دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

ارتقای امنیت ملی با تکیه بر توانمندسازی زنان

 
تاریخ انتشار: 1399/02/11    

ارتقای امنیت ملی با تکیه بر توانمندسازی زنان

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو میمنت قاهری با عنوان «ارتقای امنیت ملی با تکیه بر توانمندسازی زنان» روز پنجشنبه 11 اردیبهشت‌ماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو میمنت قاهری با عنوان «ارتقای امنیت ملی با تکیه بر توانمندسازی زنان»، دکتر بهروز حدادی به عنوان استاد راهنما، دکتر محمدهادی فلاح‌زاده به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر باقر طالبی دارابی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

امروزه موضوع زن به عنوان یک موضوع جنسیتی دیگر مطرح نیست؛ بلکه صاحب‌نظران اجتماعی معتقدند که علاوه بر جهات انسانی، لازمه توسعه پایدار و امنیت ملی و جهانی توجه به حقوق زنان برای حضور بالفعل در سیاست‌های جامعه ضروری است و این خط مشی که زنان و مردان را به طور یکسان نگاه نکند، در بلندمدت موفق نخواهد بود و این موجب یک بازاندیشی فرهنگی گسترده در شناساندن زنان به عنوان یک گروه اصلی در جوامع و فعالیت‌ها شده است. در تداوم این نگاه، در حوزه مطالعات امنیتی نیز نقش جنسیت از اهمیت شایانی برخوردار شده و طبق نظر مکتب کپنهاگ، زنان از جمله گروه‌هایی با هویت خاص در جوامع هستند که واحد ابتدایی تحلیل امنیت اجتماعی محسوب شده و توانمندسازی آنان، امنیت داخلی و در نتیجه امنیت بین‌المللی را فراهم می‌گرداند. مطابق با این تحول در مطالعات امنیتی، این سؤال مطرح می‌شود که چگونه توانمندسازی زنان موجب ارتقای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران می‌شود؟ در مقام فرضیه‌پردازی، نگارنده در پاسخ به این پرسش، با بهره‌گیری از نظریه امنیت ملی مکتب کپنهاگ بیان می‌کند که امروزه به امنیت ملی با روی‌کردی چندجانبه نگریسته می‌شود. از یک سو حوزه شمول آن گسترده شده و کلیه اقشار یک جامعه اعم از مرد و زن را در بر می‌گیرد و از سوی دیگر مسیر رسیدن به امنیت ملی از طریق تلاش در جهت دستیابی به ارتقا و تداوم پیشرفت در توسعه سیاسی و اقتصادی، اخلاق، قدرت نظامی، محیط زیست، بهداشت و فرهنگ پنداشته می‌شود که این خود به زعم تحلیل‌گران، با محوریت نقش زنان میسر می‌شود.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, میمنت قاهری, دانشگاه ادیان و مذاهب, بهروز حدادی, محمدهادی فلاح زاده, باقر طالبی دارابی, زنان, دانشکده زن و خانواده

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.