دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

کیمیاگری و جاودانگی در آیین دائو با تأکید بر مکتب شانگچینگ (روشنایی برتر)

 
تاریخ انتشار: 1398/08/01    

کیمیاگری و جاودانگی در آیین دائو با تأکید بر مکتب شانگچینگ (روشنایی برتر)

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو محمدرضا رضائیان با عنوان «کیمیاگری و جاودانگی در آیین دائو با تأکید بر مکتب شانگچینگ (روشنایی برتر)» روز چهارشنبه اول آبان‌ماه 1398 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو محمدرضا رضائیان با عنوان «کیمیاگری و جاودانگی در آیین دائو با تأکید بر مکتب شانگچینگ (روشنایی برتر)»، دکتر مهدی لکزایی به عنوان استاد راهنما، دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد مشاور و دکتر علیرضا شجاعی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

جاودانگی در آیین دائو نشان از فرزانگی و رستگاری ناشی از سازوکار کیمیاگری دارد و کیمیاگران دائویی از دیرباز فنون پرورش درونی را همراه مناسک ظاهری آن بسط می‌‌دادند. توجه به فرایند درونی کیمیاگری تا قرن چهارم و در هنگام ظهور مکتب شانگ‌چینگ کاهش یافت. شانگ‌چینگ جنبه درونی کیمیاگری را احیا کرد و به مباحث کیمیاگری رونق بخشید. ما با روشی توصیفی و تحلیلی در طول تاریخ آیین دائو و با تأکید بر مکتب شانگ‌چینگ، کیمیاگری را در نسبت با جاودانگی تشریح کرده و به این نتیجه رسیدیم که کیمیاگری به مرور زمان خود را از مناسک جادوگری و درمان‌گری جدا ساخت و معارف باطنی و سلوک عرفانی در آن اشراب گردید. کیمیاگر دائویی به تدریج تکنیک‌های پرورش درونی را همراه مناسک آزمایشگاهی تلفیق نمود و تحولات درونی و بیرونی را متناظر ساخت. شانگ‌چینگ ‌‌‌روش‌های جدیدی ابداع نمود که مهم‌ترین آن جذب نور خالصِ آسمان برترین روشنایی بود. شانگ‌چینگ پای خدایان آسمانی را جهت تزریق نور آسمانی درون بدن کیمیاگر باز نمود. هم‌چنین نظریه جنین درونی را که با تغذیه از انرژی چی ناب رشد کرده و متولد می‌‌گردید، توسعه داد. پس از شانگ‌چینگ، کیمیاگری محدود به تکنیک‌های تنفس و اعمال مراقبه گردید و مناسک ظاهری کیمیاگری کم‌رنگ شد. در دائوی متأخر کیمیاگری بیشتر به عنوان روشی جهت حفظ سلامتی و طول عمر دیده می‌‌شود.


برچسب ها : محمدرضا رضائیان, آیین دائو, پایان نامه, کارشناسی ارشد, دانشگاه ادیان و مذاهب, دانشکده ادیان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.