دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب در واکنش به توهین به حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
این اهانت دسیسه دشمنان قسم‌خورده اسلام و عراق است
با حضور استادان حوزه و دانشگاه؛
میزگرد حوزه و دوران پساکرونا برگزار شد
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد
به قلم دکتر فاطمه توفیقی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
انتشار دو مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری:
مناظرات امام رضا(ع) برای حفظ هویت و کیان اسلامی بود
دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با قدس آنلاین؛
غرض از گفت‌وگو باید دست‌یابی به زندگی مسالمت‌آمیز باشد

همایش اربعین عامل گسترش فرهنگ تشیع است

 
تاریخ انتشار: 1398/07/23    

همایش اربعین عامل گسترش فرهنگ تشیع است

امروز جهان، قدرت شیعه را می‌شناسد و زمینه تقریب و صلح میان شیعیان و پیروان ادیان و مذاهب مختلف وجود دارد که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه راه‌پیمایی عظیم اربعین نماد وحدت و مقاومت و عامل گسترش فرهنگ تشیع است، گفت: یکپارچگی و وحدت ملت ایران و عراق در برپایی راهپیمایی اربعین، توطئه های اخیر آمریکا و عربستان سعودی را خنثی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفت و گو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: شیعه هر سال آئین بزرگی چون پیاده‌روی اربعین را دارد که بسیار با شکوه و جهانی شده است؛ وقتی شیعیان از این آئین و مراسم بزرگ و با ارزش، اینگونه استقبال می‌کنند، دیگران نیز ترغیب می‌شوند تا در چنین آئینی حضور داشته باشند لذا می‌بینیم از دیگر مذاهب و ادیان نیز به پیاده‌روی می‌آیند و با این‌رویه، تقریب بین مذاهب و ادیان نیز شکل می‌گیرد.

وی اظهار کرد: بعضا عده‌ای پیاده‌روی اربعین حسینی را زیر سوال می‌برند و می‌گویند چرا باید چنین مراسمی‌ برگزار شود؛ باید در پاسخ گفت مردم در جهان فستیوال‌های مختلفی را در طول سال برگزار می‌کنند که برخی از آن‌ها ممکن است عجیب هم باشد اما برای خودشان حقی را در برگزاری آن فستیوال و جشنواره قائل هستند، ما نیز خود را دارای حقی برای برگزاری چنین مراسمی‌ می‌دانیم.

نواب بیان کرد: ما منطق خود را در برگزاری اربعین حسینی و این راهپیمایی عظیم داریم و آن را هر سال با شکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌کنیم زیرا نماد وحدت، مقاومت و گسترش فرهنگ تشیع است پس چرا می‌گویند ما حق برگزاری راهپیمایی و پیاده‌روی اربعین را نداریم، ما نیز در دین و مکتب، خود را آزاد و دارای حق می‌دانیم.

وی گفت: گاهی نیز می‌گویند پیاده‌روی و زیارت اربعین دارای سند نیست همان طور که می‌گفتند جمکران سند ندارد، پاسخ می‎دهیم جمکران یک زمینی است و مردم تصمیم گرفته‌اند در آن جا جمع شوند و خدا را عبادت کنند، آیا این زمین مقدس نمی‌شود؟ حتما زمینی را که در آن خدا را عبادت کنیم مقدس است، لذا از این منظر نیز پیاده‌روی اربعین امری مقدس است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به تحرکات اخیر در کشور عراق در آستانه اربعین حسینی نیز عنوان کرد: اینکه بگویند در این شرایط صلاح نیست در عراق و راهپیمایی اربعین شرکت کنیم، اشتباه است و مصلحت همین است که پیاده‌روی اربعین تداوم داشته باشد.

وی بیان کرد: مشخص شد پشت همه این توطئه‌ها آمریکا حضور دارد و بسیاری از تحرکات از طرف عربستان توئیت می‌شد تا بر اعتراضات و ناآرامی‌ها افزوده شود در حالی که یکپارچگی و وحدت ملت ایران و عراق در برپایی راهپیمایی اربعین، توطئه های اخیر آمریکا و عربستان سعودی را خنثی کرد.

نواب در پایان با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین نقش مهمی‌در ایجاد وحدت و تقریب دارد، خاطرنشان کرد: امروز جهان، قدرت شیعه را می‌شناسد و زمینه تقریب و صلح میان شیعیان و پیروان ادیان و مذاهب مختلف وجود دارد که باید از این ظرفیت استفاده کرد.


برچسب ها : اربعین حسینی, زمینه تقریب و صلح, سید ابوالحسن نواب, رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز