دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
نشست معرفی کتاب برگزار می‌شود:
راز اعداد نوشته آنه ماری شیمل
مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
سفر علمی فرهنگی به ایتالیا و واتیکان
مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
اصول و مبانی تربیت معنوی عرفانی کودکان و نوجوانان
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
به مناسبت هفته وحدت برگزار می شود؛
محفل انس با قرآن با حضور قاری بین‌المللی کشور
مقاله ای به قلم دکتر اعظم خوش‌صورت موفق؛
بررسی و نقد مراسم نهم ربیع در منابع شیعی

رفتارهای دینی و سیاسی در میان پیروان فقه شیعه و فقه حنفی و میزان سازگاری آن با مبانی فقهی هر مذهب

 
تاریخ انتشار: 1398/04/27    

رفتارهای دینی و سیاسی در میان پیروان فقه شیعه و فقه حنفی و میزان سازگاری آن با مبانی فقهی هر مذهب

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو اسماعیل اسلامی با عنوان «رفتارهای دینی و سیاسی در میان پیروان فقه شیعه و فقه حنفی و میزان سازگاری آن با مبانی فقهی هر مذهب (مطالعه موردی شهر گرگان)» روز پنجشنبه 27 تیرماه 1398 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو اسماعیل اسلامی با عنوان «رفتارهای دینی و سیاسی در میان پیروان فقه شیعه و فقه حنفی و میزان سازگاری آن با مبانی فقهی هر مذهب (مطالعه موردی شهر گرگان)» دکتر حسین رجبی به عنوان استاد راهنما، دکتر غلامرضا خوش‌فر به عنوان استاد مشاور و آقایان حجج اسلام دکتر مهدی فرمانیان، دکتر سید محمود وزیری و دکتر سید ولی‌الله به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

رفتارهای دینی و به تبع آن رفتارهای سیاسی از اساسی­ترین رفتارهای افراد جامعه است و تحلیل و بررسی این رفتارها در میان پیروان مذاهب می­تواند نقش مهمی در شناسایی وضعیت ابعاد گوناگون رفتارهای دینی و سیاسی آنان و میزان نزدیکی یا دوری آن رفتارها با وضعیت مطلوبی باشد که دین مبین اسلام ترسیم کننده آنان بوده است. يكي از مباحث مهم در مطالعات توسعه­ی جوامع، موضوع رفتار سياسي افراد مذهبی آن جامعه است كه امروزه براي نظام­های سياسي از اهميت خاصي برخوردار است. اهميت اين موضوع براي نظا­م­هاي سياسي از يك طرف به دليل مد نظر قراردادن مشاركت سياسي براي سنجش مشروعيت يك نظام و از سوي ديگر به منزله عاملي براي افزايش كارآمدي يك نظام سياسي است. ناديده گرفتن رفتارهای دینی و سياسي پیروان مذاهب دینی به معناي بي توجهي به اکثریت جمعيت  كشور است. هدف اصلي در اين تحقيق شناسایی رفتارهای دینی و سیاسی در میان پیروان فقه شیعه و فقه حنفی و میزان سازگاری آن با مبانی فقهی هر مذهب در شهر گرگان می­باشد. روش تحقيق اسنادی و نیز توصيفي از نوع پیمایشی و روش جمع­آوري اطلاعات میدانی و ابزار سنجش پرسشنامه و حجم نمونه آماري در اين تحقيق با استفاده از فرمول كوكران 400 نفر تعیین شد که این پاسخ­دهندگان (دویست نفر اهل تشیع و دویست نفر اهل تسنن) بوده­اند و برای انتخاب نمونه­ها از شیوه نمونه­­­گيري چند مرحله­ای توأم با نمونه­گیری تصادفی طبقه­ای استفاده شد. نتایج تحقیق نشان داد که بین متغیر رفتارهای دینی و متغیر رفتارهای سیاسی پیروان فقه شیعه­ی امامیه و پیروان فقه اهلِ سنَّتِ حنفی رابطه­ی مثبت و معناداری وجود دارد.


برچسب ها : اسماعیل اسلامی, رساله, دکتری

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز