دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تحلیل نظری ویکتور ترنر در باب آیین زیارت

 
تاریخ انتشار: 1393/11/16    

گروه آموزشی و پژوهشی دین‌شناسی دانشکده ادیان جلسه دفاع پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

گروه آموزشی و پژوهشی دین‌شناسی دانشکده ادیان جلسه دفاع پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب،‌ دانشجو «سید مهدی سجادی» در این جلسه از پایان‌نامه خود با عنوان «تحلیل نظری ویکتور ترنر در باب آیین زیارت» دفاع خواهد کرد.

استاد راهنمای این پایان‌نامه، دکتر الله‌کرم کرمی‌پور، استاد مشاور، دکتر باقر طالبی دارابی و استاد داور دکتر مهراب صادق‌نیا خواهند بود.

این جلسه روز شنبه 18 بهمن‌ماه 1393 ساعت 16:15 در سالن کنفرانس شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

چکیده این پایان‌نامه به شرح زیر است:

انسان‌شناسان دین برای شناختِ تجربه‌ها و کنش‌های دینی،آیین‌ها و مناسک دینی را مورد مطالعه قرار می‌دهند. در این میان، ویکتور ترنر یکی از مشهورترین پژوهشگران عرصه انسان‌شناسی دین است. یکی از مهمترین اقدامات وی توانایی وی در بدست آوردن ابزار لازم جهت انجام مطالعات انسان‌شناسی بر روی آیین‌های پیچیده مانند زیارت است.اکنون این پژوهش درصدد إرائه تصویری روشن از تحلیل ویکتور ترنر در باب آیین زیارت، فهم معانی و نیز دسته بندی و جایگاه این مفهوم در قلمرو رفتارهای دینی و فرهنگی است. همین طور بررسی مفاهیم ابزاری ترنر و نیز چگونگی پیاده سازی این مفاهیم در تحلیل آیین زیارت هدف این تحقیق می‌باشد.

ویکتور ترنر با الهام از ون جنپ آیین را شامل سه مرحله جدایی، آستانگی و پیوست می‌داند، فرآیندی بودن یک آیین از درون و نیزمفاهیم کلیدی آستانگی، جماعت‌‌واره، ساختار و ضدساختار، پویایی فرهنگی و اجتماعی ابزار لازم ویکتور ترنر جهت انجام یک جهش بزرگ در انسان‌شناسی دین، از مطالعه آیین‌های ابتدایی در قبایل ابتدایی به سوی آیین‌های پیچیده‌تردر ادیان امروزی هستند. در فصل اوّل به بیان کلّیات مسئله پرداخته و درفصل دوّم سعی در ایضاح مفاهیم آیین و زیارتو نیز رویکردها به مطالعه زیارت و گونه بندی‌های آن و همچنین بیان سیر زندگی واندیشه ترنر شده است. در فصل سوّم بیشتر بر روش ترنر درتحلیل آیین‌ها تکیه شده است در این فصل سعی شده مفاهیم نماد، آستانگی و جماعت‌‌واره در اندیشه ترنر بررسیشود. در فصل چهارم به بررسی ابعاد تحلیل ترنر در باب آیین زیارت پرداخته شده تا بدین ترتیب بتوان در عمل نیز از روش تحلیلی ترنر تصویری بدست آید. فصل پنجم نیز به نتیجه گیری اختصاص دارد.

واژگان کلیدی: ویکتور ترنر، زیارت، آستانگی، جماعت‌‌واره، آیین.

 

 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز