دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

بازسازی معنا و باورداشت‌های مرگ در آیین‌های مذهبی: مقایسه اسلام و یهودیت

 
تاریخ انتشار: 1398/11/21    

بازسازی معنا و باورداشت‌های مرگ در آیین‌های مذهبی: مقایسه اسلام و یهودیت

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو فهیمه هوشیار با عنوان «بازسازی معنا و باورداشت‌های مرگ در آیین‌های مذهبی: مقایسه اسلام و یهودیت» روز دوشنبه 21 بهمن‌ماه 1398 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو فهیمه هوشیار با عنوان «بازسازی معنا و باورداشت‌های مرگ در آیین‌های مذهبی: مقایسه اسلام و یهودیت»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا به عنوان استاد راهنما، مهندس آرش آبایی به عنوان استاد مشاور و دکتر الله‌کرم کرمی‌پور به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

مرگ فراتر از معنای زیست‌شناختی، یک معنای فرهنگی و اجتماعی هم دارد که از جامعه‌ای به جامعه‌ی دیگر متفاوت است. بر این اساس طبیعی است که مرگ در دو سنت دینی اسلامی و یهودی از دو معنای متفاوت برخوردار باشد. از آنجا که معنای مرگ، مثل هر پدیده‌ی دیگری خود را در مناسک و آئین‌های آن بازنمایی و بازسازی می‌کند، در نتیجه مشابهت و تفاوت در مناسک مرگ در دو دین اسلام و یهودیت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی میزان مشابهت و تمایز آنها در معنای مرگ باشد. این پایان نامه با مبنا قرار دادن این دانسته‌ها کوشیده است تا با بررسی مناسک مرگ در یهودیت و اسلام به درک مشابهت معنای این پدیده در این دو دین دست زند. روش این مقاله انادی بوده و نویسنده کوشیده است تا با تکیه بر دو منبع اصیل و معتبر توضیح المسایل مراجع تقلید شیعه و نیز ترجمه انگلیسی کتاب شولحان عاروخ این مقایسه را سامان دهد. محقق با برساخت مفهومی جدیدی مناسک مرگ را در سه مفهوم پیشا مرگ، حین مرگ، و پسا مرگ تقسیم کرده است و در هر سه مورد مشابهت‌هایی را نشان داده است. وجود مناسکی چون غسل، دفن، مشایعت، سوگواری، ادعیه و تلاوت‌های مقدس در هر دو دین نشان می‌دهد که تا معنای مرگ تا اندازه‌ی زیادی در این دو دین به هم نزدیک است.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, اسلام, یهودیت, فهیمه هوشیار, دانشگاه ادیان و مذاهب, آرش آبایی, مهراب صادق نیا, الله کرم کرمی پور

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.