دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
پژوهشکده اخلاق و معنویت با سخنرانی دکتر مفتاح برگزار می‌کند:
جریان‌شناسی نقد معنویت عصر جدید در مسیحیت
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
«رویکرد پدیدارشناسانه به باورها و آیین‌های عاشورایی»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
امامت لازمه نظام دین و حفظ انسجام مسلمین است
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
نشست علمی تحولات آکادمیک دین‌پژوهی: بررسی آثار آکادمی دین آمریکا
با حضور استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ادیان و مذاهب؛
یاد همکار تازه گذشته گرامی داشته شد
به قلم دکتر حمید بخشنده عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
عید امامت علی علیه السلام

حضور جوانان حوزوی به پرشوری انتخابات کمک خواهد کرد

 
تاریخ انتشار: 1398/01/29    

حضور جوانان حوزوی به پرشوری انتخابات کمک خواهد کرد

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی در گفتگویی با خبرگزاری «حوزه» پیرامون ا اقدام خصمانه دولت ایالت متحده آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب سلامی، سیل اخیر درکشور و انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های خود را بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان به نقل از خبرگزاری حوزه، متن این گفتگو به این شرح است:

 

* نظر شما در زمینه تحریم های اخیر دولت آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چیست و دانشگاه ادیان و مذاهب با توجه به ارتباطات گسترده بین المللی چه نقشی در مقابله با این دشمنی آشکار می تواند ایفا نماید؟

 

 

تحریم سپاه پاسداران تحریم ملت ایران است و این اتفاق جدیدی نیست. دولت آمریکا چهل سال است که با دشمنی علیه ملت ایران از راه های متفاوتی خواسته است تا ما را از انقلاب پشیمان کند. آمریکا از این ناراحت است که چرا مردم ایران انقلاب کردند. تحریم سپاه نیز تحریم مردم ماست و اگر به همین شکل پیش برود برای تحت فشار قراردادن مردم ایران شاید دست به تحریم ارتش هم بزنند.

مردم نیز ثابت کرده اند که تسلیم چنین فشارهایی نخواهند شد. این مردم با نفت 7 دلاری و در جنگ هشت ساله مقاومت کرده است. البته باید با این کار همه جور مقابله کرد. هم باید راهپیمایی و تجمع کرد و هم باید کار علمی و بین المللی در این زمینه انجام داد. ما باید اسلام را به عنوان دین صلح معرفی کنیم و راه های مقابله با تروریسم را به دنیا معرفی نموده و با سمینار های علمی با حضور اساتیدی از سراسر دنیا پیشتازی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم را به رخ جهانیان بکشیم و در این راستا دانشگاه ادیان و مذاهب برنامه خاصی در دست بررسی دارد.

 

 

* در رابطه با سیلی که اخیرا برخی از استانهای کشور را درگیر کرده است با توجه به سفری که شما به برخی مناطق سیل زده داشتید، مشاهدات خود را از خدمت رسانی به مردم این مناطق بیان نمایید.

 

 

ما زمانی که جوان تر بودیم در زمان های اینچنینی حضور فیزیکی در مناطق داشتیم. این بار هم از نزدیک شاهد حضور فداکارانه و همدلانه و مسئولانه مردم بودیم. همینطور حضور روحانیت در کنار مردم. روحانیتی که امروز در کنار مردم است بیل به دست گرفته و از دوربین هم فرار می کند. چه طلاب ایرانی و چه طلاب خارجی خود را به مناطق رسانده اند و با لباس های خاکی و گلی در حال خدمت صادقانه به مردم هستند و چنین صحنه هایی برای بنده یادآور ایام جنگ تحمیلی بود. ما تصمیم گرفتیم که در مرکز خدمات حوزه علمیه بخشی را به عنوان مقابله با بلایای طبیعی تشکیل دهیم تا از این پس فعالیت سازماندهی تر شده باشد.

 

* با توجه به اینکه در سال انتخابات حضور داریم نظر جنابعالی پیرامون شرکت طلاب و روحانیون در عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی چیست؟

 

 

اینکه مقام معظم رهبری از حوزه علمیه می خواهند انقلابی باشد، این انقلابی بودن حفظ و حراست از نظام اسلامی هم هست. یکی از نهاد های مهم انقلابی نیز مجلس شورای اسلامی است. ما در مجلس اول 170 روحانی داشتیم و امروز شاهد حضور 17 روحانی در مجلس هستیم و حتما روحانیونی که زمینه حضور را دارند و از نیروی جوانی به همراه علم و بصیرت کافی بهره مند هستند در این انتخابات حضور همه جانبه داشته باشند و فراتر از باندها و جناح های سیاسی تکلیف خود بدانند که از نظام اسلامی دفاع نمایند.

حوزه علمیه امروز جوان سازی شده است و جوانان فاضل حوزوی ما ارتباط خوبی با جامعه دارند و به نظر من زمینه موفقیت خوبی در انتخابات خواهند داشت، لذا حضور پور شور چنین جوانانی هم به پرشوری انتخابات کمک خواهد کرد و هم ما را صاحب مجلسی در خور مردم بزرگوار ایران اسلامی خواهد نمود.

 

* به عنوان رئیس دانشگاه حضور طلاب در دانشگاه ها که دروس حوزه علمیه را بصورت سنتی خوانده اند را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

از سال 1314 که دانشگاه تهران تاسیس شد، مرحوم عصار و مرحوم الهی قمشه ای در تشکیل آن حضور داشتند و از ضد دین شدن دانشگاه ها جلوگیری کردند. در زمان مصدق نیز چون به طلاب فاضل تصدیق مدرسی می دادند عده زیادی به دانشگاه وارد شده و مشغول تدریس شدند. پیش از انقلاب اسلامی نیز شخصیت هایی مانند شهید بهشتی، شهید مفتح و شهید باهنر وارد دانشگاه شده و با کسب مدارک دانشگاهی به عنوان اساتید برجسته دانشگاه مطرح شدند.

بعد از انقلاب نیز شخصیت های بزرگی مانند آیات مصباح یزدی، موسوی اردبیلی، مهدوی کنی، امامی کاشانی و برخی دیگر از بزرگان با اینکه خود از استوانه های حوزه علمیه بودند اما پاسخگویی هر چه بهتر به نیاز روز جامعه را در گرو تاسیس یک دانشگاه حوزوی دیدند. حتی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها نیز دانشگاه معارف اسلامی را تاسیس کرد. این یعنی ما می توانیم در کنار حوزه های علمیه، دانشگاه هایی داشته باشیم که مکملی برای حوزه علمیه باشند.

نیاز کشور به فقه و اصول محدود است. ما برای اجتهاد، مناصب قوه قضائیه و فقهای شورای نگهبان و برخی دیگر از مناصب و جایگاه های محدود نیاز به فقه و اصول داریم اما در بین محصولات علمی حوزوی این کتب شهید مطهری است که هر کدام صدها بار چاپ شده اند. نیاز ما علاوه بر فقه به اعتقادات و اخلاق نیز هست و جامعه ما تشنه معارفی اینگونه است که می تواند در دانشگاه های حوزوی پاسخ داده شود. رشته هایی مانند حدیث و ادیان و تاریخ دین در حوزه های علمیه نیست اما به عنوان مکمل در حوزه های علمیه تدریس می شود و تاثیرات خود را در جامعه می گذارند.

توصیه من این است که در فصول ثبت نام ها طلاب از شرکت در این دانشگاه ها غافل نشوند و پایه علمی خود را تکمیل نموده و با آشنایی با علوم روز خدمت بهتر و کاربردی تری به جامعه اسلامی داشته باشند.برخی رشته ها مانند رسانه و هنر نیز از رشته هایی اند که بسیار در دنیای امروز مورد توجه قرار گرفته اند و پاسخگوی نیاز روز جامعه هستند و طلاب باید به این رشته ها نیز توجه داشته باشند. در مورد هنر باید رجوع کرد به نظرات مقام معظم رهبری تا نسبت به اهمیت این موضوع آگاهی بیشتری پیدا کرد. یکی از اساتید فرانسوی به من می گفت ما مثل شما شانس این را نداشته ایم که رهبری هنر شناس داشته باشیم و شما باید از این نعمت بزرگ استفاده کنید.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, دانشگاه ادیان و مذاهب, انتخابات, سیل, سپاه پاسداران, خبرگزاری حوزه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.