دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
قائم‌مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب عنوان کرد:
مقاومت درسی که باید از دفاع مقدس آموخت
استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب:
چرا «شر» فقط گریبان برخی انسان‌ها را می‌گیرد؟
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با شفقنا:
وضعیت فعلی حوزه علمیه قم موجب شکوفایی حوزه علمیه نجف خواهد شد
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
موانع اخلاقی زیستن در نهج‌البلاغه
نوشتاری به مناسبت درگذشت حاج سید هاشم هاشمی گلپایگانی؛
از شمار دو چشم یک تن کم

مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!

 
تاریخ انتشار: 1398/07/25    

مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر طالبی دارابی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب طی یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده نگاهی انداخته است به پیام دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه خطاب به دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت آغاز سال تحصیلی این دانشگاه.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر طالبی دارابی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب طی یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده نگاهی انداخته است به پیام دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه خطاب به دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت آغاز سال تحصیلی این دانشگاه.

وی در این یادداشت آورده است:

وزیر محترم خارجه جمهوری اسلامی سعی دارد مفهومی را مطرح کند تا به دیپلماسی فرهنگی در درون گفتمان «قدرت» معنای جدیدی ببخشد؛ قدرتی از نوع معنا در کنار قدرت نظامی و اقتصادی که متداول‌ترین مفاهیم قدرت هستند.

روز یکشنبه 21 مهرماه 1398 مطابق سنت دانشگاهی «مراسم آغاز سال تحصیلی» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد. از چندین روز قبل‌تر اطلاعیه‌ای منتشر شده بود که دکتر محمدجواد ظریف وزیر محترم خارجه سخنران این مراسم خواهد بود. اما ظاهراً به دلیل حضور آقای عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در تهران ایشان موفق به حضور و ارائه سخنرانی نمی‌شود و در عوض پیام چند صفحه‌ای‌اش را مشاور ایشان برای حاضرین قرائت کرد. در این پیام مفاهیم دیپلماسی فرهنگی و قدرت معنایی از برجستگی خاصی برخوردار بود.

با در ذهن داشتن این دو مفهوم و نیز سرخط‌های مطالبی که در قالب طرحی که از قبل به مناسبت حضورشان با عنوان «طرح تشکیل مرکز علمی دین و دیپلماسی» در دست تهیه داشته‌ام، به سراغ گوگل رفتم و مفهوم قدرت معنایی را جست‌وجو کردم. یکی از مطالب به دست آمده، سخنرانی  خود دکتر ظریف در جمع مسئولان استان قم بود. در آن سخنرانی مفهوم «قدرت معنایی» در کنار مفاهیم دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی عمومی کاربردی برجسته داشت. سخنرانی آن روز و پیام این مراسم نشان می‌دهد که وزیر محترم خارجه جمهوری اسلامی سعی دارد مفهومی را مطرح کند تا به دیپلماسی فرهنگی در درون گفتمان «قدرت» معنای جدیدی ببخشد؛ قدرتی از نوع معنا در کنار قدرت نظامی و اقتصادی که متداول‌ترین مفاهیم قدرت هستند. تکرار مفهوم قدرت معنایی در سخنرانی و در پیام، هر مخاطب هوشیاری را به این نکته متوجه می‌سازد که او دانشگاه ادیان و مذاهب و دین‌پژوهی به معنای عامش را نیز یکی از سازوکارهای تولید، گسترش و اعمال قدرت معنایی می‌داند. دین و دین‌شناسی با تمام شاخه‌هایش می‌تواند نقشی استراتژیک در تولید فرآورده‌ای فرهنگی به نام «قدرت معنایی» داشته باشد و از این نظر دانشگاه ادیان و مذاهب با توجه به سفر سفرای متعدد کشورهای مختلف که بی‌تردید با هماهنگی وزارت خارجه صورت می‌گیرد، میدانی برای مواجهه قدرت معنایی جمهوری اسلامی و کشورهای دیگر در بستر و «میدان» دین‌شناسی است که بینش و کنش و «عادت‌واره» خاص خود خود را می‌طلبد.

مطالعه اولیه نشان داد که فدرت معنایی برآمده از ترکیب دین و دیپلماسی، موضوعی مهم است و مورد توجه دانشگاه‌های کشورهای مختلف قرار گرفته و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود. دانشگاه ادیان و مذاهب قم می‌تواند این مهم را در دستور کار خود قرار دهد.


برچسب ها : محمد جواد ظریف, وزیر امور خارجه, قدرت معنایی, دانشگاه ادیان و مذاهب, دکتر طالبی دارابی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز