دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام علی(ع) برگزار می‌شود
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی:
در باب کتاب «دانشگاه بوم‌شناختی: رؤیایی دست‌یافتنی»
یادداشتی از دکتر مهراب صادق‌نیا؛
الاهیات می‌تواند الاهیات بماند؛ اگر ...
به همت دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل؛
دوره بین‌المللی «مدرسه زمستانه ادیان» آغاز شد
با حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت صورت گرفت؛
رونمایی از اثر «بررسی اسناد زیارت دولت‌مردان مسلمان از حرم رضوی»
در سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛
کتاب جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت شایسته تقدیر شد

ترجمه فصل نخست کتاب «عدالت، مشروعیت و حق تعیین سرنوشت: مبانی اخلاقی قانون بین الملل»

 
تاریخ انتشار: 1399/07/30    

ترجمه فصل نخست کتاب «عدالت، مشروعیت و حق تعیین سرنوشت: مبانی اخلاقی قانون بین الملل»

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو هانیه علی‌اصغری با عنوان «ترجمه فصل نخست کتاب «عدالت، مشروعیت و حق تعیین سرنوشت: مبانی اخلاقی قانون بین الملل نوشته الن بیوکنن به همراه مقدمه تحلیلی ناظر به فصل نخست» روز چهارشنبه 30 مهرماه 1399 در دانشکده فلسفه برگزار شد.

در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو هانیه علی‌اصغری با عنوان «ترجمه فصل نخست کتاب «عدالت، مشروعیت و حق تعیین سرنوشت: مبانی اخلاقی قانون بین الملل نوشته الن بیوکنن به همراه مقدمه تحلیلی ناظر به فصل نخست»، دکتر عباس مهدوی به عنوان استاد راهنما، دکتر علی مهجور به عنوان استاد مشاور و دکتر سید جمال‌الدین میرشرف‌الدین به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

این پایان‌نامه به مبانی اخلاق در حقوق بین‌الملل می‌پردازد. آقای الن بیوکنن در کتاب «عدالت، مشروعیت و حق تعیین سرنوشت: مبانی اخلاقی قانون بین‌الملل» به این مسئله می‌پردازد. در فصل نخست این کتاب، نویسنده بیان می‌کند که چرا در نظام حقوق بین‌الملل به استدلال اخلاقی نیازمندیم و فقدان نظریه مستدل اخلاقی چه آسیب‌هایی به روابط بین‌المللی می‌رساند. برای رسیدن به این هدف باید اجرای مبانی اخلاقی را به نهادها سپرد تا تبدیل به یک الگوی اخلاقی ـ رفتاری شود و برای روشن شدن اهمیت این نکته مسئله مهم جدایی‌طلبی به مثابه یک مفهوم نهادی که در حقوق بین‌الملل بسیار مورد نزاع است، از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پیش از مطرح شدن یک نظریه اخلاقی، لازم است به مکاتب مختلفی که درباره اخلاق در حقوق بین‌الملل نظریه‌پردازی کرده‌اند، نگاهی اجمالی شود، نگاهی اجمالی شود. واقع‌گرایی، نیهیلیست و مینیمالیست و انواعی که برای هریک تعریف شده است، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد تا مشترکات و جنبه‌های متمایز دیدگاه مؤلف یا سایر دیدگاه‌ها مشخص شود.

محتوای بنیادین یک نظریه اخلاقی حقوق بین‌الملل که قرار است ایده‌آل هم باشد، باید (1) مهم‌ترین اهداف اخلاقی نهاد حقوق بین‌الملل را در بر بگیرد. (2) دقیق‌ترین دلایل اخلاقی که برای حمایت از نهاد حقوق بین‌الملل که به عنوان ابزاری برای رسیدن به آن اهداف مطرح است، بیان کند. (3) شرایطی که بر اساس آن یک نظام اخلاقی باید مشروع باشد، بگوید تا توجیه اخلاقی کافی برای افراد و گروه‌ها برای اجرا و عملی کردن آن نظریه وجود داشته باشد. (4) تبیین و توجیهی برای بنیادین‌ترین هنجارهای اساسی نظام اخلاقی حقوق بین‌الملل گفته شود تا کمکی باشد به پیش‌برد مهم‌ترین اهداف اخلاقی این نظام و از راه‌هایی صورت پذیرد که اخلاقاً پذیرفته شده باشد.


برچسب ها : هانیه علی اصغری, علی مهجور, عباس مهدوی, پایان نامه, کارشناسی ارشد, دانشگاه ادیان و مذاهب, دانشکده فلسفه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز