دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

نظام خلقت در قرآن و روایات و سنجش مکتب ابن‌عربی با آن با محوریت عالم ارواح و عالم ذر

 
تاریخ انتشار: 1398/02/03    

نظام خلقت در قرآن و روایات و سنجش مکتب ابن‌عربی با آن با محوریت عالم ارواح و عالم ذر

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو ابراهیم حنیف‌نیا با عنوان «نظام خلقت در قرآن و روایات و سنجش مکتب ابن‌عربی با آن با محوریت عالم ارواح و عالم ذر» روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه 1398 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو ابراهیم حنیف‌نیا با عنوان «نظام خلقت در قرآن و روایات و سنجش مکتب ابن‌عربی با آن با محوریت عالم ارواح و عالم ذر»، دکتر علی افضلی به عنوان استاد راهنما، حجج اسلام دکتر یوسف غضبانی و دکتر رسول مزرئی به عنوان استادان مشاور و حجج اسلام دکتر رضا الهی‌منش، دکتر مرتضی کربلایی، و دکتر محمدهادی قندهاری به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

عنوان این تحقیق «نظام خلقت در قرآن و روایات و سنجش مکتب ابن عربی با آن (با محوریت عالم ارواح و عالم ذرّ)» می‌باشد. بر آنیم تا نظام خلقت و مراحل پیدایش عالم هستی را از دیدگاه قرآن و روایات مأثوره تبیین و تعریف کنیم، سپس، مکتب عرفانی ابن عربی را با محوریت عالم ارواح و عالم ذر با آن مقایسه نموده، همسانی و ناهمسانی آن‌ها را نسبت سنجی نماییم.

 در راستای نیل به این هدف و برای آنکه تصویر روشنی از وجود و هستی داشته باشیم، در ابتدا با تکیه بر منابع دینی، ویژگی‌های وجود خدا و مخلوقات را بیان نموده و گفته‌ایم که در نگاه توحید قرآنی، هیچ‌گونه شباهت و این‌‌همانی بین وجود خدا و خلقش نیست. پس از آن، طرح نظام خلقت و مراحل پیدایش موجودات در قرآن و روایات را که تا کنون به شکل نظام‌مند ارائه نگشته، تعریف نموده‌ایم. این نظام که دارای مراحل هفت‌گانه است، به ترتیبِ آغاز و انجام، شامل: عالم انوار، عالم مادّة المواد، عالم ارواح، عالم ذرّ، دنیا، برزخ و آخرت می‌باشد؛ یک یکِ این عوالم و ویژگی‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر را به بحث گذاشته‌ایم.

در فصل پایانی، میانی نظری خلقت و مدل‌های تفسیر هستی در مکتب ابن عربی را مورد واکاوی قرار داده‌ایم. سرانجام، دیدگاه این عارف بزرگ و شارحان مکتب او را در موضوع عالم ارواح و عالم ذرّ، با قرآن و روایات سنجش کرده‌ایم. در نهایت، به این نتیجه دست یافته‌ایم که نظام تعریف شده توسط ابن عربی در بحث مراتب خلقت و به طور خاص، دو عالم ارواح و ذرّ، با قرآن و روایات متفاوت می‌باشد.


برچسب ها : ابراهیم حنیف نیا, ابن عربی, دانشکده عرفان, دانشگاه ادیان و مذاهب, رساله, دکتری

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز