دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
قائم‌مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب عنوان کرد:
مقاومت درسی که باید از دفاع مقدس آموخت
استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب:
چرا «شر» فقط گریبان برخی انسان‌ها را می‌گیرد؟
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با شفقنا:
وضعیت فعلی حوزه علمیه قم موجب شکوفایی حوزه علمیه نجف خواهد شد
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
موانع اخلاقی زیستن در نهج‌البلاغه
نوشتاری به مناسبت درگذشت حاج سید هاشم هاشمی گلپایگانی؛
از شمار دو چشم یک تن کم
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
اندیشه‌های عرفان نظری ابوالفتوح رازی

تحلیل امیدآفرینی در الهیات اسلامی و مسیحی

 
تاریخ انتشار: 1398/07/20    

تحلیل امیدآفرینی در الهیات اسلامی و مسیحی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو محمدجواد شعبانی با عنوان «تحلیل امیدآفرینی در الهیات اسلامی و مسیحی و بازنمایی آن در رسانه‌های فارسی‌زبان پروتستانی و شیعی» روز شنبه 20 مهرماه 1398 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو محمدجواد شعبانی با عنوان «تحلیل امیدآفرینی در الهیات اسلامی و مسیحی و بازنمایی آن در رسانه‌های فارسی‌زبان پروتستانی و شیعی»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا به عنوان استاد راهنما، دکتر حسن باقرزاده خجسته و دکتر حمید بخشنده به عنوان استادان مشاور و دکتر احمدرضا مفتاح، حجت‌الاسلام والمسملین دکتر حمیدرضا شریعتمداری و دکتر محمدحسین ظریفیان یگانه به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

اصلی‌ترین بنیان حیات مادی و معنوی بشر، امیدواری است. امری که باعث می‌شود انسان با به‌کارگیری صحیح «قوه عقلیه» و در راستای خلق آینده‌ مطلوب، تمامی شئون زندگی خود را صحیح انجام داده و سعی نماید تا با توجه به باورهای درونی، بهترین نتیجه را برای کارهای خود رقم بزند. حال اگر این امیدواری ریشه در اعتقادات دینی و منابع مقدس الهی داشته باشد، قداست آن دوچندان می‌شود و دایره متعلَقات آن، از جهان مادی فراتر رفته و دنیای پس از مرگ را نیز در بر می‌گیرد. امروزه یکی از معیارهای شناخت و انتخاب دین، میزان امیدبخشی آن دین به مؤمنان خود است و هرچه باورهای اعتقادی یک دین حاوی عناصر امیدآفرین بیشتری باشد، میزان اقبال انسان‌ها به آن دین بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر نقش رسانه‌های دیداری و شنیداری در شکل‌گیری و تربیت جامعه بر همگان اثبات شده و در جوامع امروزی، تقریباً روزی از زندگی بشر نیست که یکی از این دو رسانه مهم در آن نقشی نداشته باشند و حتی می‌توان گفت خیل کثیری از جامعه امروز، نمی‌توانند زندگی روزمره خود را بدون حضور حداقل یکی از این دو رسانه جذاب، تصور کنند.

این رساله درصدد است با ارائه تعاریف عمیق از سه مقوله دین و رسانه و امید و نیز نظرات متفاوت درخصوص ارتباط دو نهاد اجتماعی دین و رسانه، ضمن بیان برخی از گونه‌های امیدآفرینی در دین مبین اسلام و مؤلفه‌های امیدبخش این دین، متولیان رسانه ملی را در شناخت صحیح و ترجمه آن‌ها به زبان خاص رسانه و متناسب با خصوصیات جامعه مخاطبین هدف یاری دهد.


برچسب ها : محمدجواد شعبانی, الهیات, رساله, دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب, دانشکده ادیان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز