دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به قلم علی بدیع دانشجوی مدیریت رسانه و ارتباطات؛
سردار را آن‌طور که بود باید شناخت و معرفی کرد
از سوی مؤسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی:
پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته‌های هنر
به قلم محمدحسین شیخ‌شعاعی؛
ما و دو پاپ
در فهرست نامزدهای نهایی جایزه کتاب سال قرار گرفت:
«اسلام نص‌گرا: تاریخ و عقاید اخباریان شیعه»
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب:
نیاز امروز جامعه تولید کتاب‌های کاربردی است
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با ایبنا:
آتش توپخانه‌ها در طول مرزها با گفت‌وگو خاموش می‌شوند
مروری بر ایلیاد هومر و سرآغازهای فلسفه
شور عشق و خشم جنگ (2)
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ادیان و مذاهب اعلام کرد؛
آغاز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری ویژه طلاب

همزیستی مسالمت‌آمیز همراه با مجادله احسن توصیه قرآن است

 
تاریخ انتشار: 1398/04/05    

همزیستی مسالمت‌آمیز همراه با مجادله احسن توصیه قرآن است

نمی‌توان با ادیان و اقوام دیگر قطع ارتباط کرد و بنا بر دستور قرآن باید همراه با مجادله احسن در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین «سید ابوالحسن نواب» در نخستین کنفرانس بین المللی «ظرفیت های راهبردی آموزه های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت آمیز» که از سوی دانشکده الهیات دانشگاه تهران صبح امروز (چهارشنبه، پنجم تیر ماه) در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به داستان گوساله پرست شدن گروهی از بنی اسراییل در زمان حضرت موسی (ع)، اظهار کرد: نکته ای که در مورد این داستان باید به آن توجه کرد، این است که هارون برادر حضرت موسی (ع) پس از آنکه آن حضرت به نزد قوم خود می آید به وی می گوید که من ترسیدم که اگر بخواهم مقابله ای با افراد گوساله پرست بکنم میان قوم خود اختلاف ایجاد شود.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: ما باید بدانیم که اختلاف چیز کمی نیست و عذاب و اختلاف مانند هم هستند و بر اساس داستانی که از آن یاد شد، متوجه می شویم که هارون (ع) بر این تصور بود که شاید بتوان گوساله پرستی را معالجه کرد ولی در مورد اختلاف کار به راحتی آن نیست.

وی تصریح کرد: ما باید بدانیم 25 درصد جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند و بر این اساس میزان باقیمانده را جمعیتی تشکیل می دهند که با ما هم عقیده نیستند اما این میزان جمعیت را کسانی تشکیل می دهند که به قول امیرالمومنین امام علی (ع) که خطاب به مالک اشتر می فرمایند: افراد یا در دین با ما اشتراک دارند و یا مانند ما هستند و انسان اند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب افزود: بر این اساس می توانم بگویم با تجربه سال ها حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب من به این نتیجه رسیدم که ما در تعامل با غیرمسلمانان چهار راه بیشتر نداریم یا باید با آنها بجنگیم که این راه نه مقبول است و نه کمکی به ما می کند، راه دیگر این است که تسلیم گروه مقابل شویم که بر این اساس نیز دیگر از ما و هویت ما نشانی باقی نمی نماند، راه سوم نیز این است که با آنان قطع رابطه کنیم که به دلیل پراکندگی و تنوعی که در میان جمعیت جهان وجود دارد این راه نیز ثمربخش نخواهد بود و نمی توان با دیگران قطع ارتباط کرد و راه چهارم همانی است که قرآن پیشنهاد داده است که با هم زندگی کنید و با هم مجادله احسن داشته باشید.

وی تاکید کرد: ما ایرانیان مفتخر به همزیستی مسالمت آمیز با اقوام، ادیان و مذاهب مختلف در طول تاریخ خود هستیم . ایرانیان در طول تاریخ خود نشان داده اند که با اقوام مختلف چه ارتباطات مسالمت آمیزی برقرار کرده اند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان کرد: ما با پیروان هیچ دینی مشکلی نداشته و نداریم و زندگی مسالمت آمیز با آنها دستور دینی ما است.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, رئیس دانشگاه, ادیان و مذاهب, کنفرانس بین المللی, دانشکده الهیات دانشگاه تهران

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز