دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر مروجی طبسی مطرح کرد؛
مباهله یک واقعه فرامذهبی است
پژوهشکده اخلاق و معنویت با سخنرانی دکتر مفتاح برگزار می‌کند:
جریان‌شناسی نقد معنویت عصر جدید در مسیحیت
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
«رویکرد پدیدارشناسانه به باورها و آیین‌های عاشورایی»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
امامت لازمه نظام دین و حفظ انسجام مسلمین است
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
نشست علمی تحولات آکادمیک دین‌پژوهی: بررسی آثار آکادمی دین آمریکا

آرشیو / دفتر گفتگوی ادیان

 
بررسی و نقد علمی گفت وگوهای اسلام و مسیحیت  در پنجاه سال اخیر ایران
چکیده پایان نامه
بررسی و نقد علمی گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در پنجاه سال اخیر ایران

چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد؛

دانشجو: مهدی صالحی

استاد راهنما: دکتر محمد مسجدجامعی

استاد مشاور: دکتر مهراب صادق نیا

استاد داور: دکتر احمدرضا مفتاح

تاریخ انتشار: 1393/11/26     
گفت وگوی ادیان در چالش با هویّت دینی با تأکید بر الهیات تطبیقی
چکیده پایان نامه
گفت وگوی ادیان در چالش با هویّت دینی با تأکید بر الهیات تطبیقی

چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد؛

دانشجو: احمد مقری

استاد راهنما: دکتر مهراب صادق نیا

استاد مشاور: دکتر احمدرضا مفتاح

استاد داور: دکتر محمد مسجد جامعی

تاریخ انتشار: 1393/11/21     
منشور دفتر گفتگوی ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
منشور دفتر گفتگوی ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب

گفتگوی ادیان راهی است بسوی حقیقت دینی نهفته در تمام ادیان که بر نگاه شمول گرا استوار است. تحول و پیشرفت و تنوع فرهنگی که خصیصه روزگار ما است به رودررویی دینی و فرهنگی انجامیده و وضعیت امروز جهان و آینده را رقم می زند. 

تاریخ انتشار: 1393/11/20     
از پای میز مذاکرات هسته ای تا پایه های گفتگوهای دینی
گزارش سفر هیئت اسقفان آمریکایی به قم در سال 92
از پای میز مذاکرات هسته ای تا پایه های گفتگوهای دینی

در حال حاضر یکی از مسایلی که در دنیای غرب و جامعه سیاسی آمریکا بسیار مورد بررسی قرار گرفته است برنامه هسته ای ایران می باشد. هرچند در نگاه اولیه نمی توان آن را به عنوان مسئله ای دینی و یا بین الادیانی مورد توجه قرار داد اما با صدور فتوا از جانب مقام معظم رهبری و از طرف مقابل بحث های بوجود آمده در جوامع غربی و مخصوصا توسط شخص رییس جمهور آمریکا و در نتیجه آن سفر تعدادی از بزرگان مسیحی به ایران جهت تحقیق و بررسی این موضوع، خود می تواند موضوعی بین الادیانی در این رابطه بین اسلام و مسیحیت باشد.

تاریخ انتشار: 1393/10/24     
مواضع واتیکان و پاپ جدید نسبت به مسأله هم جنس گرایی
«زمین لرزه» همجنس گرایی در کلیسای کاتولیک
مواضع واتیکان و پاپ جدید نسبت به مسأله هم جنس گرایی

در نگاه واتیکان، رستگاری تنها از طریق مسیح امکان پذیر است. در عین حال گناه، رستگاری را بر نمی‌تابد و از آنجا که روابط نامشروع خارج از ازدواج گناهانی بزرگ محسوب می‌شوند، همجنس بازی نیز به مثابه طرد عیسی مسیح و دوری از رستگاری است. این در حالی است که پاپ فرانسیس در مواضع اخیر خود بر همراهی با همجنس گرایان و لزوم گشودگی آغوش کلیسا نسبت به ایشان تاکید کرده و کلیسا را «خانه ای برای همگان» نامیده است.

تاریخ انتشار: 1393/09/30     
گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در دانشگاه ادیان و مذاهب
گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در دانشگاه ادیان و مذاهب

دانشگاه ادیان و مذاهب با توجه به پیشینه پژوهشی و آکادمیک خود، گفت‌وگو بر مبنای شناخت ادیان دیگر و شناساندن اسلام را بدون قصد تبلیغ و تبشیر سرلوحه کار خود قرار داده است. کمتر هفته‌ای است که هیات‌های مختلف و پژوهشگران خارجی از سایر ادیان و مخصوصا مسیحیت از این دانشگاه بازدید نکنند. سید ابوالحسن نواب، رئیس و موسس این دانشگاه از ابتدای تاسیس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همواره عضو ثابت شورای سیاست‌گزاری گفت‌وگوی ادیان ایران بوده است و به نام دانشگاه ادیان و مذاهب یا نماینده جمهوری اسلامی ایران در سمینار‌های مختلف گفت‌وگوی ادیان علی الخصوص گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت شرکت کرده است. همچنین سفرهای غیر رسمی دانشجویان به کشور‌های مسیحی و انجام پروژه‌های تحقیقی در حوزه مطالعات اسلام و مسیحیت از دیگر فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت است.

تاریخ انتشار: 1393/09/15     
گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در موسسه گفت وگوی ادیان
گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در موسسه گفت وگوی ادیان

موسسه گفت‌وگوی ادیان مجموعه‌ای متشکل از فعالان حوزه گفت‌وگوی بین دینی و دین پژوهی است. این مجموعه تشکیلات و سازماندهی مناسبی را تحت قالب موسسه‌ای غیر دولتی فراهم آورده تا به اهداف مشخص و معین خود در راستای گفت‌وگو، پژوهش و اطلاع رسانی در حوزه فعالیت‌های دینی و دین پژوهی دست یابد. تاسیس و مدیریت این موسسه با علی ابطحی، معاون رئیس جمهور پیشین ایران بوده است.

تاریخ انتشار: 1393/09/08     
نگاهی به گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در مرکز بین المللی تمدن ها
نگاهی به گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در مرکز بین المللی تمدن ها

مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها تا اوایل سال ۸۴ زیرمجموعه وزارت خارجه بود ولی پس از آن به زیرمجموعه‌ای از سازمان فرهنگ و ارتباطات تبدیل شد. در دی‌ماه ۱۳۸۴ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دو دفتر ادیان و مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها را با نام جدید «مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها» ادغام کرد. این مرکز سرانجام در دی‌ماه ۱۳۸۶ با همه امکانات و نیروی انسانی در «مرکز ملی مطالعات جهانی شدن» ادغام گردید. در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز روز ۳۰ شهریور «روز گفت‌وگوی تمدن‌ها» نامگذاری شده بود که در سال ۱۳۸۹ به دلیل «منقضی شدن زمان این مناسبت و نداشتن متولی خاص» از تقویم حذف شد.

تاریخ انتشار: 1393/09/05     
گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
نگاهی به کارنامه مرکز گفتگوی ادیان و تمدن ها
گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

پیش از تشکیل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در حدود 12 سازمان و نهاد گوناگون در ایران به فعالیت‌های فرهنگی مشغول بودند، اما در اواخر سال 1374 به منظور تمرکز امور گفت‌وگو و تبلیغات در خارج از کشور در قالب سازمان واحد، پس از طی مراحل مختلف قانونی و تأیید اساس‌نامه این سازمان از سوی مقام معظم رهبری، این سازمان به طور رسمی تشکیل شد و از آغاز سال 1375 (1996 م)، بودجه و اعتبارات لازم در اختیار آن قرار گرفت. پس از آن مقرر شد که بخش‌های فرهنگی وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور خارجه و همچنین مجمع‌های جهانی اهل بیت (ع) و تقریب مذاهب اسلامی با کلیه امکانات مالی، پرسنلی و تجهیزاتی به این سازمان واگذار گردد.

تاریخ انتشار: 1393/09/03     
افراط گرایی دینی به شیوه «بوکوحرام»
افراط گرایی دینی به شیوه «بوکوحرام»

افراط گرایی دینی به شیوه «بوکوحرام»

25 دسامبر 2011، برای مسیحیان نیجریه روز شادی نبود. زیرا در آن روز، این کشور بر اثر سه انفجاربزرگ به خود لرزید که مهم‌ترینشان انفجاری در کلیسای کاتولیک «مادالا» در نزدیکی «ابوجا» پایتخت نیجریه بود؛ دیگری در نزدیکی کلیسایی در شهر «جوس» و سومی در نزدیکی مقر پلیس در شمال شرقی این کشور به وقوع پیوست. فقط این انفجارها درسالروز میلاد حضرت مسیح حدود 50 کشته بر جای گذاشت. فردای آن روز سه حمله تروریستی دیگر در این کشور منجر به کشته شدن ۲۷ تن و ۵۲ زخمی شد.

تاریخ انتشار: 1393/09/03     
پاپ فرانسیس و چشم انداز محتمل روابط اسلام و مسیحیت
پاپ فرانسیس و چشم انداز محتمل روابط اسلام و مسیحیت

صرف نظر از انگیزه‌ها، چگونگی و نوع ایفای نقش دین؛ آنچه مسلم است اینکه قرن بیست و یکم شاهد بازیگری عنصر جدیدی به نام دین در کنار سایر عناصر نقش‌آفرین در تحولات بین‌المللی است. پاسخ به نیازهای معنوی و چاره‌اندیشی و مشارکت در حل معضلات و چالش‌های جامعه بشری، فرصت‌های ارزشمندی را در اختیار ادیان قرار داده است که هر یک از ادیان به تناسب توان و ظرفیت خویش می‌توانند در آن ایفای نقش نمایند. با این وجود، به نظر می‌رسد در میان ادیان زنده دنیا، اسلام و مسیحیت به دلیل ماهیت و رسالت جهانی، گستره انسانی و جغرافیایی، بازیگران اصلی تحولات این عرصه نوین در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی خواهند بود. لذا وجود روابط و گفت‌وگو میان اسلام و مسیحیت به عنوان رهبران جریان خداگرایی در مقابل جریان مادی‌گرایی، هم ضروری و هم اجتناب‌ناپذیر است. در میان مذاهب مسیحیت، کلیسای کاتولیک به رهبری پاپ به دلیل برخورداری از ساختار جهانی، رهبری و نظام سیاسی مذهبی واحد، از توانمندی بیشتری برخوردار است. به همین دلیل واتیکان همواره مهمترین مخاطب مسیحی برای کشورهای جهان از جمله کشورهای اسلامی بوده است.

تاریخ انتشار: 1393/09/02     
«نسل کشی ارامنه» و پیامدهای سیاسی آن در روزگار حاضر
«نسل کشی ارامنه» و پیامدهای سیاسی آن در روزگار حاضر

پارلمان فرانسه در تاریخ 22 دسامبر با اکثریت آراء لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن منکران «نسل کشی ارامنه در دوره حکومت ترکان عثمانی» مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. در این مصوبه، مجازاتی برابر با یک سال حبس به همراه  «45 هزار یورو» جریمه‌ نقدی برای منکران نسل‌کشی در نظر گرفته شده است. لازم الاجرا شدن این لایحه منوط به تصویب نهایی آن در سنای فرانسه خواهد بود. 

تاریخ انتشار: 1393/09/02     
12 نتیجه
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.