دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

احکام اختصاصی معلولان (دیداری، گفتاری، شنیداری) در مجازات‌های اسلامی از منظر مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1397/12/07    

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو هادی شریفی با عنوان «احکام اختصاصی معلولان (دیداری، گفتاری، شنیداری) در مجازات‌های اسلامی از منظر مذاهب فقهی» روز سه‌شنبه هفتم اسفندماه 1397 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو هادی شریفی با عنوان «احکام اختصاصی معلولان (دیداری، گفتاری، شنیداری) در مجازات‌های اسلامی از منظر مذاهب فقهی»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالصمد علی‌آبادی به عنوان استاد راهنما، آقای احمد خاتمی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم قاسمی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

تمام انسان‌ها از بدو تولد، فطرةً خداپرست هستند ولی در اثر گذر زمان و تبعیت از امیال نفسانی و شیطانی نفس او سرکش، زیاده‌خواه و نافرمان می‌شود؛ دین اسلام برای افعال ناشایست و خارج از شرع مکلفان محدودیت‌ها و مجازات‌هایی در نظر گرفته و افراد در قبال اعمالی که انجام می‌دهند، علاوه بر عقوبت اخروی، باید در این دنیا هم به سزای عمل‌شان برسند تا بدین وسیله جامعه اسلامی از اشاعه اعمال قبیح و حرج و مرج ایمن باشد؛ لذا مجازات‌هایی که در اسلام وضع شده شامل حدود، قصاص و دیات می‌شود که اولاً و بالذات از قرآن و سنت و ثانیاً و بالعرض از اجتهاد حاکم شرع و اهل علم نشأت می‌گیرد.

نظر به این‌که امروزه دین اسلام در حال گسترش جهانی می‌باشد و تمامی علوم، از جمله علوم اسلامی نیز در حال تحول هستند، در می‌یابیم که مباحث فقهی با مسائل اجتماعی و روزمره مردم گره خورده، لذا این امر انگیزه مناسبی برای تحقیق و کاوش در مجازات‌های اسلامی شد؛ و با دقت نظر می‌یابیم که علم فقه با بهره‌گیری از قرآن و روایات، پاسخ‌گوی تمام سؤالات در همه اعصار بوده است.

اما نکته قابل تأمل این است که اسلام دارای مذاهب مختلفی است و همین تعدد مذاهب موجب تعدد اقوال و ادله شده و این امر باعث اختلاف در احکام نیز می‌شود.

با توجه به این‌که تحقیق جامعی در این زمینه صورت نگرفته، از این رو پرسش از احکام اختصاصی معلولان در مجازات‌ها امری است که کاوش وسیعی را می‌طلبد تا به پاسخ مناسب دست یابیم.

این پژوهش با هدف شناخت چگونگی اجرای مجازات‌ها در حق معلولین در بین مذاهب فقهی صورت گرفته و رسیدن به این مهم در سایه توصیف و تحلیل گزارش‌های منابع فقهی با گردآوری داده‌های کتابخانه‌ای مقدور می‌باشد.


برچسب ها : مذاهب فقهی, پایان نامه, هادی شریفی, کارشناسی ارشد, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز