دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی:
به سادگی و به زودی رابطه بین ایران و عربستان برقرار نخواهد شد
با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود:
کرسی علمی ترویجی «بررسی جایگاه عرفانی اصحاب سر اهل‌بیت(ع)»
یادداشتی از دکتر طالبی دارابی؛
مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر الهی‌منش:
تمام عبادات از جمله زیارت اربعین دارای اسرار هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ماهیت ایمان از نگاه بوعلی سینا و توماس آکویناس
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
نشست معرفی و نقد کتاب «درباره شر» برگزار شد:
موضوع رنج برای الهیات مدرن است/ الهیات عملی برای کاستن از رنج

گزارشی از سفر علمی ریاست دانشگاه به عراق

 
تاریخ انتشار: 1398/04/18    

گزارشی از سفر علمی ریاست دانشگاه به عراق

ریاست دانشگاه در سفر علمی به عراق از مراکز علمی و دانشگاهی این کشور بازدید و با مسئولان آن دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در سفر علمی به کشور عراق از نهم تا دوازدهم تیرماه 1398 ضمن زیارت عتبات مقدسه ائمه (ع) از مراکز علمی و دانشگاهی شهرهای نجف، کربلا و بغداد بازدید و با مسئولان آن دیدار و گفت‌وگو کرد.

ریاست دانشگاه روز یکشنبه با حضور در دارالعلم آیت‌الله العظمی خویی با حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد خویی نوه گران‌قدر مرحوم آیت‌الله العظمی خویی و مدیر دارالعلم دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار درباره شرایط کلی عراق و فعالیت‌های دو مرکز علمی تبادل نظر و گفت‌وگو شد.

وی هم‌چنین در نشستی صمیمی با طلاب ایرانی شاغل به تحصیل در دارالعلم شرکت کرد. طلاب شاغل به تحصیل گزارشی از شرایط اقامت، شرایط تحصیل و موقعیت علمی شهر نجف سخن گفتند و ریاست دانشگاه نیز ضمن پیگیری و پرسش در خصوص شرایط تحصیل طلاب ایرانی در نجف آمادگی خود را برای همه‌ گونه همکاری برای رشد و اعتلای علمی طلاب اعلام کردند.

معهد العلمین دیگر مرکز علمی بود که ریاست دانشگاه در شهر نجف از آن دیدار به عمل آورد. وی در بازدید از این دانشگاه، با حجت‌الاسلام والمسلمین بحرالعلوم رئیس این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه خصوصی عراق که در سطح کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد، دیدار کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در این دیدار ضمن تجلیل از مقام شامخ مرحوم آیت‌الله بحرالعلوم از زحمات و مبارزات و  فعالیت‌های علمی ایشان تجلیل کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین بحرالعلوم نیز درباره اساتید، نحوه تدریس، شرایط تحصیل، و رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه سخن گفت. ریاست دانشگاه در ادامه از بخش‌های مختلف دانشگاه بازدید کرد.

گفتنی است آیت‌الله بحرالعلوم از جمله 15 عالم بارز عراق بود که به عضویت شورای حکم برای نظارت بر احکام و قوانین پس از سقوط صدام درآمد.

ریاست دانشگاه در ادامه سفر خود، از دانشگاه شیخ طوسی نیز بازدید به عمل آورد و با قائم‌مقام این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد. قائم‌مقام دانشگاه شیخ طوسی در این دیدار ضمن معرفی دانشگاه متبوعش از فعالیت‌های دانشگاه ادیان و مذاهب در زمینه تقریب مذاهب و گفت‌وگو بین ادیان تشکر کرد. از آن‌جا که دو دانشگاه پیش‌تر با امضای تفاهم‌نامه، همکاری‌های خود را آغاز کرده بودند، در این دیدار درباره گسترش همکاری‌ها و اجرای مفاد تفاهم‌نامه هم‌چون تبادل استاد و دانشجو و برگزاری‌ دوره‌های کوتاه‌مدت مشترک بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

ریاست دانشگاه در ادامه سفر خود پس از زیارت بارگاه ملکوتی امیرالمؤمنین(ع) رهسپار کربلای معلی شد. وی در این شهر از مرکز بحوث والدراسات کربلا بازدید و با جناب آقای قریشی رئیس این مرکز دیدار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در ادامه ضمن زیارت مضجع شریف حسینی و حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) با حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ مهدی کربلایی تولیت عتبه مقدسه امام حسین(ع) دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار درباره گسترش اخلاق در جامعه و توسعه مفاهیم و ارزش‌های اخلاقی گفت‌وگو صورت گرفت. هم‌چنین حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ مهدی کربلایی به ارائه گزارشی از فعالیت‌های عتبه مقدسه امام حسین(ع) پرداخت.

وی سپس رهسپار دانشگاه وارث الانبیاء این شهر شد. ریاست دانشگاه در گفت‌وگو با مسئولان این مرکز علمی از تحقیقات علمی صورت گرفته در این مرکز در خصوص اربعین، اماکن مقدسه و تلاش‌های صورت گرفته در مسیر اهل‌بیت(ع) و ائمه معصومین(ع) و تاریخ میراث شیعی تقدیر و تجلیل کرد.

ریاست دانشگاه در ادامه سفر خود به کشور عراق، رهسپار شهر بغداد شد و در نخستین برنامه خود در این شهر، از اتحادیه روزنامه‌نگاران عراق بازدید به عمل آورد. وی در دیدار با رئیس و اعضای این اتحادیه با اشاره به آیه شریفه «إِنَّا أَوْ إِيَّاكُمْ لَعَلَى هُدًى أَوْ فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ»، به رویکرد دانشگاه ادیان و مذاهب اشاره کرد و گفت: دانشگاه ادیان و مذاهب رویکرد گفت‌وگوی بین ادیان را سرلوحه کار خود قرار داده است. رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران نیز ضمن استقبال از سخنان ریاست دانشگاه آمادگی خود را برای حضور در ایران و بازدید از دانشگاه ادیان و مذاهب و آشنایی با فعالیت‌ها و اهداف و رویکردهای آن اعلام کرد. ریاست دانشگاه در ادامه از بخش‌های مختلف اتحادیه روزنامه‌نگاران عراق بازدید کرد.

وی هم‌چنین از جمعیه الخیره الاصول الدین بازدید و با دکتر کاظم عسکری گفت‌وگو کرد. وی که فرزند مرحوم علامه عسکری است و تولیت این جمعیت را که به دست پدر گران‌قدرشان تأسیس شده بر عهده دارد، در سخنان کوتاهی گزارشی از تاریخچه این جمعیت و فعالیت‌های کنونی آن ارائه کرد. گفتنی است مرحوم علامه عسکری مراکز علمی و خیریه بسیاری در عراق تأسیس کرده بود که بخشی از آن‌ها در دوران رژیم صدام مصادره شده بود و بعد از سقوط عراق مجدداً فعالیت خود را آغاز کرد.

دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم رئیس حزب حکمت وطنی دیگر برنامه ریاست دانشگاه در بغداد بود. وی در این دیدار درباره شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عراق به گفت‌وگو پرداخت. حجت‌الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم نیز بر آغاز همکاری های مشترک تأکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه سفر خود از دانشگاه امام کاظم (ع) بغداد نیز بازدید به عمل آورد. معاون علمی دانشگاه امام کاظم (ع) در این دیدار به ارائه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه متبوع خود پرداخت.

ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در این دانشگاه، آمادگی دانشگاه ادیان و مذاهب را برای شروع همکاری‌های علمی دو دانشگاه اعلام کرد. در ادامه دو طرف در خصوص تبادل استاد و دانشجو، برگزاری رشته‌های مشترک دانشگاهی و گسترش همکاری‌های علمی به بحث و تبادل و نظر پرداختند. هم‌چنین مقرر شد به زودی تفاهم‌نامه همکاری دو دانشگاه به امضای رؤسای دانشگاه‌ها برسد. رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین از بخش‌های مختلف این دانشگاه بازدید کرد.

بازدید از دانشگاه امام جعفر صادق(ع) و دیدار با آیت‌الله شامی رئیس هیئت امنای این دانشگاه و نیز رئیس این دانشگاه، دیگر برنامه ریاست دانشگاه در شهر بغداد بود. آیت‌الله شامی در این دیدار در خصوص فعالیت‌های دانشگاه امام جعفر صادق(ع) سخن گفت و در ادامه تفاهم‌نامه همکاری بین دو دانشگاه به امضا رسید.

ریاست دانشگاه هم‌چنین از دانشگاه اصول‌الدین نیز بازدید و با رئیس و استادان این مرکز علمی گفت‌وگو کرد.

در پایان این سفر، عبدالجبار رفاعی با حضور در محل استقرار ریاست دانشگاه، با وی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار درباره مناسبات فرهنگی بین مسلمانان و مسیحیان در عراق، روابط دانشگاه ادیان و مذاهب با دانشگاه‌ها و مراکز علمی عراق بحث و تبادل نظر صورت گرفت. ریاست دانشگاه در این دیدار به تفصیل درباره فرهنگ عمومی عراق سخن گفت و با اشاره به شخصیت‌های برجسته تربیت شده در حوزه علمیه نجف، از شخصیت عبدالجبار رفاعی به عنوان یکی از بزرگان فرهنگ و روشنفکران عراق و جهان عرب تجلیل به عمل آورد.

عبدالجبار رفاعی نیز ضمن تجلیل از شخصیت حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب و فعالیت‌های وی در زمینه تقریب و گفت‌وگوی بین ادیان و مذاهب، از وی به عنوان شخصیتی یاد کرد که به اعتلا و باروری اندیشه در ایران کمک کرده است.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, نجف, کربلا, بغداد, عبدالجبار رفاعی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز