دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
طی حکمی از سوی نماینده ولی فقیه در استان گلستان؛
رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور منصوب شد
در گفتگو با دکتر خان‌صنمی عضو بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
دانشگاه ادیان و مذاهب از سرآمدان بنیاد نخبگان
مدیر انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
عرضه آثار صاحب‌قلمان دانشگاه ادیان و مذاهب در کتابسرا
با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب و دانشگاه پادربورن آلمان؛
مدرسه زمستانه ادیان برگزار می‌شود
دکتر حمیدرضا شریعتمداری مطرح کرد؛
حضرت فاطمه(س)؛ تجسم رسالت و مسئولیت

شهید سلیمانی مصداق آیه «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» بود

 
تاریخ انتشار: 1399/10/13    

شهید سلیمانی مصداق آیه «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» بود

قائم‌مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با رادیو مقاومت به بیان ویژگی‌های این سردار بزرگ اسلام پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری قائم‌مقام رئیس دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با رادیو مقاومت به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به بیان ابعاد گوناگون شخصیت این سردار شهید پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: سالگرد شهادت سردار رشید اسلام و ارتحال جان‌گداز علامه مصباح یزدی را تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای آنان هم‌سفره شدن با انبیا و اولیا را خواستار هستم و ان شاء الله خداوند متعال به رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای صبر و اجر و آرامش و طول عمر باعزت و صحت عنایت بفرماید.

جعفرطیاری هم‌چنین گفت: در مورد شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی حرف و صحبت بسیار زیاد است. متأسفانه هنوز جنبه‌های مختلف این شهید بزرگوار آن‌طور که باید و شاید شناخته نشده ولذا هرکس هرچه بیشتر این شهید را بیشتر بشناسد، بیشتر نسبت به او تعظیم می‌کند و محبت می‌ورزد و مرزها هم منحصر به مرزهای جغرافیایی ایران و تشیع و حتی اسلام هم نیست و غیرمسلمان‌ها هم نسبت به این سردار بزرگوار تعظیم می‌کنند و مقام و منزلت او را ارج می‌نهند.

وی افزود: جناب سردار بزرگوار ما شهید سلیمانی با جهاد خودشان خدمات بسیار ارزشمندی انجام دادند. از جهتی به نفع تشیع اقدام کردند و تمام عمرشان در مبارزه و جهاد بود و از کیان تشیع و بالاتر از کیان اسلام و مسلمانان و حتی از ایرانیت ایران دفاع کردند. من فکر نمی‌کنم بین کسانی که مدعی وطن‌پرستی و ایران‌دوستی هستند کسی را پیدا کنیم که اندازه این سردار رشید برای ملیت ایران جهاد و مبارزه کرده باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: در همین جریان عراق و در جریان سوریه متدینین به ادیان و مذاهب دیگر، چه غیر از شیعه و چه غیر از اسلام، از مسیحی گرفته تا غیر مسیحی، امنیتی را که بر آن‌ها حاکمیت پیدا می‌کند و ان شاء الله روز به روز زیادتر می‌شود، همه را مدیون رشادت‌های این شهید بزرگوار هستند. ایشان برای انسانیت تلاش کرد. البته همه این‌ها در طول عمل به تکلیف انسانی، اسلامی هست. یک مسلمان به هر حال بر اساس آن چیزی است که در نهج‌البلاغه آمده است. حضرت برای مالک اشتر می‌نویسند، ارباب رجوعی که به شما مراجعه می‌کنند، یا به هر حال هم‌دین و هم‌کیش شما هستند و اگر هم‌دین و هم‌کیش تو نیستند و مسلمان نیستند ولی انسان هستند و هم‌نوع تو هستند. این‌طور نیست که همه انسان‌ها اگر مسلمان نباشند، خطاکار و گناه‌کار و معذب به عذاب الهی یا مستحق عذاب الهی باشند. این‌ها بندگان خدا هستند و ما موظف هستیم طبق وظیفه دینی خودمان از حقوق آن‌ها دفاع کنیم. در کلمات حضرت علی(ع) هست که اگر حتی یک غیر مسلمان خلخال از پایش کنده شود و مسئولان بلندپایه نظام اسلامی دق کنند و از دنیا بروند، جای دارد.

جعفرطیاری افزود: قرآن کریم می‌فرماید، «محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار و رحماء بینهم». در مقابل کفار باید با شدت و سخت‌گیری مقاومت کنیم. کمااین‌که یکی از ویژگی‌ها و شاخصه‌های شخصیتی این شهید بزرگوار، همین بود که در مقابل دشمنان بسیار مقاوم و استوار بود و ایستادگی و جان‌فشانی کرد و دشمن را عقب نشاند. اما از طرف دیگر، رحماء بینهم بود. بین خودی‌ها، بین هم‌کیشان و هم‌دینان و بین مسلمانان و حتی موحدین و صاحبان ادیان دیگر و حتی کسانی که متدین به هیچ دینی نباشند. آنان انسان هستند؛ انسانی که با ما مخالفت و ضدیت و دشمنی ندارد و می‌خواهند زندگی خودشان را داشته باشند، می‌بینید که ایشان با مهربانی و عطوفت و پدرانه با آن‌ها برخورد می‌کند و کمک و یاری‌شان می‌کند و اصلاً رمز محبوبیت این شهید بزرگوار را باید در این آیه شریفه جست‌وجو کرد: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا». کسانی که ایمان بورزند و عمل شایسته انجام دهند، خداوند رحمان به‌زودی محبت و مودت او را در دل مردم قرار می‌دهد. لذا می بینیم که دوست و دشمن و حتی دشمنان هم به گونه‌ای نسبت به این شهید بزرگوار یک ابراز احترامی دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دوستان چه شیعه و سنی و متدینین به ادیان دیگر روز به روز محبت‌شان به این شهید بزرگوار بیشتر می‌شود. رمزش هم دو چیز است. ایمان و عمل صالح. هرچه ایمان و عمل صالح بیشتر باشد، درجه این محبت هم بیشتر است. البته این محبت در طول محبت خدایی است. محبت بر اساس هوای نفس نیست. قطعاً این شهید بزرگوار برای این‌که یک نفر او را دوست داشته باشد و محبت داشته باشد، یک قدم هم برنداشته است، بلکه خواسته است باز بر اساس ویژگی دیگرش که تکلیف‌مداری و وظیفه‌مداری بوده، به وظیفه خودش عمل کند. وظیفه‌اش این بوده که بر اساس اعمال و رفتار و کردار، آن‌چه را که خداوند دوست دارد، ابلاغ کند و از حق و حقیقت دفاع کند. باز می‌توانیم ایشان را مصداق سوره والعصر بدانیم. «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر». همه در خسران هستند مگر کسانی که ایمان بورزند و عمل صالح انجام دهند و یکدیگر را سفارش به حق و صبر و برداری کنند. یکی از مصادیق روشن و بارز این آیه شریفه، همین شهید بزرگوار ماست. سرتاپا مجسمه ایمان بود و گویا جایگاه خودش را در بهشت می‌دید. مثل همام که وقتی خطبه حضرت تمام شد، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد آن‌گاه که جایگاه خود را در بین بهشتیان دید. این شهید بزرگوار ما هم جایگاه خود را در بهشت می‌دید و لحظه به لحظه دنبال این بود که به آن‌ها ملحق شود و التماس می‌کرد به بعضی افراد که شهادت نصیبش شود.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان سخنانش گفت: البته همه انسان‌ها باید در حال خوف و رجا باشند. باز خوف داشت و می‌ترسید که نکند شهید نشود و به صورت مرگ طبیعی از دنیا بروند. هم بین خوف بود و هم بین ایمان. یک‌پارچه ایمان بود و عمل صالح. تمام اعمالش یک‌پارچه شایسته بود. سفارش به حق می‌کرد. سفارش به صبر و تبعیت از ولی فقیه و رهبر بزرگوار می‌کرد. چه در زبان و چه در عمل سفارش به صبر و استقامت در مقابل ظالمان و استقامت در مقابل آن‌ها و وحدت و یک‌پارچگی می‌کرد. همه این‌ها امور حقی بود که به آن سفارش می‌کرد. در این راه زندگی کرد و رشد و نمو کرد و به تکامل رسید و نهایتاً در این راه به شهادت رسید.


برچسب ها : مصطفی جعفرطیاری, قاسم سلیمانی, رادیو مقاومت, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز