد و باطنی‏ گری اختصاص یافته است.

 

اطلاعات توصیفی کتاب در کتابخانه ملی

 

نویسنده

گروه مذاهب اسلامی

نوع جلد

گالینگور

وضعیت نشر

تجدید چاپ

سال نشر

1401

10 in stock

Description

تا نیمه قرن بیستم، اسماعیلیان را تقریبا منحصرا از روی مدارک و شواهدی که دشمنانشان فراهم آورده و یا جعل کرده بودند می‌شناختند در نتیجه، انواع افسانه‌ها در میان مسلمانان و نیز جوامع غربی درباره تعالیم و کارهای اسماعلیان شایع بود.

با کشف و مطالعه آثار بی‌شمار متون اسماعیلی اصلی که در مجموعه‌های خصوصی هند، آسیای مرکزی، سوریه (شام)، یمن و دیگر مناطق محفوظ‌ مانده بود، اکتشافی در بررسی‌های اسماعیلی پدید آمد. بسیاری از این متون از سال 1950 ویراسته، ترجمه و منتشر شده است و به این طریق به پیشرفت چشمگیر تحقیقات جدید اسماعیلی کمک کرده است.

کتاب حاضر جنبه‌هایی از تاریخ و اندیشه اسماعیلی در سده‌های میانه را دربرمی‌گیرد. نگارندگان طی مباحث مختلف کتاب، وجوه و مراحل مختلف تاریخ اسماعیلی را به بحث می‌گذارد و سهم اسماعیلیان قدیم و نیز اسماعیلیان بعد را در فرهنگ اسلامی توصیف می‌کنند.

برخی از فصول کتاب دربارة شخصیت‌های فرقه اسماعیلیه مثل صباح است و فصول دیگر، اسماعیلیان را در متن جوامع مسلمان سده‌های میانه نشان می‌دهد. علاوه بر آن که روابط میان اسماعلیان و صلیبیان را از نو بررسی می‌کند و اسطوره‌ها و افسانه‌هایی را که از این ارتباط درباره اسماعیلیه پدید آمده است، از دید تحقیق مجدد می‌گذراند.

 

 

You may also like…