دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
طی حکمی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفت؛
انتصاب عضو هیئت امنای دانشگاه به دبیرکلی مجمع تقریب مذاهب
به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه برگزار می شود؛
وحدت حوزه و دانشگاه از منظر بیانیه گام دوم
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:
گاهی اوقات سیاست های کلان برنامه عمل ندارد
در جدیدترین شماره از نشریه هفت‌آسمان انجام شد؛
بررسی آیه «وَ مَا کنَّا مُعَذِّبِینَ» از دیدگاه علمای مذاهب
در حاشیه نشست «بررسی مسائل و اولویت‌های حوزه زنان و خانواده کشور»
دیدار عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست دانشگاه
دکتر شریعتمداری در گفتگو با شفقنا؛
پژوهش های ما نیازمحور نیست

تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی

 
تاریخ انتشار: 1397/11/30    

تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سید محمدرضا لواسانی با عنوان «تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی» روز سه شنبه 30 بهمن 1397 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سید محمدرضا لواسانی با عنوان «تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی»، دکتر مسعود آذربایجانی به عنوان استاد راهنما، دکتر حسین حسینیان مقدم و دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استادان مشاور و آقایان حجج اسلام دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر رضا الهی‌منش و دکتر محمدصادق شجاعی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

پژوهش حاضر با هدف استخراج سبک زندگی از سیره امام رضا (ع) و نمایش و طبقه‌بندی آن در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی در نماد فرهنگ عملی و نظری، شکل گرفته و تحلیلی روان‌شناختی از سیره امام رضا (ع) ارائه کرده است و با انگیزه احیاء و تبیین فرهنگ رضوی و مبتنی بر دیدگاه «پنج‌ عاملی شخصیت» داده‌های تاریخی را بررسی و تحلیل کرده است. پژوهش‌های پیشین سبک زندگی امام رضا (ع) بر محورهای خانوادگی، اجتماعی، کلامی و تربیت دینی تمرکز داشته، فاقد تحلیل جامع با رویکردهای روان‌شناختی و روش‌های متناسب آن است. روش گردآوری اطلاعات کتابخانه‌ای ـ اسنادی و روش پژوهش تحلیل محتوا است که با توجه به هدف و مسئله تحقیق، حکایات تاریخی در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی سیره رضوی استخراج گردید و بعد از تطبیق با مؤلفه‌ها تحلیل روان‌شناختی صورت گرفت. سپس با طبقه‌بندی سبک زندگی امام رضا (ع) در هر بخش و بازتاب آن در فرهنگ عملی و نظری الگوی سبک زندگی رضوی پدید آمد. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که در جنبه فردی متجاوز از بیست صفت در فهرستی از صفات مانند: صمیمیت، مهرورزی، مدیریت زمان، نظم داشتن در زندگی ایشان نقش مستقیم دارد. در حوزه خانوادگی نیز اوصاف احسان، مهربانی، قدرشناسی، تکریم و حسن خلق و مددرسانی نمود بیشتری دارد و در حوزه اجتماعی، اوصافی چون مواسات با مردم، رعایت حقوق الهی و حفظ حقوق ستمدیدگان و اقلیت‌ها، مردم‌داری، عدالت اجتماعی از مظاهر بارز شخصیت ایشان است که این همه بازتاب باورها، ارزش‌ها و نمادهای رفتار عملی بوده و می‌تواند پایه هویت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی قرار گیرد که با توجه به عصمت امام سیره ایشان در این سه جنبه به‌عنوان سبک زندگی مطرح شده است.


برچسب ها : سید محمدرضا لواسانی, رساله, دکتری, امام رضا(ع)

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز