دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
در جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی؛
دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب حائز رتبه برتر شد
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
معرفت‌شناسی عرفانی در آثار آیت‌الله جوادی آملی
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام علی(ع) برگزار شد
یادداشتی از دکتر محمد جاودان؛
استوار چونان کوه
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
حقوق اهل کتاب از منظر مذاهب فقهی
در نشست «وحدت با اهل سنت، ظرفیت ها و چالش ها در ایران» مطرح شد:
مساجد اهل سنت نسبت به قبل از انقلاب ۱۵ هزار رشد داشته اند
دکتر نعیمه پورمحمدی مطرح کرد؛
نیازمند «الهیات بیماری‌نگر اسلامی» هستیم
دکتر مهراب صادق‌نیا تاکید کرد؛
الهیات برای حفظ خود نیازمند انعطاف است

اخلاق فضیلت در نهج‌البلاغه

 
تاریخ انتشار: 1399/12/03    

اخلاق فضیلت در نهج‌البلاغه

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مریم خاتمی با عنوان «اخلاق فضیلت در نهج‌البلاغه» روز یکشنبه سوم اسفندماه 1399 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مریم خاتمی با عنوان «اخلاق فضیلت در نهج‌البلاغه»، دکتر علی شیخ‌الاسلامی به عنوان استاد راهنمای اول از طریق فضای مجازی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا الهی‌منش به عنوان استاد راهنمای دوم، دکتر علی آقانوری به عنوان مشاور و دکتر شهاب‌الدین وحیدی و حجج اسلام دکتر محمدحسن نادم و دکتر مصطفی فرهودی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

اخلاق یکی از اساسی‌ترین مباحث دخیل در عرفان، فلسفه و دین است که در سیر تطورات و تغییرات تاریخی خود، تأثیر متقابل و دوسویه‌ای بر نظرگاه‌های سه قلمرو اخلاق نتیجه‌گرا، وظیفه‌گرا و فضیلت‌گرا داشته است. نظریات اخلاقی در این مسیر، از وظیفه‌گرایی کانتی تا انواع نتیجه‌گرایی را پیموده تا این که سرانجام دوباره در عصر حاضر به دیدگاه اخلاق فضیلت‌گرا اقبال نموده است. آنچه اخلاق فضیلت را از دو دیدگاه رقیب متمایز می‌کند، این است که بر خلاف روی‌کرد وظیفه‌گرا و نتیجه‌گرا که بر فعل اخلاقی یا نتیجه آن توجه دارند، این روی‌کرد بر فاعل اخلاقی تأکید می‌کند. لذا در اخلاق فضیلت ساحت اخلاق از سطح الزامات اخلاقی فراتر رفته و شأن انسان تا حدی بالا می‌رود که او مبنا و معیار فضیلت اخلاقی قرار می‌گیرد.

اگر در اخلاق وظیفه‌گرا عمل بر طبق وظیفه اخلاقی و در اخلاق نتیجه‌گرا نیل به نتیجه مطلوب، فعل اخلاقی را تعیین می‌کند، در اخلاق فضیلت، این انسان فضیلت‌مند است که مبنای بایدها و نبایدهای اخلاقی قرار می‌گیرد.

بنابراین فعل اخلاقی، فعلی است که از فرد فضیلت‌مند سر می‌زند. البته این فرد فضیلت‌مند خود باید واجد شرایط اخلاقی ویژه‌ای باشد که از آن با عنوان فضیلت‌های بنیادین یاد می‌شود. اما اخلاق در حوزه اندیشه اسلامی سیر متفاوتی داشته است. ازاین‌رو به منظور انجام یک پژوهش تطبیقی، در این رساله کوشش شده تا با بررسی آراء و اندیشه‌های امام علی علیه السلام در نهج‌البلاغه، به عنوان یکی از منابع غنی تفکر اسلامی از یک سو و از سوی دیگر با تبیین ملاک‌ها و معیارهای دیدگاه‌های معاصر در غرب، نظام اخلاقی مبتنی بر کلام امام علی علیه السلام در نهج‌البلاغه را در قالب‌های نظری عصر حاضر تبیین کنیم. بر این اساس به این نتیجه می‌توان رسید که فضای غالب بر اندیشه اخلاقی امام علی علیه السلام، اخلاق فضیلت است، اگرچه این نگرش و تبیین از اخلاق فضیلت، تفاوت‌های بنیادین با اخلاق فضیلت در نگرش غربی دارد. این تفاوت‌ها، هم در پیش‌فرض‌های نظری و عقیدتی امام علی علیه السلام وجود دارد و هم در نوع فضیلت‌های بنیادین که در این رساله به تفصیل به آن پرداخته‌ایم.


برچسب ها : اخلاق فضیلت, نهج البلاغه, رساله, دکتری, مریم خاتمی, دانشگاه ادیان و مذاهب, رضا الهی منش, شهاب الدین وحیدی, علی آقانوری, محمدحسن نادم, مصطفی فرهودی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.