دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
عید غدیر خم، عید الله الاکبر است
قابل توجه دانشجویان دانشکده زن و خانواده؛
دوره مجازی آمادگی آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)

تبدیل روش تحلیل تطبیقی به مقایسه‌ای، یک مغالطه‌ است

 
تاریخ انتشار: 1398/09/19    

تبدیل روش تحلیل تطبیقی به مقایسه‌ای، یک مغالطه‌ است

نخستین نشست از سلسله‌نشست‌های کارگروه روش تحقیق با عنوان «پژوهش‌های تطبیقی چیست و چگونه انجام می‌شود» با ارائه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا روز چهارشنبه چهاردهم آذرماه 1398 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا در نشست علمی «پژوهش‌های تطبیقی چیست و چگونه انجام می‌شود» از سلسله‌نشست‌های کارگروه روش تحقیق که با همت مرکز مشاوره و روش تحقیق دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، گفت: وقتی از روش تحقیق صحبت می‌کنیم یا روش‌شناسی تحقیق، نباید به ذهن بیاید که درباره امر اضافی یا تزئینی صحبت می‌کنیم. نباید به روش تحقیق این‌گونه نگاه کرد. روش تحقیق معیار ارزیابی یک مطالعه است. یک مطالعه یا روش علمی دارد که به آن مطالعه علمی می‌گوییم. یا روش علمی ندارد که اصلاً علم نیست. معیار علمی بودن و نبودن یک اثر تنها و تنها به روش آن است.

وی در ادامه گفت: روش تحقیق حوزه‌های مختلفی دارد. یکی به معنای گردآوری داده‌ها است ولی حوزه‌های دیگری نیز دارد. معمولاً وقتی درباره روش تحقیق صحبت می‌کنیم، فکر می‌کنند درباره فیش‌برداری صحبت می‌کنیم یا چطور در کنار کتاب حاشیه بزنیم. این در نوع خودش مهم است ولی روش تحقیق به ما می‌گوید یک موضوع را چطور باید ببینید و مطالعه کنید. کجا باید توقف کنید. چند الگو یا پارادایم می‌تواند بر تحقیق شما حاکم باشد. شما در کدام الگو یا پارادایم می‌توانید صحبت کنید. درمجموع دست‌کم شش حوزه در روش‌شناسی داریم که عبارتند از پارادایم‌شناسی، رویکردها، شیوه گردآوری، شیوه تحلیل داده‌ها و پیکره‌بندی و نگارش و در آخر مستندسازی. این‌که چطور ارجاع دهیم و فهرست منابع را درج کنیم.

صادق‌نیا گفت: روش تحقیق تطبیقی یک سری مقدمات دارد که باید روشن شود. مثلاً باید بدانیم وقتی از روش تحقیق تطبیقی صحبت می‌کنیم در الگوی تفصیلی برساختی بر کار ما حاکم است. از تحلیل تطبیقی کسی نباید انتظار اثبات داشته باشد. به هیچ عنوان نمی‌توان از روش تحلیل تطبیقی انتظار داشت که یک چیزی را ثابت کند یا چیزی را از چیز دیگر مهم‌تر نشان دهد.

وی هم‌چنین گفت: مطالعه تطبیقی معمولاً به مطالعه مقایسه‌ای تقلیل داده می‌شود. مقایسه یک ابزار در مطالعه تطبیقی برای رخ دادن اتفاق دیگری. یعنی ما هدفی را دنبال می‌کنیم که می‌تواند متفاوت باشد. به تناسب آن هدف می‌توانیم انواعی از مطالعات تطبیقی داشته باشیم. لذا تبدیل روش تحلیل تطبیقی به مقایسه‌ای، یک مغالطه‌ است که باید از آن پرهیز کرد.

گفتنی است وی در پایان به سؤالات استادان و دانشجویان حاضر در جلسه پاسخ گفت.

علاقه‌مندان به آشنایی با فعالیت‌های کلینیک پژوهش و روش تحقیق (مرکز مشاوره روش تحقیق) می‌توانند برای اطلاع از برنامه‌های این مرکز به کانال تلگرامی یا اینستاگرام @clinic_pajohesh مراجعه کنند.


برچسب ها : مهراب صادق نیا, دانشگاه ادیان و مذاهب, مرکز مشاوره و روش تحقیق, کلینیک پژوهش و روش تحقیق

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز