دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب در واکنش به توهین به حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
این اهانت دسیسه دشمنان قسم‌خورده اسلام و عراق است
با حضور استادان حوزه و دانشگاه؛
میزگرد حوزه و دوران پساکرونا برگزار شد
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد
به قلم دکتر فاطمه توفیقی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
انتشار دو مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری:
مناظرات امام رضا(ع) برای حفظ هویت و کیان اسلامی بود
دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با قدس آنلاین؛
غرض از گفت‌وگو باید دست‌یابی به زندگی مسالمت‌آمیز باشد

تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی

 
تاریخ انتشار: 1397/11/30    

تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سید محمدرضا لواسانی با عنوان «تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی» روز سه شنبه 30 بهمن 1397 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سید محمدرضا لواسانی با عنوان «تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی»، دکتر مسعود آذربایجانی به عنوان استاد راهنما، دکتر حسین حسینیان مقدم و دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استادان مشاور و آقایان حجج اسلام دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر رضا الهی‌منش و دکتر محمدصادق شجاعی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

پژوهش حاضر با هدف استخراج سبک زندگی از سیره امام رضا (ع) و نمایش و طبقه‌بندی آن در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی در نماد فرهنگ عملی و نظری، شکل گرفته و تحلیلی روان‌شناختی از سیره امام رضا (ع) ارائه کرده است و با انگیزه احیاء و تبیین فرهنگ رضوی و مبتنی بر دیدگاه «پنج‌ عاملی شخصیت» داده‌های تاریخی را بررسی و تحلیل کرده است. پژوهش‌های پیشین سبک زندگی امام رضا (ع) بر محورهای خانوادگی، اجتماعی، کلامی و تربیت دینی تمرکز داشته، فاقد تحلیل جامع با رویکردهای روان‌شناختی و روش‌های متناسب آن است. روش گردآوری اطلاعات کتابخانه‌ای ـ اسنادی و روش پژوهش تحلیل محتوا است که با توجه به هدف و مسئله تحقیق، حکایات تاریخی در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی سیره رضوی استخراج گردید و بعد از تطبیق با مؤلفه‌ها تحلیل روان‌شناختی صورت گرفت. سپس با طبقه‌بندی سبک زندگی امام رضا (ع) در هر بخش و بازتاب آن در فرهنگ عملی و نظری الگوی سبک زندگی رضوی پدید آمد. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که در جنبه فردی متجاوز از بیست صفت در فهرستی از صفات مانند: صمیمیت، مهرورزی، مدیریت زمان، نظم داشتن در زندگی ایشان نقش مستقیم دارد. در حوزه خانوادگی نیز اوصاف احسان، مهربانی، قدرشناسی، تکریم و حسن خلق و مددرسانی نمود بیشتری دارد و در حوزه اجتماعی، اوصافی چون مواسات با مردم، رعایت حقوق الهی و حفظ حقوق ستمدیدگان و اقلیت‌ها، مردم‌داری، عدالت اجتماعی از مظاهر بارز شخصیت ایشان است که این همه بازتاب باورها، ارزش‌ها و نمادهای رفتار عملی بوده و می‌تواند پایه هویت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی قرار گیرد که با توجه به عصمت امام سیره ایشان در این سه جنبه به‌عنوان سبک زندگی مطرح شده است.


برچسب ها : سید محمدرضا لواسانی, رساله, دکتری, امام رضا(ع)

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز