دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

عیسی به روایت کتاب مقدس: منجی یا میانجی

 
تاریخ انتشار: 1397/11/30    

عیسی به روایت کتاب مقدس: منجی یا میانجی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو محمدرضا محمدی با عنوان «عیسی به روایت کتاب مقدس: منجی یا میانجی» روز سه‌شنبه 30 بهمن 1397 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو محمدرضا محمدی با عنوان «عیسی به روایت کتاب مقدس: منجی یا میانجی»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر الیاس عارف‌زاده به عنوان استاد راهنما، علی‌اکبر مؤمنی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

وقتی سراغ متن مقدس اصلی مسیحیت یعنی عهد جدید می‌رویم با تعالیم یکدست و هم‌خوانی روبه‌رو نمی‌شویم بلکه با دوگانه تعالیم روبه‌رو می‌شویم که می‌توان از آن‌ها دو نظام الهیاتی مستقل و مجزا برداشت کرد. از یک‌سو، برخی از کتب در بایبل عیسی (ع) را ماشیح، پادشاه یهود و منجی موعودِ عهد قدیم معرفی می‌کنند که برای نجات بشریت از ظلم و هدایت آنان به سوی سعادت از سوی خداوند مبعوث شد و از سوی دیگر برخی از کتب در بایبل او را پسر یگانۀ خدا، ازلی، واسطۀ خلقِ جهان و هم‌ذات با خدا معرفی می‌کنند که برای نجات بشر، ساحت انسانی به خود گرفت و با فدا شدن و به صلیب رفتنش انسان‌ها را از قید گناه نخستین رها کرد و فیض رایگان نجات را در اختیار همگان گذاشت.

نگرش اول را می‌توان در اناجیل هم‌نوا و اعمال رسولان مشاهده کرد. در این متون عیسی (ع) به عنوان پیامبر الهی، شفادهنده، موعظه کننده، پسر انسان، پادشاه یهود، منجی و مسیحای موعود عهد قدیم یاد شده است. این نوع نگاه به عیسی مسیح، برخاسته از نوع نگرش به ماشیح در عهد قدیم می‌باشد و این صفات، صفاتی است که انبیای یهود برای منجیِ خود مطرح کرده بودند. لذا حواریون و مسیحیان اولیه که هم‌عصر با عیسی (ع) بودند او را همان بندۀ برگزیدۀ خدا و مسیحای موعود می‌دانستند. البته قابل ذکر است که این نوع نگرش به ماهیت عیسی مسیح، در قرون بعد نیز ادامه یافت.

نگرش دوم را در نامه‌های پولس و انجیل یوحنا می‌توان مشاهده‌ کرد. ریشه‌های نگرش دوم را می‌توان در متون و فرهنگ‌های قبل از میلاد مسیح و هم‌چنین در عصر ایشان بررسی کرد. ریشه‌های نگرش دوم را می‌توان در متون و فرهنگ‌های قبل از میلاد مسیح و هم‌چنین در عصر ایشان بررسی کرد. تأثیر برخی از آموزه‌های یهودی، اساطیر و اصطلاحات فلسفی یونان باستان و آیین گنوسی در سراسر نامه‌های پولس و یوحنا مشهود است.


برچسب ها : محمدرضا محمدی, پایان نامه, کارشناسی ارشد, کتاب مقدس, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز