دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

بررسی چگونگی بازنمود امر قدسی در گستره‌ پدیده فوتبال

 
تاریخ انتشار: 1399/02/21    

بررسی چگونگی بازنمود امر قدسی در گستره‌ پدیده فوتبال

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو احسان کریمیان‌ها با عنوان «بررسی چگونگی بازنمود امر قدسی در گستره‌ پدیده فوتبال (مورد پژوهشی جام جهانی 2018)» روز یکشنبه 21 اردیبهشت‌ماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو احسان کریمیان‌ها با عنوان «بررسی چگونگی بازنمودِ امر قدسی در گستره‌ پدیده فوتبال (مورد پژوهشی جام جهانی 2018)» دکتر الله‌کرم کرمی‌پور به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر باقر طالبی دارابی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

«فوتبال» به عنوان یکی از شناخته‌‌شده‌ترین پدیده‌های انسانی، توانسته است قلمروِ شاهقِ خود را از فرازِ مرزهای سیاست، علم و اقتصاد عبور داده و به باورِ مردمانِ جهان برسد؛ تا جایی که اکنون، سخن از چگونگی مراوده باورهای ادیان، با این پدیده عالم‌گیر در میان است. تحقیق پیش‌رو، ماحصل کاوشی پدیدارشناسانه در رابطه بین «فوتبال و امر قدسی» بوده که سعی بر توصیف مظاهر دینی پدیدار در فوتبال دارد. با عنایت بر ابعاد چندوجهی و میان‌رشته‌ای این تحقیق، ابتدا به ماهیت پدیده فوتبال و تاریخچه آن پرداخته و با بررسی مفهوم امر قدسی (به عنوان جوهره ادیان) سعی شده تا با التفات بر شواهدی برگرفته از دنیای فوتبال، خصوصاً «جام جهانی 2018 روسیه» به مصادیقی از این بازنمود اشاره شود. می‌توان برآیند فصول این رساله‌ را چنین بیان داشت که فوتبال به مانند یک میدان اجتماعی و به مثابه یک راوی بی‌تزویر، صادقانه به بازتاب و توسعه رفتارهای برگرفته از سنت‌های ادیان و مذاهب پرداخته و توجه طیف وسیعی از مخاطبانش را به باورهای اعتقادی انسان‌ها که در پارادایمی نمادین و تصویر‌محور تبلور یافته، معطوف ساخته است. این پدیده با حمل نمادین معانی و مضامین ادیان، از صحنه پرطمطراق و ظرفیت‌ ذاتی خویش بهره جسته و ترکیب نامتجانس سنت و مدرنیته را در فرآیندی خارج از الگوریتم رایج، به یکدیگر ملحق نموده است. این مهم باعث شده تا فوتبال، هم بر شگفتی همگان نسبت به قدرت تسخیر خویش بیفزاید و هم به نحو محسوسی پرده از حیات پیوسته و نامرئی امر قدسی در عالم بردارد.

درنهایت می‌توان چگونگی بازنمایی امر قدسی در فوتبال را متأثر از «سه عامل» ذیل تحلیل نمود:

1. ظرفیت ویژه «فوتبال» در بارگیری و به ‌کارگیری مفاهیم انتزاعی و مضامین دینی. 2. قابلیت فرم‌پذیر و کشسان مفاهیم قدسی و باورهای دینی. 3. بهره‌گیری از زبان «نمادین» به عنوان الگوی بازنمایی امر دینی در فوتبال.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, امر قدسی, فوتبال, جام جهانی, احسان کریمیان ها, دانشگاه ادیان و مذاهب, باقر طالبی دارابی, مهراب صادق نیا, الله کرم کرمی پور

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.