دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

انسان‌شناسی عرفانی در مأثورات امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام مهدی (علیهم‌السلام)

 
تاریخ انتشار: 1398/06/31    

انسان‌شناسی عرفانی در مأثورات امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام مهدی (علیهم‌السلام)

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سعید ملک محمد با عنوان «انسان‌شناسی عرفانی در مأثورات امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام مهدی (علیهم‌السلام)» روز یکشنبه 31 شهریور 1398 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سعید ملک محمد با عنوان «انسان‌شناسی عرفانی در مأثورات امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام مهدی (علیهم‌السلام)»، دکتر حامد ناجی به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا الهی‌منش به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته، دکتر رحمان بوالحسنی و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد رودگر به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

در میان مباحث مطرح در معارف انسانی و تعالیم عرفانی، مبحث انسان‌شناسی از مباحث بنیادین به شمار می‌رود؛ از این رو در این پژوهش، مبحث انسان‌شناسی عرفانی در مأثورات امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام مهدی (علیهم‌السلام) به شیوه توصیفی تحلیلی مورد کنکاش قرار گرفته است.

این پژوهش در پی دست‌یابی به نظامی است که در آن بر اساس مأثورات امام رضا (علیه‌السلام) تا امام مهدی (علیه‌السلام)، خلقت انسان و ساحات وجودی او، قضا و قدر و نقش اختیار در رفتار آدمی و جایگاه خلیفه‌الله در پیدایش و بقا و کمال انسان ترسیم گردد.

مطابق مأثورات، علت غایی آفرینش، وجود نورانی پیامبر و اهل‌بیت ایشان‌اند و ساحات وجودی انسان از حواس و عقل و قلب، نفس و روح هریک نقش ویژه‌ای در ادراکات انسان داشته و با تبیین صحیح اختیار و آموزه امر بین امرین، اصول اعتقادی به گونه‌ای معقول و منطقی زمینه‌ساز معرفت‌های عارفانه سالک می‌گردد.

 از منظر مأثورات، مقام خلیفه‌اللهی خاص پیامبران و ائمه اطهار (علیهم‌السلام) است و شامل همه انسان‌ها نمی‌شود. آنان مظهر اسمای الهی  و واسطه بین خدا و خلق در ایجاد و بقا و کمال موجودات می‌باشند و اطاعت از آن‌ها که در طول اطاعت الهی است، موجب رشد معنوی انسان می‌گردد. هم‌چنین ولایت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) دارای برکات فراوان دنیوی و اخروی است و انسان را به بالاترین درجات کمال می‌رساند.


برچسب ها : سعید ملک محمد, رساله, دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز