دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
مصلحت جهانی این است که همه ادیان با یکدیگر همکاری کنند
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی:
جهان کنونی به لحاظ سیاسی و دینی راست‌گرا شده است

بی‌حجابی ره‌آورد غرب است و تعبیر حجاب اجباری غلط است

 
تاریخ انتشار: 1399/04/22    

بی‌حجابی ره‌آورد غرب است و تعبیر حجاب اجباری غلط است

 هرچه در تاریخ ایران باستان، درباره حجاب و پرده‌نشینی بانوان از طبقات اشراف تا طبقات پایین‌تر گفته شده، از افتخارات است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمدیان مشاور فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگویی به مناسبت روز حجاب و عفاف ضمن اشاره به آیه «يَا نِسَاءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا» (ای زنان پیغمبر، شما مانند دیگر زنان نیستید؛ اگر خدا ترس و پرهیزکار باشید، پس زنهار نازک و نرم سخن مگویید مبادا آن که دلش بیمار است، به طمع افتد؛ (بلکه متین) و درست و نیکو سخن گویید»، گفت: حجاب آن‌گونه که قرآن مطرح می‌کند، در جهت صیانت و بزرگ‌داشت مقام زن است. لذا خطاب خداوند به زنان پیامبر(ص) در این آیه، بدین معنی نیست که حجاب صرفاً برای زن‌های پیامبر(ص) است بلکه می‌خواهد بفرماید هرچه منزلت، شأنیت و معروفیت زن بیشتر باشد، بیشتر باید در حصن و امن حجاب و غیر قابل دسترس نسبت به اجانب و نگاه‌های آلوده باشد.

وی افزود: بی‌حجابی و بی‌بندوباری ره‌آورد غرب است. هرچه در تاریخ ایران باستان، درباره حجاب و پرده‌نشینی بانوان از طبقات اشراف تا طبقات پایین‌تر گفته شده، از افتخارات است.

مشاور فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین گفت: حجاب اجباری تعبیر درستی نیست. اولاً متأسفانه کسانی که در این خصوص گوشه و کنایه می‌زنند، از بدحجابی اجباری بعضی کشورهای اروپایی مثل فرانسه و غرب چیزی نمی‌گویند که افراد به خاطر حجاب، در تحصیل و شغل محدودیت دارند. بعضاً نیز از سوی بعضی شهروندان مورد بدرفتاری و تعرض قرار می‌گیرند. بدحجابی و کشف حجاب ره‌آورد غرب است وگرنه این‌گونه نبود که زنان ما چه در ایران و در میان مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در فشار و اجبار حجاب را انتخاب کرده باشند بلکه بر اساس فرهنگ و آیین تربیتی شریعتی که برگزیده‌اند، داوطلب آن بوده‌اند. اگر ملاک این است، پس باید در بحث اصل دین هم آن را سرایت بدهید. مثل این‌که بگوییم خداباوری اجباری و ایمان اجباری. این غلط است. این قبیل امور فطری بشر است. مصداقش این که رضا خان با همه آن فشارها سال‌ها نتوانست در میان انسان‌های خداباور و اهل ایمان موفق به از میان بردن حجاب شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان در پایان افزود: کسانی که در اثر تبلیغ غلط و فشار روانی حجاب از سر دختران و زنان برمی‌دارند، با کمی تأمل و درست اندیشیدن متوجه می‌شوند که کسانی که با اختیار خود حجاب را انتخاب کرده‌اند، در دنیا کم نیستند و اگر تبلیغات مسموم طرفداران بی‌حجابی اجباری اجازه دهد که زنان شرق و غرب، خودشان تصمیم بگیرند، خواهند دید حجاب در دنیا چقدر طرفدار دارد.


برچسب ها : عباس محمدیان, مشاور فرهنگی, دانشگاه ادیان و مذاهب, بی حجابی, حجاب اجباری

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز