دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
طی حکمی از سوی نماینده ولی فقیه در استان گلستان؛
رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور منصوب شد
در گفتگو با دکتر خان‌صنمی عضو بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
دانشگاه ادیان و مذاهب از سرآمدان بنیاد نخبگان
مدیر انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
عرضه آثار صاحب‌قلمان دانشگاه ادیان و مذاهب در کتابسرا
با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب و دانشگاه پادربورن آلمان؛
مدرسه زمستانه ادیان برگزار می‌شود
دکتر حمیدرضا شریعتمداری مطرح کرد؛
حضرت فاطمه(س)؛ تجسم رسالت و مسئولیت

راه برون‌رفت از مشکلات؛ راه و رسم بسیج است

 
تاریخ انتشار: 1399/09/08    

راه برون‌رفت از مشکلات؛ راه و رسم بسیج است

بسیج شجره طیبه‌ای است که ریشه‌اش استوار و شاخه‌هایش برافرشته در آسمان است. این نهال پاک و مقدس به دست مبارک امام خمینی ( قدس سره) غرس شد. قطره قطره خون پاک شهیدان بسیج و جان‌فشانی جان برکفان این نهاد مقدس، بر استواری ریشه‌ها و بر تنومندی و تنوع شاخه‌هایش افزود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، قائم‌مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در یادداشتی به مناسبت هفته بسیج، نگاهی انداخته است به کارنامه 41 ساله بسیج مستضعفین که در ادامه می‌خوانید:

 

أَ لَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماءِ ( آیه24، سوره ابراهیم).

آيا نديدى خدا چگونه مَثَل زده: سخنى پاك كه مانند درختى پاك است كه ريشه‏اش استوار و شاخه‏اش در آسمان است؟

5 آذر 1358 ـ دقیقاً 300 روز قبل از آغاز جنگ تحمیلی ـ با دوراندیشی اعجازآمیز و رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی (قدس سره العالی)، دستور تأسیس سازمان بسیج صادر شد. پس از تشکیل بسیج، اقشار مختلف مردم، اعم از مرد و زن، پیر و جوان، به‌ویژه جوانان از سراسرکشور و از قومیت­های گوناگون ایرانی هسته­های اولیه نهاد مردمی بسیج را پی‌ریزی کردند.

بسیج قبل از شروع جنگ تحمیلی، در قالب خدمت‌رسانی به اقشار محروم، کمک به کشاورزان در برداشت محصول، همیاری با مسئولان در تأمین امنیت داخلی کشور و هم‌چنین خدمات بی‌شمار دیگر، نقش بسزایی ایفا کرد.

با گذر زمان، جایگاه، اهمیت و گستره کارایی بسیج، آشکارتر شد. هجوم ددمنشانه صدام به نمایندگی از استکبار جهانی علیه نظام نوپای اسلامی، نقش ممتاز و بی‌بدیل نهاد بسیج را با بداهت کامل، نمایان ساخت و به منصه ظهور گذاشت. در دوران دفاع مقدس، حضور کمی و کیفی بسیج عمدتاً در قالب دفاع نظامی تجلی کرد.

لحظه به لحظه دوران دفاع مقدس، یادآور حضور بسیجیان ایثارگر و جان‌فشانی آنان در راستای پاسداری و محافظت از باورهای دینی و مرزهای میهن ایران اسلامی است. گرچه نقش نیروهای مسلح سپاه، ارتش و غیر آن، بسیار مهم و فراموش‌ناشدنی است؛ اما نقش بسیج، نقشی ویژه و منحصر به فرد بود. عقب نشاندن دشمن از زمین‌های اشغال شده و بازپس‌گیری سنگرها، فتح قله‌های پیروزی و پایان جنگ تحمیلی، قطعاً بدون حضور بسیج امکان‌پذیر نبود.

بسیج شجره طیبه‌ای است که ریشه‌اش استوار و شاخه‌هایش برافرشته در آسمان است. این نهال پاک و مقدس به دست مبارک امام خمینی ( قدس سره) غرس شد. قطره قطره خون پاک شهیدان بسیج و جان‌فشانی جان برکفان این نهاد مقدس، بر استواری ریشه‌ها و بر تنومندی و تنوع شاخه‌هایش افزود. اصول و فروع شجره طیبه بسیج روزبه‌روز از جهت کمی و کیفی توسعه یافت و نه‌تنها از مرزهای اقشار خاص، قومیت‌ها و جناح‌ها فراتر رفت؛ بلکه مرزهای جغرافیایی را درنوردید و میوه‌های شیرینش به عراق، سوریه، لبنان، یمن و ... رسید.

اما «بسیج» یک واژه نیست. بسیج، یک فرهنگ است. بسیج راه و رسم است. بسیج، شاخصه‌هایی دارد. ایمان، اخلاص، بی‌ادعایی، گم‌نامی، بصیرت، معرفت، پارسایی، مجاهدت، فداکاری، رفتار فراجناحی، هم‌دلی، وحدت و یک‌پارچگی، دشمن‌شناسی، ولایت‌پذیری، سخت‌کوشی، شجاعت، شهامت و ده‌ها صفات نیک دیگر از شاخصه‌های بسیج است.

تنها راه برون‌رفت از دشواری‌ها و خنثی‌سازی تحریم‌ها و شیطنت‌های دشمنان این مرز و بوم، و تنها راه فتح قله‌های پیروزی در عرصه‌های مختلف، راه و رسم بسیج است. کم‌اعتنایی به راه و رسم بسیج و فاصله گرفتن از آن در هر عرصه، خسارت‌های جبران‌ناپذیری به دنبال دارد. گویا تقدیر بر آن است که این خسارت‌ها با قربانی شدن یک چهره ممتاز و برجسته بسیجی جبران گردد که این قربانی‌ها به نوبه خود نیز خسارت سنگین دیگری است. درست در روزهایی نزدیک به هفته بسیج، متأسفانه دشمن قسم‌خورده بار دیگر دست به ترور ناجوانمردانه یک بسیجی شاخص زد و دانشمند برجسته هسته‌ای، مهندس محسن فخری‌زاده را به شهادت رساند.

ما ضمن گرامی‌داشت هفته بسیج، این اقدام پلید دشمن خبیث را به شدت محکوم می‌کنیم و به صورت خاص از مسئولان ذی‌ربط، متوقع پاسخ کوبنده و پشیمان‌کننده هستیم؛ اما به صورت عام، پاسخ اساسی، به دشمن و انتقام خون این شهید، پیمودن راه و رسم بسیج است.


برچسب ها : مصطفی جعفرطیاری, بسیج

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز