دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

بررسی مسئله وقت‌گذاری (توقیت) ظهور (یا بازگشت) موعود در ادیان ابراهیمی

 
تاریخ انتشار: 1398/07/30    

بررسی مسئله وقت‌گذاری (توقیت) ظهور (یا بازگشت) موعود در ادیان ابراهیمی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو ساعده صفانور با عنوان «بررسی مسئله وقت‌گذاری (توقیت) ظهور (یا بازگشت) موعود در ادیان ابراهیمی» روز سه‌شنبه 30 مهرماه 1398 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو ساعده صفانور با عنوان «بررسی مسئله وقت‌گذاری (توقیت) ظهور (یا بازگشت) موعود در ادیان ابراهیمی»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا به عنوان استاد راهنما، رضا کاظمی راد به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

ظهور منجی موعود و وعده به آمدن او از دیرباز، جزئی از آرمان و آرزوهای بشریت بوده است. امید به زندگی و رهایی از سختی و تاریکی‌های وضع موجود، در انتظار آینده‌ای روشن و تحقق وعده‌های الهی انبیا، زندگی را برای‌شان، خصوصاً پیروان ادیان هموار ساخته است.

با این وجود، این باور منجی‌گرایانه در طول تاریخ بدون آفت نبوده است. از جمله آن می‌توان معین کردن زمانی خاص برای آمدن منجی باشد. علی‌رغم این‌که در کتب مقدس و روایات بزرگانِ سه دین ابراهیمی، نسبت به وقت‌گذاری ظهور و بازگشت موعود نهی شدید شده است، با این حال گاه از سوی مدعیان مسیحایی و منجی‌پندار که انسان‌های ساده‌دل را به سوی خود خوانده‌اند و یا افرادی که در توهم نزدیک بودن ظهور، به پیش‌بینی و پیش‌گویی دست زده‌اند، صورت گرفته است.

در این نوشتار، بعد از تعریف و تبیین موعود در ادیان ابراهیمی، این عامل منفی و مخرب و چالش‌های آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. امید به این‌که منتظران واقعی منجی موعود، بتوانند با خواندن آن بهره لازم را برده و از گزند این حوادث در امان باشند.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, توقیت, ظهور, ادیان ابراهیمی, امیر جوان آراسته, مهراب صادق نیا, ساعده صفانور, رضا کاظمی راد, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.