دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام علی(ع) برگزار می‌شود
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی:
در باب کتاب «دانشگاه بوم‌شناختی: رؤیایی دست‌یافتنی»
یادداشتی از دکتر مهراب صادق‌نیا؛
الاهیات می‌تواند الاهیات بماند؛ اگر ...
به همت دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل؛
دوره بین‌المللی «مدرسه زمستانه ادیان» آغاز شد
با حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت صورت گرفت؛
رونمایی از اثر «بررسی اسناد زیارت دولت‌مردان مسلمان از حرم رضوی»
در سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛
کتاب جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت شایسته تقدیر شد

نقش رسانه‌های الکترونیکی در روند سیاسی عراق

 
تاریخ انتشار: 1399/10/02    

نقش رسانه‌های الکترونیکی در روند سیاسی عراق

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجوی عراقی محمد جدی با عنوان «نقش رسانه‌های الکترونیکی در روند سیاسی عراق "2011‏-2019" نمونه دانشگاه واسط» روز سه‌شنبه دوم دی‌ماه 1399 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو محمد جدی با عنوان «نقش رسانه‌های الکترونیکی در روند سیاسی عراق "2011‏-2019" نمونه دانشگاه واسط»، دکتر عماد هلالی به عنوان استاد راهنما، دکتر حیدر کرم‌الله الدراجی به عنوان استاد مشاور و دکتر منصور اسدی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

رسانه‌های مدرن یکی از مهم‌ترین ضروریات زندگی معاصر ما و نیز از مهم‌ترین منابع اطلاعاتی در جهان پیرامون ما و بستر ارتباط بین همه نهادها اعم از مذهبی، اجتماعی یا سیاسی هستند و از برجسته‌ترین زمینه‌های کاربرد آن‌ها در زمینه کار سیاسی است. به طوری که استفاده از رسانه‌های الکترونیکی نقش مهمی در فعالیت‌های سیاسی دارد و در بسیاری از کشورها از رسانه الکترونیکی برای انتقال اخبار حوادث و پیش‌برد روندهای سیاسی، از جمله مشارکت، انتخابات، تبلیغات، فرهنگ، تأسیس آن و هرآن‌چه مربوط به سیاست است، استفاده می‌شود. لذا از آن‌جا که بین رسانه‌های الکترونیکی و امور سیاسی چنین رابطه‌ای وجود دارد، این پژوهش به مطالعه نقش رسانه‌های الکترونیکی در روند سیاسی عراق می‌پردازد.

این مسئله حول موضع نخبه‌گرایانه آن‌ها شکل می‌گیرد و میزان پیام رسانه‌ای تحت شرایط و تغییر می‌تواند جهت سیاسی را شکل دهد، آن را اتخاذ کند یا آن را تغییر دهد، و بر این اساس، روند سیاسی که یکی از اثرات شناختی رسانه‌های مدرن است، برای این مطالعه مهم است. هم‌چنین در دانستن نکات اصلی است که سیاست‌مداران به دنبال آن هستند. در رسانه‌های الکترونیکی، توضیح موضوع یا موضوع در زمینه رسانه و علوم الکترونیکی و بیان ضرورت و اولویت آن.

در فرآیند سیاسی، رسانه‌های الکترونیکی اهمیت زیادی در تحقیقات رسانه‌ای به طور کلی و تحقیقات ارتباطات سیاسی به طور خاص دارند. هدف از این مطالعه شناخت ماهیت نقشی است که رسانه‌های الکترونیکی در زمینه سیاست بازی می‌کنند و آشکار ساختن جاذبه سیاست‌مداران عراقی برای این رسانه‌ها است. جایی که نتایج پاسخ‌دهندگان نشان داد که رسانه‌های الکترونیکی بالاترین میزان انتشار محتوای سیاسی را دارند و رسانه‌های الکترونیکی سهم بسیار زیادی در روند سیاسی عراق دارند و نشان داد که سیستم عامل‌های سایت‌های اجتماعی در بسیج افکار عمومی در مورد مسائل سیاسی نقش دارند. محقق با چندین نتیجه‌گیری، مهم‌ترین آن این است که رسانه‌های الکترونیکی به گسترش آگاهی کمک می‌کند. سیاسی و آگاهی از آن‌چه در روند سیاسی عراق اتفاق می‌افتد و این‌که شبکه‌های اجتماعی فاصله بین سیاست‌مدار و مردم را در شنیدن نظرات آن‌ها ایجاد کرده است، و هم‌چنین نتیجه می‌گیریم که ویژگی‌های رسانه‌های الکترونیکی سرعت انتقال اخبار، رویدادها و تغییرات سیاسی در سیستم دولت عراق است. محقق توصیه می‌کند

قانونی وضع شود که پدیده سیاه‌نمایی الکترونیکی را محدود کند و این شخصیت‌های عمومی یا سیاسی یا نمادهای مذهبی را تحریف می‌کند و چنین کارهایی را که موجب خشم جامعه عراق می‌شود و مسائل عمومی قانونی را که از طریق سیستم‌های رسانه الکترونیکی منتشر می‌شود و دارای بازتاب گسترده‌ای در عراق است و طبقه سیاسی حاکم به سرعت با آن‌ها برخورد می‌کند، پاسخگو بداند.


برچسب ها : محمد جدی, پایان نامه, کارشناسی ارشد, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز