دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
نوشتاری به مناسبت درگذشت حاج سید هاشم هاشمی گلپایگانی؛
از شمار دو چشم یک تن کم
با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین مسجدجامعی؛
تحلیلی از کرونا و نظم نوین اجتماعی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان خبر داد:
اعطای کمک‌هزینه پژوهشی به مقالات نشریات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا:
بدگمانی به یکدیگر از جمله موانع تقریب مذاهب و ادیان است
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی اردکانی
فیلسوفان دوچرخه‌سوار

دانشگاه ادیان و مذاهب متعلق به همه انسان‌ها است

 
تاریخ انتشار: 1398/05/31    

دانشگاه ادیان و مذاهب متعلق به همه انسان‌ها است

ما به دنبال تفاهم با جهان هستیم. فقط یک جرم داریم و آن، این‌که می‌خواهیم مستقل باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب روز چهارشنبه 30 مردادماه 1398 در آیین آغاز دوره‌های بین‌المللی شیعه‌شناسی و مطالعات زنان در دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: این دانشگاه برای همه انسان‌ها و همه مردم کره زمین است؛ بدون رنگ و نژاد و دین و مذهب. ما سعی کرده‌ایم هیچ چیزی جز انسانیت برای‌مان مهم نباشد و این در نوع خودش بی‌نظیر است. در هیچ‌جای دنیا دانشگاهی مانند دانشگاه ادیان و مذاهب وجود ندارد. ما هیچ تعصبی نداریم؛ نه تعصب قومی و نژادی و نه دینی.

وی افزود: ما دو ایران داریم. یک ایرانی که شما در تبلیغات و رسانه‌های جهانی می‌بینید و یک ایرانی که الان خودتان می‌بینید. این ایرانی که الان می‌بینید، برای غیرایرانی‌ها احترام ویژه‌ای قائل هستند و آن‌ها را مهمان خود می‌دانند و سینه آن‌ها برای پذیرش آن‌ها باز است. غربی‌ها در ایرانی که در تبلیغات مطرح می‌کنند، ما را غیرواقعی جلوه می‌دهند و ما را بسیار خشن جلوه می‌دهند؛ در حالی که ما خشن نیستیم. برای این‌که ما دشمن خشونت هستیم. ما را غیرقابل تحمل و غیرقابل گفت‌وگو جلوه می‌دهند؛ در حالی که این‌گونه نیستیم. ما به دنبال تفاهم با جهان هستیم. فقط یک جرم داریم و آن، این‌که می‌خواهیم مستقل باشیم.

نواب با اشاره به شرکت‌کنندگانی از هند در این دوره گفت: هندی‌ها نیز بهای آزادی خود را پرداخته‌اند. امروز هند مستقل است. هند الان حرف خود را در دنیا می‌زند و با سرعت مشکلات اقتصادی خود را حل می‌کند. به عکس آن‌چه که می‌گویند اگر دنباله‌روی کسی نباشید، مشکلات‌تان حل نمی‌شود، هند در حال حل مشکلات خودش است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین گفت: ما سیاسی نیستیم و حرف سیاسی نیز نمی‌زنیم. این فقط گزارشی بود از استقلال خودمان و پایه اصلی استقلال هم بر مبنای استقلال فرهنگی است. تا استقلال فرهنگی نباشد، بقیه استقلال‌ها درست نمی‌شود. ما اشتباهاتی داشته‌ایم ولی مسیر انقلاب در حال تسهیل شدن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در پایان گفت: زن در دیدگاه اسلام بسیار منزلت دارد. امام خمینی درباره زنان جمله زیبایی دارند که می‌فرمایند اگر مرد به بالاترین مقام هم برسد، نباید فراموش کند که یک زن او را تربیت کرده است. تربیت اصلی انسان بر عهده مادر است. زندگی بزرگان علم و دین را بخوانید. همه این بزرگان در دامان یک مادر تربیت شده‌اند. زن نقش حیاتی را در تربیت بازی می‌کند. باید گفت بشریت مدیون زن است و اگر زن نبود، مسیر بشریت به نابودی کشیده شده بود. حوصله، صبر و فداکاری مادر نسل بشریت را تربیت می‌کند. بشریت آن‌طور که باید و شاید قدر زن و مادر را نمی‌داند.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, دانشگاه ادیان و مذاهب, شیعه شناسی, مطالعات زن

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز