دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

سيره پيامبر (ص) و امام علي (ع) در رفع نياز‌هاي مالي مسلمانان

 
تاریخ انتشار: 1398/04/22    

سيره پيامبر (ص) و امام علي (ع) در رفع نياز‌هاي مالي مسلمانان

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو احسان علائیان با عنوان «سيره پيامبر (ص) و امام علي (ع) در رفع نياز‌هاي مالي مسلمانان» روز شنبه 22 تیرماه 1398 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو احسان علائیان با عنوان «سيره پيامبر (ص) و امام علي (ع) در رفع نياز‌هاي مالي مسلمانان»،‌ دکتر سید محمد حسینی به عنوان استاد راهنما، دکتر علی آقانوری به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید مهدی طباطبایی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

این پژوهش به دنبال تبیین این هدف اساسی است که مفهوم سیره اهل‌بیت علیهم السلام و چگونگی تحقق آن برای رفع نیاز مالی مسلمانان روشن شود و با اوضاع اقتصادی جامعه اسلامی در عصر پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام آشنا شود. با این فرض این سؤال مطرح می‌شود که سیره پیامبر گرامی و امام علی علیهم السلام جهت رفع نیاز مالی و اقتصادی مسلمانان چه بوده است. در پاسخ به این سؤال تلاش شده با تأکید بر اقتصاد درون‌زا و مقاومتی، استفاده از توان تکالیف مالی دین اسلام مانند خمس و زکات و غیره، تلاش بر ایجاد عدالت اقتصادی و رفع فاصله طبقاتی نقش اساسی در رفع مشکلات مالی و اقتصادی جامعه اسلامی در زمان آن دو بزرگوار استخراج شود. روش تحقیق این پژوهش، به شیوه توصیفی ـ تحلیلی و مبتنی بر مطالعه کتابخانه‌ای است. یافته‌های تحقیق می‌تواند با توجه به اسوه بودن پيامبر صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام براي فرد مسلمان و جامعه اسلامي، و سيره آنان براي مسلمانان، جوامع اسلامي و متوليان سطوح مختلف جامعه مبناي رفتار و كردار قرار بگيرد. و هم‌چنین الگوبرداری مناسب برای تدوین راه‌کارها و راه‌بردهای اقتصادی در جامعه از سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام ضرورت می‌یابد.


برچسب ها : احسان علائیان, پایان نامه, کارشناسی ارشد

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز