دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد
به قلم دکتر فاطمه توفیقی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
انتشار دو مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری:
مناظرات امام رضا(ع) برای حفظ هویت و کیان اسلامی بود
دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با قدس آنلاین؛
غرض از گفت‌وگو باید دست‌یابی به زندگی مسالمت‌آمیز باشد
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه؛
انتصابات جدید در دانشگاه ادیان و مذاهب
در نشست کارگاهی آشنایی با سازمان‌های ادیانی جهان عنوان شد:
تلاش سازمان‌های ادیانی برای بازگشت به احیای دین در دنیا

پژوهش در حوزه‌ مخطوطات مغفول مانده است

 
تاریخ انتشار: 1397/12/28    

پژوهش در حوزه‌ مخطوطات مغفول مانده است

اولین نشست از سلسله نشست های آشنایی با نسخ خطی در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی آشنایی با نسخ خطی با رویکرد متون عرفانی با سخنرانی دکتر حسین متقی نسخه شناس و فهرست‌نگار نسخ خطی  در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان برگزار شد.

در ابتدای این نشست مجتبی راشدی مدیر دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب و دبیر این جلسه به اهداف دفتر میراث مکتوب دانشگاه اشاره کرد و گفت: این دفتر با هدف آشنایی دانشجویان و اساتید چهار دانشکده‌ی تصوف و عرفان، ادیان، شیعه‌شناسی و فلسفه فعالیت خود را آغاز کرده و بنا دارد دوره‌های مقدماتی و پیشرفته‌ی نسخه‌شناسی، کارگاه تصحیح و تنقیح نسخ خطی را در دانشگاه برگزار کند تا بخشی از پژهش‌ها، مقالات و رساله‌های دانشجویان به احیای تراث اسلامی منتج شود.

مدیر دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان خاطرنشان کرد: متاسفانه پژوهش در حوزه‌ی مخطوطات در محافل علمی و دانشگاهی مغفول مانده در صورتی که تصحیح و بررسی متون کهن در تراث اسلامی سهم بسزایی در تولید یا کشف علوم انسانی و اسلامی دارد.

در ادامه دکتر حسین متقی به ضرورت آشنایی با نسخ خطی اشاره کرد و گفت: نسخه‌ی خطی به متنی است که با دست نوشته شده و صد سال از نگارشش گذشته باشد.
وی درباره جایگاه نسخه‌های خطی نیز گفت: میراث فرهنگی، دستاوردهای معنوی و نامانوس و ناملموس بشری است و میراث تمدنی دستاوردهایی هستند که ملموس و مادی اند. نسخه‌های خطی سهمی از هر دو دارد. به لحاظ فیزیکی، جلد، کتابت و... جزء میراث تمدنی اند و محتوای آن‌ها میراث فرهنگی محسوب می‌شوند.
در حال حاضر بسیاری از نهادها متولی میراثِ تمدنی نسخ هستند میراثِ فرهنگی آن‌ها مغفول مانده است.

از طرف دیگر نسخ خطی منابع منابع اولیه یا ثانویه پژوهش یا هستند؛ منابعی که بر روی آن پژوهش و تحقیق شده اصطلاحا «مطالعات» نام دارد. به عنوان مثال: گزارش های واقعه‌ی کربلا، منابع اولیه نام دارد. شخصیتی مانند ابی مخنف آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند که همان منابع ثانویه هستند. تحلیل‌ها و تفاسیری که در طول تاریخ از این واقعه در قالب کتاب نوشته شده را مطالعات می‌گویند. صرف وقت برای منابع جویده شده‌ی مطالعات، برای پژوهش‌گران خسران و اتلاف زمان است.

وی خاطرنشان کرد:  نسخ خطی، حدود هزار و صد سال حوزه‌ی مطالعاتی و پژوهشی را نمایندگی کرده است و در هر پژوهشی که به نوعی مبتنی بر تاریخ است، حال در حوزه‌های عرفانی، ادیانی، مذاهبی و مانند آن اگر به این میراث توجه نشود در  واقع این سال‌ها گران‌قدر از دست رفته است و به تعبیری دیگر هشتاد درصد عرصه‌ی مطالعاتی نادیده گرفته‌ شده است.

در پژوهشِ تراث اسلامی سهم غرب و مستشرقین بسیار زیاد است و مشخصا دانشگاه‌های اروپا و آمریکا در این حوزه‌ هم‌چنان با قوت فعالیت می‌کنند.

متقی افزود: در طول پانزده سالی که مسئولیت بخش نسخ خطی کتابخانه‌ی آیت‌الله مرعشی را بر عهده داشتم، تصور قریب به 95 درصد از مراجعه‌کنندگان به این بخش در فضای تصحیح متون خلاصه می‌شود در حالی‌که تصحیح متن درصد کمی از این عرصه را شامل می‌شود و بیش از نیمی از فعالیت علمی و پژوهشی در این عرصه بحث مراجعه است.

این استاد نسخه شناس در ادامه بخشی از فهارس نسخ خطی عرفانی را معرفی کرد و در پایان نیز به سوالات حاضرین پاسخ گفت.

لازم به ذکر است نشست دوم از سلسله‌نشست های آشنایی با نسخ خطی، در فروردین ماه 98 با سخنرانی جناب اقای عیوضی با رویکرد متون ادیانی برگزار خواهد شد.


برچسب ها : نسخ خطی, دانشگاه ادیان و مذاهب, حسین متقی, متون عرفانی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز