دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
پژوهشکده اخلاق و معنویت با سخنرانی دکتر مفتاح برگزار می‌کند:
جریان‌شناسی نقد معنویت عصر جدید در مسیحیت
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
«رویکرد پدیدارشناسانه به باورها و آیین‌های عاشورایی»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
امامت لازمه نظام دین و حفظ انسجام مسلمین است
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
نشست علمی تحولات آکادمیک دین‌پژوهی: بررسی آثار آکادمی دین آمریکا
با حضور استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ادیان و مذاهب؛
یاد همکار تازه گذشته گرامی داشته شد
به قلم دکتر حمید بخشنده عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
عید امامت علی علیه السلام

طلاب وارد دسته‌بندی‌های کوچک و مقطعی نشوند

 
تاریخ انتشار: 1398/01/24    

طلاب وارد دسته‌بندی‌های کوچک و مقطعی نشوند

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با شفقنا در خصوص دخالت طلاب در امور سیاسی گفت: عدم ورود طلاب به جریانات و دسته‌جات سیاسی، نظر امام و رهبری و مراجع عظام تقلید است و هیچ‌کس از طلاب نمی‌خواهد وارد احزاب و گروه‌ها و موضع‌گیری‌های کوچک سیاسی شود.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطره‌ای از دوران ریاست شهید بهشتی بر مدرسه حقانی در همین رابطه نقل کرد و بیان داشت: شهید بهشتی رئیس هیئت امنای مدرسه حقانی بود. بعد از انقلاب که ایشان حزب جمهوری اسلامی را تأسیس کردند، از هیچ‌یک از ما طلاب مدرسه نخواستند که عضو این حزب شویم، با وجود این‌که ایشان همه ما را می‌شناخت.

 

طلاب نباید وارد دسته‌بندی و جریان‌بندی‌های کوچک و مقطعی شوند

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تأکید کرد: طلاب نباید وارد دسته‌بندی و جریان‌بندی‌های کوچک و مقطعی شوند اما بر سر مسائل اصولی هرگز نباید کوتاه بیایند و باید با همه وجود در صحنه بمانند.

او با اشاره به در پیش بودن انتخابات در سال جاری، بر بی‌طرفی کامل طلاب تأکید کرد و افزود: طلاب نباید از زید و عمرو دستور بگیرند، اما بر طلاب سالم، متدین و بابصیرت و آن‌هایی که پذیرش مردمی دارند، واجب است در انتخابات شرکت کرده و کاندیدا شوند.

 

طلاب و حوزویان باید از دلسرد شدن مردم جلوگیری نموده و آن‌ها را تشویق به اصل حضور در انتخابات کنند

نواب ادامه داد: بخش دیگر طلاب و حوزویان باید از دلسرد شدن مردم جلوگیری نموده و آن‌ها را تشویق به اصل حضور در انتخابات کنند. هم‌چنین با جدیت به گرم کردن تنور انتخابات بپردازند و از مأیوس شدن مردم توسط القائات دشمن جلوگیری کنند.

او گفت: مجلس شورای اسلامی قوی و مقتدر با حضور روحانیون فاضل و متدین، نگهبان و حافظ انقلاب هستند ولذا باید حتماً در انتخابات مجلس شرکت کنند و نباید این سنگر را خالی بگذارند بلکه همواره این سخن امام خمینی را در نظر داشته باشند که فرمود: «مراقب باشید این انقلاب به دست نااهلان نیفتد».

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب یادآور شد: طلاب نباید فراموش کنند که این انقلاب از حوزه علمیه شروع شده و این حوزه باید حافظ و نگه‌دارنده انقلاب باشد ولذا می‌بایست کاملاً با همه هوش و حواس مراقب باشند که اگر این انقلاب ضربه بخورد، شیعه ضربه می‌خورد.

او در خصوص انتقاداتی که نسبت به روحانیت شده است، گفت: حوزه مانند جامعه متکثر است و تمایلات و گرایش‌های مختلفی دارد که ممکن است مردم نسبت به بخشی از آن‌ها انتقاداتی داشته باشند که این امر، طبیعی است اما مردم نباید از حوزه فقط بخواهند که صرفاً به تبلیغ دین بپردازد، گرچه ما تبلیغ دین اسلام را می‌کنیم که سیاست جزء ذات آن است.

نواب در مورد ویژگی‌های حوزه در تراز انقلاب عنوان کرد: حوزه آگاه به مسائل سیاسی و انقلاب، حوزه آگاه به تحولات جهان و مقاومت حوزه انقلابی است. به عبارت دیگر، حوزه‌ای که شرایط انقلاب، جهان و مستضعفین را به‌خوبی بشناسد و از آن دفاع کند، انقلابی است.

 

حوزه اگر بخواهد بماند، باید با مردم بماند و لحظه‌ای از آن‌ها جدا نشود

او در مورد کمک‌های حوزه و دانشگاه به سیل‌زدگان هم گفت: حوزه باید مسئولانه با مسئله سیل برخورد کند، چون حوزه جزئی از مردم است و همان‌گونه که در زمان جنگ مسئولانه وارد شد و شهدای زیادی داد، الان هم طلاب باید در صف مقدم کمک و دفاع از مردم باشند. بنابراین حوزه اگر بخواهد بماند، باید با مردم بماند و لحظه‌ای از آن‌ها جدا نشود و این را بداند که ارزش آن در مردمی بودن آن است.

 

شهریه طلاب از وجوهات تأمین می‌شود

عضو هیئت امنای جامعه المصطفی العالمیه در مورد بودجه‌های دولتی حوزه توضیح داد: حوزه یک‌سری وظایف و تکالیف در قبال دولت دارد که این وظایف هزینه‌بردار است و آن‌چه که دولت به حوزه می‌دهد، درحقیقت هزینه‌هایی است که بابت این وظایف می‌دهد والا دولت شهریه طلاب را نمی‌دهد بلکه شهریه طلاب از وجوهات تأمین می‌شود.

او با اشاره به خدمات حوزه علمیه به نظام از اول انقلاب گفت: اگر نگاه اجمالی به این خدمات داشته باشید، خواهید دید که خدماتی که حوزه به دولت از اول انقلاب کرده است، بیشتر از پولی است که به حوزه پرداخت کرده و گذران زندگی طلاب هم به دست دولت نیست.

 

تحریم سپاه، تحریم ملت ایران است

نواب درباره دستور اخیر ترامپ در قرار دادن سپاه در لیست نهادهای تروریستی گفت: این اقدام نشان داد که ترامپ ایران را به‌خوبی نمی‌شناسد.

او سپاه را برخاسته از متن مردم و هم‌زاد و همراه انقلاب اسلامی دانست و گفت: سپاه مانند روحانیت برخاسته و جزئی از مردم است؛ همان‌گونه که ارتش نیز بعد از انقلاب جزئی از مردم شد و امروز می‌بینیم در جریان سیلاب استان‌های شمالی، جنوبی و غربی، ارتش و سپاه پای کار آمدند و در صف مقدم کمک به مردم قرار دارند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب بیان داشت: تحریم ترامپ تحریم ملت ایران است که راه به جایی نمی‌برد، چراکه باعث هم‌افزایی و وحدت و انسجام بیشتر ملت ایران می‌شود.

او تحریم‌ها را سبب رشد ملت ایران دانست و گفت: اگر این تحریم‌ها از اول انقلاب نبود، هم‌چنان وابسته بودیم اما امروز با وجود این تحریم‌ها روی پای خود ایستاده‌ایم.

نواب با اشاره به تحریم ارتش برون‌مرزی آمریکا توسط ایران عنوان کرد: دولت نشان داده است که ذره‌ای از حقوق ملت ایران کوتاه نمی‌آید و حتی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری که سهام ایران را مصادره کرده بودند، از طریق شکایت از آمریکا بازپس گرفتند.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, سپاه, حوزه, انتخابات, مجلس

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.