دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

گفت وگوی چندجانبه اسلام و بودیسم برگزار شد

 
تاریخ انتشار: 1393/10/11    

گفت وگوی چندجانبه اسلام و بودیسم برگزار شد

نشست تخصصی گفت‌وگوی چندجانبه اسلام و بودیسم با حضور شخصیت‌های برجسته دینی بودایی از کشورهای سری‌لانکا، تایلند و میانمار در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد

نشست تخصصی گفت‌وگوی چندجانبه اسلام و بودیسم با حضور شخصیت‌های برجسته دینی بودایی از کشورهای سری‌لانکا، تایلند و میانمار در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در این نشست ابتدا دکتر جاودان رئیس پژوهشکده ادیان و مذاهب ضمن عرض خیر مقدم گفت: این نشست پاسخی است به حضور برخی از مقامات روحانی ایران از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین نواب ریاست دانشگاه و آیت‌الله تسخیری و آقای شجاع خانی در سال گذشته در کشورهای تایلند، سری‌لانکا و میانمار و دیدار با مقامات و علمای مسیحی، مسلمان و بودایی این کشورها است که در راستای ایجاد فضای مسالمت‌آمیز بین ادیان مختلف صورت گرفت.

سپس دکتر علی‌مردی رئیس دانشکده ادیان به شرح گزارشی از فعالیت‌ها و مطالعات انجام شده در حوزه بودیسم در دانشگاه ادیان و مذاهب پرداخت.

وی گفت: ما با بودایی‌های سراسر جهان تعامل و ارتباط خوبی داریم. تعاملاتی که به خصوص اخیراً با بودایی‌های ژاپن داشته‌ایم، سبب شده که ما با فرقه جدیدی به نام «جودوشینچو» در ژاپن آشنا شویم.

دکتر علی‌مردی پیشنهاد کرد که برای استحکام روابط، همان‌طور که ما در حوزه بودیسم به ترجمه کتاب و شناخت و مطالعه در این زمینه پرداخته‌ایم، شما هم چند کتاب مهم اسلامی را به زبان خود ترجمه کنید تا با افکار و عقاید اسلام آشنا شوید.

دکتر منتظری مدیرگروه ادیان شرق دانشگاه نیز گفت: امیدواریم این قبیل نشست‌ها به برقراری صلح و همکاری در بین اقوام کمک کند و راه‌کارهایی ارائه دهد تا اقوام و ملل با ادیان و باورهای مختلف بتوانند در کنار یکدیگر با احترام زندگی کنند.

در ادامه مراسم «مانک گالاگاما داماراستی» مشاور رئیس‌جمهور سری‌لانکا و عالی‌ترین مقام بودایی این کشور به سخنرانی پرداخت و گفت: امروزه در عصر ارتباطات، جوامع به هم نزدیک‌تر شده‌اند. بنابراین تمام ادیان باید در همه جا حضور داشته باشند و باید به آموزه‌های دیگر ادیان احترام بگذاریم و گسترش ارزش‌های اخلاقی یکی از مسئولیت‌های اصیل رهبران ادیان است.

دکتر قنبری از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب نیز خاطرنشان کرد که دین‌پژوهی می‌تواند نشان دهد که دین‌داران و به طور اخص توده مردم می‌دانند که دارای نقطه مشترکی هستند و اگر دین‌پژوهی بتواند این کار را انجام دهد،‌آن‌گاه می‌توان گفت که دین‌پژوهی توانسته به نفی خشونت کمک کند.

آقای نیانسارا عالی‌ترین مقام بودایی میانمار نیز در پاسخ به سؤال دکتر جاودان درباره خشونت‌ها بر ضد مسلمانان در میانمار گفت: ما نیاز داریم به صورت سیستماتیک به نسل آینده آموزش دهیم که از کار شر و سخن شر دوری کنند. ذهن عاری از خشونت بودا در شیوه‌های گوناگون به ما یاد داد که چگونه ذهن خود را آماده کنیم و نباید هیچ تبعیضی بین ادیان وجود داشته باشد.

وی در ادامه گفت: فقدان آموزش از دوره کودکی در سطوح پایین یکی از دلایل ایجاد افراطی‌گری و خشونت است. این کشتار به خاطر وجود رسانه‌های بی‌دانش و بی‌خرد است و سوء استفاده دیوصفتانه از دین باعث خشونت شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری عضو هیئت علمی ادیان شرق نیز گفت: ما سعی می‌کنیم که مردم در ساحت معنویات و اخلاقیات رشد بدهیم و اسلام اولین دینی است که در جهان هم‌زیستی را بین ادیان ترویج داده است و پیامبر اسلام(ص) از پیروانش نخواستند که با پیروان ادیان دیگر وارد جنگ شوند.

وی در ادامه گفت: اگر رهبران دینی را به گفت‌وگو با هم ترغیب کنیم، این گفت‌وگوها می‌تواند برکاتی داشته باشد و پیروان ادیان بدانند آ‌ن‌چه که از خشونت رخ می‌دهد، منسوب به دین نیست و گروه‌های سیاسی با منافع محدود بین پیروان ادیان مختلف اختلاف ایجاد می‌کنند.

در پایان مراسم دکتر جاودان اظهار امیدواری کرد که این‌گونه نشست‌ها به از بین بردن زمینه‌های خشونت بین پیروان ادیان کمک کند و دنیایی را شاهد باشیم که تهی از این قبیل خشونت‌ها باشد.

گفتنی است در نشست بعد از ظهر، پس از تبادل نظر و رایزنی‌های دو طرف، تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه ادیان و مذاهب و سران مذهبی کشورهای سری‌لانکا، تایلند و میانمار به امضا رسید.

این نشست روز چهارشنبه 10 دی‌ماه 93 در سالن اجتماعات امام موسی صدر برگزار شد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز