دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

بررسي و تحليل ساختار و محتواي نامه‌هاي امام باقر عليه‌السلام

 
تاریخ انتشار: 1399/01/20    

بررسي و تحليل ساختار و محتواي نامه‌هاي امام باقر عليه‌السلام

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو صدیقه ناظم شهرضا با عنوان «بررسي و تحليل ساختار و محتواي نامه‌هاي امام باقر عليه‌السلام» روز چهارشنبه 20 فروردین‌ماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو صدیقه ناظم شهرضا با عنوان «بررسي و تحليل ساختار و محتواي نامه‌هاي امام باقر عليه‌السلام»، دکتر منصور داداش‌نژاد به عنوان استاد راهنما، دکتر محمد زارع به عنوان استاد مشاور و دکتر علی آقانوری به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

از جمله آثار امامان شیعه علیهم السلام، در مسیر گسترش معارف دینی و تدبیر امور جامعه اسلامی، نامه‌نگاری بوده است. مخاطب این نامه‌ها، افراد خاص، جماعتی از شیعیان، وکلای امام و گاه حکام وقت بوده‌اند. نامه‌های مذکور به منزله اسناد تاریخی، ابعادی از نقش فرهنگی، اجتماعی و سیاسی امامان شیعه را به منصه ظهور می‌رسانند. در پژوهش حاضر نامه‌های امام محمد باقر علیه‌السلام مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته‌اند. مراد از نامه در این نوشتار، مکتوبی است که بتوان آن را در ذیل تعریف «مکتوب ارسالی به شخص یا اشخاص مورد نظر» قرار داد. بررسی این نامه‌ها از دو منظر «ساختار»، شامل ساختار بیرونی و ساختار درونی، و «محتوا» صورت پذیرفته است. مراد از ساختار بیرونی، عناصر و مؤلفه‌های بیرون از متن نامه، هم‌چون تعداد نامه‌ها، مقصد نامه، نوع نوشت‌افزار مورد استفاده، سیستم انتقال نامه، راوی نامه و منبع روایی نامه است. برای مثال تعداد اندک نامه‌های امام نسبت به زمان نسبتاً طولانی امامت ایشان و نداشتن نامه‌نگار رسمی حاکی از شرایط سیاسی و حساسیت‌برانگیز دوران امامت آن حضرت است. شکل و ساخت نامه‌ها حاکی از بهره بردن امام از شیوه متعارف و معمول آن زمان در نامه‌نگاری است. مراد از ساختار درونی، مؤلفه‌ها و عناصر ساختاری‌ای است که از متن نامه به دست می‌آید. اموری هم‌چون چگونگی شروع نامه و مقدمه آن، یادکرد از مخاطب یا مخاطبان، حجم متن نامه و نحوه ختم نامه از این قبیل است. سرانجام در بخش تحلیل محتوا، ابتدا نامه‌ها، بر اساس موضوع، به سه دسته اعتقادی ـ اخلاقی، فقهی و نامه‌های شخصی تقسیم شده‌اند و سپس با گزینش واژگان کلیدی و میزان تکرار آنها در هر دسته، مفاهیم مهم و نقاط مورد تمرکز در هر دسته استخراج شد و به این طریق به کشف محتوای نامه اقدام شد.


برچسب ها : صدیقه ناظم شهرضا, پایان نامه, کارشناسی ارشد, امام محمد باقر, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.