دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر الهی منش در ادیان تی‌وی:
نگاه قرآن به انسان از نظرگاه عرفان بررسی شد
در نامه رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به رؤسای دانشگاه‌های جهان اسلام؛
دعوت دانشگاه‌های جهان اسلام به جنبش بازنگری در نگره‌های فلسفی و دینی
پیام تبریک رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به سفرای کشورهای اسلامی:
مسلمانان می‌توانند الگو و پیشگام صلح و مدارا در جهان باشند
مدیر نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
مجله مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده علمی پژوهشی شد

بررسی نظریه تأویل از دیدگاه نصرحامد ابوزید و محمدهادی معرفت و تأثیر آن بر باورهای دینی

 
تاریخ انتشار: 1398/06/24    

بررسی نظریه تأویل از دیدگاه نصرحامد ابوزید و محمدهادی معرفت و تأثیر آن بر باورهای دینی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو رسول ظرافت با عنوان «بررسی نظریه تأویل از دیدگاه نصرحامد ابوزید و محمدهادی معرفت و تأثیر آن بر باورهای دینی» روز یکشنبه 24 شهریور 1398 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو رسول ظرافت با عنوان «بررسی نظریه تأویل از دیدگاه نصرحامد ابوزید و محمدهادی معرفت و تأثیر آن بر باورهای دینی»، دکتر علی الله‌بداشتی به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی سلطانی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر محمد ملکی نهاوندی و دکتر محمدحسن محمدی مظفر به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

تأویل یکی از مباحث مهم علوم قرآن و علم کلام است که در فهم قرآن و روایات به‌ویژه برخی آیات مربوط به اسما و صفات، نقش کلیدی و کاربردی دارد. ‏عدم پذيرش آن به معناي ناديده انگاشتن ژرفاي پايان‌ناپذير كلام الهي و افتادن در دام تشبیه و تجسیم است. از صدر اسلام، مذاهب اسلامی و دانشمندان مسلمان، در رابطه با تأویل متون مقدس، ‏آرای مختلف داشته‌اند؛ تا جایی که برخی با تسامح در تأویل و تفسیر دین، موجب تحریف دین و انحراف در اعتقادات مردم گردیده‌اند. اولین اختلاف در مورد چیستی تأویل و تفاوت آن با تفسیر است. تأویل متون در طول تفسیر نیست که اگر در آیه‌ای، تفسیر و توضیح ظاهری جواب نداد به تأویل روی آوریم. بلکه مسأله‌ای مستقل و در قواره راسخان در علم و مطهرین است؛ ‏بنابراین برخی مانند آیت‌الله معرفت و نصر حامد ابوزید با نگاه حداقلی به آن، تأویل را نوعی تفسیر، و با قواعدی ساده ‏برای همه افراد جایز می‌دانند. ‏اکنون سؤال این است که ماهیت تأویل و تفاوت آن با تفسیر ‏چیست؟ نظریه ابوزید و آیت‌الله معرفت (به عنوان دو نفر از اندیشمندان معاصر که دغدغه فهم و انتقال معارف دین و دفاع از آن را داشته‌اند) در این زمینه چیست؟ و نظریه آن‌ها چه تأثیری بر باورهای دینی دارد؟ این پژوهش در راستای پاسخ‌گویی به این سؤالات، پس از بیان کلیات در فصل اول، در فصل دوم ابعاد مختلف رویکرد و نظریه تأویلی ایشان را بررسی خواهد کرد و در فصل سوم به پیامدهای هرکدام از نظریه‌ها بر باورهای دینی می‌پردازد، و در فصل پایانی پس از روش‌شناسی، وجوه اشتراک و اختلافی آن‌ها، بررسی، ارزیابی و نتیجه‌گیری می‌نماید.


برچسب ها : رسول ظرافت, رساله, دکتری

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز