دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
عید غدیر خم، عید الله الاکبر است
قابل توجه دانشجویان دانشکده زن و خانواده؛
دوره مجازی آمادگی آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)

موضوع‌شناسی و احکام فقهی اختلالات ناشی از استعمال روان‌گردان‌ها در مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1398/06/09    

موضوع‌شناسی و احکام فقهی اختلالات ناشی از استعمال روان‌گردان‌ها در مذاهب فقهی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو خداکرم حاجعلی با عنوان «موضوع‌شناسی و احکام فقهی اختلالات ناشی از استعمال روان‌گردان‌ها در مذاهب فقهی» روز شنبه نهم شهریورماه 1398 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو خداکرم حاجعلی با عنوان «موضوع‌شناسی و احکام فقهی اختلالات ناشی از استعمال روان‌گردان‌ها در مذاهب فقهی»، دکتر حمید جزایری به عنوان استاد راهنما، دکتر افشار امیری و دکتر رضا اسلامی به عنوان استادان مشاور، دکتر سید علی علوی قزوینی، دکتر حسین رجبی و دکتر عباسعلی واشیان به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

روان‌گردان‌ها در نیم قرن اخیر، به علت تنوع، گستردگی، اعتیاد و آثار سوء و زیان‌آور اجتماعی، خصوصیاتی پیدا کرده است که می‌توان آن را به عنوان یکی از موضوعات مستحدثه به حساب آورد و فروع فقهی بسیاری در باب حدود، تعزیرات، مکاسب محرمه، اطعمه و اشربه برای آن فرض نمود و برای استنباط حکم شرعی آن‌ها به اجتهاد پرداخت. در این رساله به بررسی ادله و مبانی حکم تکلیفی و وضعی موضوعات مربوط به روان‌گردان‌ها پرداخته شده و بر اساس آن مبانی فقهی مجازات‌های مختلف جرائم روان‌گردان‌ها مورد تحقیق قرار گرفته است. در خصوص حکم تکلیفی، گروهی از فقها، نفس مواد مخدر را ملاک قرار داده و آن‌ها را در حکم سموم مهلکه دانسته و احکام حرمت را بر مخدرات جاری کرده‌اند. برخی، آثار شخصی و اجتماعی مواد مخدر را مد نظر قرار داده و از باب ضرر شخصی و اضرار اجتماعی درباره آن حکم کرده و فتوا به حرمت استعمال و خرید و فروش این مواد داده‌اند و هم‌چنین سفاهت و محجوریت معتاد، بطلان جمیع معاملات مواد مخدر و عدم تملک سرمایه‌های کسب شده از طریق معامله و قاچاق از مهم‌ترین احکام وضعی موضوع مواد مخدر می‌باشند. در خصوص جنبه کیفری و مجازات‌های ارتکاب جرائم مربوط به مواد مخدر و روان‌گردان‌ها نیز به تناسب اوضاع، مصالح اجتماعی، شرایط خاص شخصی و خانوادگی مرتکب و به لحاظ اثرگذاری و اثرپذیری شخص مجرم از طریق نوع مجازات، میزان و کیفیت مجازات را باید مشخص نمود و بر اساس قواعد فقهی علاوه بر تنقیح مناط چه بسا حکم حدی مفسد فی الارض در خصوص برخی از موارد و جرائم مرتبط با مواد مخدر و اعمال آن مجازات، و در مواردی از باب تعزیرات شرعی و حکومتی قابل مجازات است. پس با توجه به حرمت استعمال مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و عدم فایده عقلانی مصرف آن‌ها و مفاسدی که پیامد در استعمال مواد مخدر و روان‌گردان‌ها است، استعمال مواد مخدر و روان‌گردان‌ها از محرمات شرعی است و به تبع آن تولید، مصرف و قاچاق آن نیز حرام شرعی می‌باشد.


برچسب ها : خداکرم حاجعلی, رساله, دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز