دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بررسی عدل الهی از دیدگاه شیعه و اهل حدیث

 
تاریخ انتشار: 1397/11/30    

بررسی عدل الهی از دیدگاه شیعه و اهل حدیث

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو مهدیه تسلیمی به عنوان «بررسی عدل الهی از دیدگاه شیعه و اهل حدیث» روز سه‌شنبه 30 بهمن‌ماه 1397 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو مهدیه تسلیمی به عنوان «بررسی عدل الهی از دیدگاه شیعه و اهل حدیث»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد معینی‌فر به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی سلطانی به عنوان استاد مشاور و دکتر محمدحسن محمدی مظفر به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

مسئله عدل الهی از جمله موضوعاتی است که ذهن انسان را بسیار مشغول خود ساخته است، چراکه این موضوع با مباحثی چون معاد و نبوت کاملاً ارتباط دارد. با مسائلی مانند وجود یا عدم وجود شرور در عالم و این‌که آیا خداوند خالق شرور است یا نه؟ این‌که آیا عقل می‌تواند در مورد کارهای خداوند قضاوت کند و بر اساس استنتاج‌های خود، خداوند را عادل بشمارد یا نه؟ و این‌که اصلاً عقل چنین حقی را دارد که در مورد چگونگی افعال خداوند نظر بدهد و صفت عادل بودن را به او نسبت بدهد؟ یا این‌که اصلاً عقل چنین شایستگی‌ای را ندارد، چراکه خداوند خالق و آفریننده مطلق عالم هستی است و او خود می‌داند که چه کاری را و به چه نحوی انجام دهد. به دلیل نقشی که عقل در این میان قرار است ایفا نماید - این‌که آیا تنها ناظر است یا داور هم می‌تواند باشد - نظرات و عقاید مختلف و بعضاً کاملاً ضد یکدیگر مطرح شده است. نوشتار حاضر به بررسی دو نظر و دیدگاه تأثیرگذار و کاملاً مخالف، یعنی دیدگاه امامیه و دیدگاه اهل حدیث می‌پردازد. اهل حدیث از آن جهت دارای اهمیت است که خود هرچند از جمله نخستین جریان‌ها و گرایش‌های اعتقادی در اسلام به شمار می‌رود اما در عصر حاضر وهابیت و برخی از فرق مانند مالکی‌ها و شافعی‌ها مشی اهل حدیث را برای اعتقادات خود برگزیده‌اند. امامیه، عدل را از صفات خداوند می‌داند و معتقد است که پروردگار چون حکيم و عادل است، کارهاي خود را با معيار و مقياس عدل انجام مي‌دهد و عقل بشر نیز توان درک صفت عدل در مورد خداوند را دارد. در مقابل، اهل حدیث، عدل را از صفات خداوند و از اصول دین نمی‌دانند. آن‌ها عدل را نفی می‌کنند و معتقد به جبر می‌شوند البته نه به این معنا که به خداوند نسبت ظلم بدهند. بلکه آن‌ها عدل را به گونه‌ای خاص تفسیر می‌کنند و می‌گویند: عدل خود حقيقتي نيست که قبلاً بتوان آن را توصيف کرد و مقياس و معيار براي فعل پروردگار قرار گیرد؛ بلکه فعل پروردگار را باید معیاری برای عدل قرار داد. این تحقیق می‌کوشد تا با طرح دیدگاه امامیه و اهل حدیث، جایگاه و اهمیت مسئله عدل الهی را بیان نماید و در طی آن به سؤالات و ابهامات مطرح شده پاسخ گوید.


برچسب ها : مهدیه تسلیمی, اهل حدیث, کارشناسی ارشد, پایان نامه, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز