دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود:
کرسی علمی ترویجی «بررسی جایگاه عرفانی اصحاب سر اهل‌بیت(ع)»
یادداشتی از دکتر طالبی دارابی؛
مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر الهی‌منش:
تمام عبادات از جمله زیارت اربعین دارای اسرار هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ماهیت ایمان از نگاه بوعلی سینا و توماس آکویناس
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
نشست معرفی و نقد کتاب «درباره شر» برگزار شد:
موضوع رنج برای الهیات مدرن است/ الهیات عملی برای کاستن از رنج
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
فتوای رهبری؛ ملاک حل مسائل اجتماعی

از پای میز مذاکرات هسته ای تا پایه های گفتگوهای دینی

 
تاریخ انتشار: 1393/10/24    

در حال حاضر یکی از مسایلی که در دنیای غرب و جامعه سیاسی آمریکا بسیار مورد بررسی قرار گرفته است برنامه هسته ای ایران می باشد. هرچند در نگاه اولیه نمی توان آن را به عنوان مسئله ای دینی و یا بین الادیانی مورد توجه قرار داد اما با صدور فتوا از جانب مقام معظم رهبری و از طرف مقابل بحث های بوجود آمده در جوامع غربی و مخصوصا توسط شخص رییس جمهور آمریکا و در نتیجه آن سفر تعدادی از بزرگان مسیحی به ایران جهت تحقیق و بررسی این موضوع، خود می تواند موضوعی بین الادیانی در این رابطه بین اسلام و مسیحیت باشد.

     یکی از مسایل عمده و قابل توجه در دنیای امروز بروز مشکلات، ناآرامی ها و جنگ های متعدد در جای جای این دهکده جهانی است که خود موجب بروز مشکلات بزرگ خانوادگی، اجتماعی و سیاسی شده است. از زمانی که بشر قدرت ساخت سلاح را آموخت این مسایل نیز هر روز پررنگ تر خود را به جامعه نشان داد. در حال حاضر یکی از مسایلی که در دنیای غرب و جامعه سیاسی آمریکا بسیار مورد بررسی قرار گرفته است برنامه هسته ای ایران می باشد. هرچند در نگاه اولیه نمی توان آن را به عنوان مسئله ای دینی و یا بین الادیانی مورد توجه قرار داد اما با صدور فتوا از جانب مقام معظم رهبری و از طرف مقابل بحث های بوجود آمده در جوامع غربی و مخصوصا توسط شخص رییس جمهور آمریکا و در نتیجه آن سفر تعدادی از بزرگان مسیحی به ایران جهت تحقیق و بررسی این موضوع، خود می تواند موضوعی بین الادیانی در این رابطه بین اسلام و مسیحیت باشد.

در پی صدور فتوای مقام معظم رهبری که دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای را لازم و ساخت سلاح اتمی را به صراحت حرام شرعی اعلام نمودند مباحث کلانی در سطح بین الملل بروز نمود. این امر موجب گردید تا هیئتی بلند پایه متشکل از چند اسقف و تعدادی متخصص در اسفند ماه سال 92 به ایران و به شهر قم سفر نموده تا از نزدیک قدرت عملی فتوا توسط عالم دینی و آن هم رهبری ایران را بررسی نمایند.

این هیئت در قالب شش نفر به ایران سفر کردند. اسقف اعظم "تئودور مک‌کاریک" اسقف اعظم بازنشسته واشنگتن، اسقف "دنیس مادن" رئیس کمیسیون گفتگوی ادیان، و "ریچارد پیتس" رئیس "کمیته صلح و عدالت بین‌المللی" زیرمجموعه "کنفرانس اسقف‌های کاتولیک آمریکا". علاوه بر این سه نفر سه عضو دیگر نیز در این هیئت حضور داشتند: دکتر "جان اشتاین‌برونر" استاد سیاست عمومی در دانشگاه مریلند، دکتر "استیون کولچی" مدیر دفتر عدالت و صلح بین‌الملل کنفرانس اسقف‌های کاتولیک آمریکا، و "ابراهیم محسنی" دانشجوی دکترای دانشگاه مریلند که تابعیت ایرانی و آمریکایی دارد.

 

این گروه به دعوت و با همکاری مقامات ایرانی در قم به ایران سفر کرده و هدف خود را یافتن فرصت جهت گفتگو و مذاکره بین شیعیان و کاتولیک‌ها بر اساس واقعیت، عدالت و صلح بیان نموده اند.

براساس گفته های اسقف ریچارد پیتس، رئیس کمیته ی صلح بین الملل و عدالت این مجمع، آنها در قم مباحثات سنگینی درباره سلاح های کشتار جمعی داشتند. همچنین مشخص شد که در این زمینه کلیسای کاتولیک با شیعیان ایران نظرات مشابهی دارند.

ریچارد پیتس تاکید کرد: حضور در شهر مقدس قم و دیدار با علما و اندیشمندان مذهبی ایران و شهر قم را برای خود افتخار می دانیم. وی گفت:  ما می خواهیم نه تنها به جامعه مذهبی بلکه حتی به جامعه سکولار و ضد دینی پیام اسلام و تشیع درباره صلح و عدالت را برسانیم.

این اندیشمند مسیحی گفت: مردم تصویر نادرستی از اسلام دارند که باید در کنار این گفت وگوها تصویر جامع و درستی ارائه شود. ارتباط ما با علمای شیعه بسیار حایز اهمیت است و وقتی به کشور خود برگردیم نظرات اسلام و تشیع را درباره صلح بشریت تبیین خواهیم کرد.

ریچارد پیتس تاکید کرد: در گذر همین ملاقات ها است که از نزدیک می توانیم واقعیات را دریابیم و به جهانیان منتقل کنیم. برخلاف تنش هایی که وجود دارد این را در دل خود احساس می کنیم. 

 اسقف ریچارد پیتس در گفتگویی دیگر چنین بیان می کند که: "ما معتقدیم که این گفتگوها بین دو طرف باید برقرار شود و در نهایت ممکن است به نوعی توافق بین دولت‌های دو کشور منجر شود. به همین خاطر بود که ما مستقل از دولت آمریکا و به نمایندگی از جامعه اسقف‌های کشورمان به ایران سفر کردیم".

با توجه به موضوع سفر این هیئت اعزامی مبنی بر بررسی فتوای مقام معظم رهبری که چند سال قبل فرمودند: تولید و استفاده از سلاح های هسته ای در تضاد با آموزه های اسلام است و طبق فتوای ایشان، «استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی، اعم از هسته‌ای، شیمیایی و میکروبی» حرام اعلام شد، این هیئت مسیحی تحقیقاتی با توجه به اینکه سیاست گذاران و روزنامه نگاران آمریکایی اغلب به این فتوا استناد می کنند، اما نمی دانند که آیا این فتوا تبدیل به عنصری الزام آور در سیاست ایران شده است؟ انجام دادند.

باید توجه داشت شواهدی مبنی بر این که این نوع فتوا در گذشته نیز کار کرده است، وجود دارد. محسن رفیق دوست وزیر سابق سپاه پاسداران در مصاحبه ای که با گرت پورتر داشته است، توضیح می دهد که چگونه در زمان جنگ ایران و عراق در سال های 1980 تا 1988 حتی بعد از آن که صدام حسین علیه ایران سلاح شیمیایی استفاده کرد، امام خمینی، ساخت و استفاده از سلاح های بیولوژیکی را حرام اعلام کرد.

قابل توجه است که پیتس نه تنها وجود این فتوا را تایید می کند بلکه می گوید علمای شیعه قم و به طور کلی ایرانی ها هم موافق این فتوا هستند.

آن گونه که پیتس از علمای قم فهمیده است، در صورت تغییر محاسبات استراتژیکی ایران هم، این فتوا تغییر نخواهد کرد. پیتس در این رابطه می گوید: این مسئله اقتدار رهبر در میان طبقه سیاسی را نشان می دهد که به صورت کلی هدایت می کند.

ریچارد پیتس با اشاره به مسائل هسته ای تاکید کرد: ما به فتوای آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی درباره حرمت تولید و بکارگیری سلاح های کشتار جمعی خیلی علاقه مندیم و می خواهیم درباره این فتوا صحبت کنیم. وی افزود: می خواهیم پیام این فتوا را برای ملت خود ببریم که چهره اسلام چهره صلح طلب است و با سلاح های کشتار جمعی مخالف است.

آنچه ریچارد پیتس درباره هدف این سفر بیان می کند بدین قرار می باشد:

" موضوع مورد بررسی ما فتوایی بود که آیت‌الله خامنه‌ای درباره سلاح‌های هسته‌ای صادر کرده است. می‌خواستیم از نزدیک ببینم که این فتوا تا چه اندازه در ایران اعتبار و وزن سیاسی دارد. نتیجه‌ای که گرفتیم هم این بود که تشیع با تولید و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای مخالف است و این همان نتیجه‌ای است که ما امروز در مسیحیت کاتولیک به آن رسیده‌ایم: استفاده از سلاح‌های هسته‌ای از بحث بازدارندگی فراتر رفته است، چون این سلاح‌ها موجب مرگ تعداد زیادی شهروند غیرمسلح می‌شود.

ما درباره فتوای آیت‌الله خامنه‌ای تحقیق کردیم و فهمیدیم که در جامعه ایران تا چه اندازه اهمیت دارد و در بحث‌های بین خودمان هم به نتیجه‌ای رسیدیم که در نهایت در قالب یک بیانیه مشترک این نتیجه را منتشر کردیم و گفتیم که هر دو مذهب در این مسئله خاص توافق نظر دارند".

ابراهیم محسنی از مرکز مطالعات بین المللی و امنیتی مریلند که در این هیئت حضور داشته صحبت های پیتس را تایید می کند و به یک نظرسنجی اشاره می کند که براساس آن اکثریت ایرانی ها یعنی 65 درصد از آنها از لحاظ مذهبی معتقدند که تولید و استفاده از سلاح هسته ای برخلاف اصول اسلام است و حتی بیشتر از این مقدار، یعنی 78 درصد از آنها موافقند که ایران حق نداشته است در پاسخ به حملات عراق از سلاح های شیمایی استفاده کند.

در ادامه ریچارد پیتس این سفر چند روزه را مفید ارزیابی نموده و نیز از نوع برخورد و آداب اجتماعی مردم ایران به نیکی یاد نموده است.

به گزارش «خبرآنلاین» اسقف ریچارد پیتس، روز چهارشنبه 26 آذر ماه سال جاری در نشستی خبری درباره سفرش به قم در «بنیاد کارنگی» گفت: ایرانی‌ها احساس می‌کنند که آمریکا و غرب عمیقا در مورد آنها اشتباه فکر می‌کنند.

هیات اسقف‌ها استدلال کرد که واشنگتن به این اظهارات ایرانی‌ها به‌ صورت ویژه توجه بیشتری کند که ذخیره و استفاده از تسلیحات اتمی، مخالف اصول بنیادین شیعه است. ریچارد پیتس افزود که در قم به هیات آمریکایی اطمینان داده شده که سلاح‌های هسته‌ای به‌خاطر ماهیت آنها در نابودی تمام انسان‌ها فارغ از تفاوت‌هایشان و اینکه بی‌گناه باشند یا نه، غیراخلاقی تلقی می‌شوند. 

استفان کولچی، رئیس مجمع اسقف های کاتولیک ایالات متحده که در این هیئت حضور داشته است می گوید: نتیجه ای که ما از گفتگوهایمان در قم گرفتیم این است که ما از مردممان، دولتمان و دیگران درخواست می کنیم که این فتوا را به حساب بیاورند. این عاملی است که می تواند به مذاکره کنندگان کمک کند تا ماهیت ایران را بهتر درک کنند.

استفان کولچی، درباره فتوای مقام معظم رهبری می گوید: من می گویم که ما با نادیده گرفتن نفوذ مذهب به عنوان یک عامل انگیزشی و اعتباردهنده به خودمان ضربه می زنیم. کولچی اضافه کرد؛ معتقد است وزارت خارجه آمریکا مخالفت مراجع مذهبی ایران با سلاح های کشتار جمعی را چندان در نظر نمی گیرند. وی درباره فتوای مقام معظم رهبری در همین باره می گوید: این فتوا به طور گسترده (در ایران) تدریس و از آن دفاع می شود.

این کشیش تأکید کرد: فرهنگ ایران، خیلی خیلی مذهبی است. ایران، فرهنگ بسیار مدرنی هم دارد. این کشور به هیچ عنوان شبیه کاریکاتوری که اغلب از آن به عنوان کشوری جزم اندیش ترسیم می شود، نیست... آن فتوا هم باید در همین چارچوب تفسیر و تعبیر شود.

با توجه به سفر پیش آمده توسط هیئت مسیحی به ایران می توان چنین برداشت نمود که مسایل جدید در جهان به مراتب بیش از مسایلی که سال ها و یا حتی قرن ها بزرگانی از هر دو دین بر سر این موضوعات بحث و گفتگو نموده اند و در برخی موارد هیچ نتیجه ای نیز به دست نیاورده اند، نیاز جدی به بحث و تبادل نظر و نشست های اساسی و عملی در راستای تحقق اهداف دین که بروز صلح در جامعه جهانی است دارد.

(منبع: سایت جام جم آنلاین، صدای ایران، تیتر یک، دیپلماسی ایرانی)


برچسب ها : اسقفان امریکایی در قم, اسقف اعظم "تئودور مک کاریک", ریچارد پیتس

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز