دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود:
کرسی علمی ترویجی «بررسی جایگاه عرفانی اصحاب سر اهل‌بیت(ع)»
یادداشتی از دکتر طالبی دارابی؛
مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر الهی‌منش:
تمام عبادات از جمله زیارت اربعین دارای اسرار هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ماهیت ایمان از نگاه بوعلی سینا و توماس آکویناس
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
نشست معرفی و نقد کتاب «درباره شر» برگزار شد:
موضوع رنج برای الهیات مدرن است/ الهیات عملی برای کاستن از رنج
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
فتوای رهبری؛ ملاک حل مسائل اجتماعی

اخلاق به روایت داستان: تحلیل روش شناختی قصص قرآن و عهدین در بیان تحول امر اخلاقی و تعمیق آن

 
تاریخ انتشار: 1397/12/25    

اخلاق به روایت داستان: تحلیل روش شناختی قصص قرآن و عهدین در بیان تحول امر اخلاقی و تعمیق آن

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو سید محمد احمدی سیاوشانی به عنوان «اخلاق به روایت داستان: تحلیل روش شناختی قصص قرآن و عهدین در بیان تحول امر اخلاقی و تعمیق آن» روز شنبه 25 اسفندماه 1397 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو سید محمد احمدی سیاوشانی به عنوان «اخلاق به روایت داستان: تحلیل روش شناختی قصص قرآن و عهدین در بیان تحول امر اخلاقی و تعمیق آن»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا به عنوان استاد راهنما، دکتر حمید بخشنده به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

قصص و گزارش‌های تاریخی قرآن کریم و کتاب مقدس و تأثیر آنها در تعمیق باورهای ایمانداران، نزد متألهان و مفسران ادیان  ابراهیمی صرفاً ارزش تاریخی ندارد، یک توافق عمومی در این زمینه وجود دارد که این روایت‌ها نوعی توصیه اخلاقی در خود دارند که در تعمیق باور‌های پیروان مؤثر هستند، به این معنا که اخلاق در شکل روایت، یا اخلاق در قالب داستان هستند.

در این پایان‌نامه مقایسه مؤلفه‌ها و عناصر این روایت‌ها و بررسی چگونگی ابعاد و میزان تأثیر اخلاقی مورد بررسی قرار می‌گیرد و ضرورت دارد. مدعای اولیه آن است که عناصری چون بازسازی اخلاقی (توبه، عقوبت در مقابل عمل، نتایج این‌جهانی اعمال، توبیخ و تشویق، ایجاد محبت، ابتلائات مصایب و... ازجمله مؤلفه‌های مشترک انسانی وجود دارد و البته قوم‌گرایی و جهان‌شمولی، عقوبت‌های غرامت‌خواهانه و ترمیمی ازجمله نقاط متمایز این روایت هست. بررسی فرم داستان (متن، زیرمتن و فرامتن)، روش‌ها (الگوسازی، دعوت عملی، تلقین، خردورزی، تمثیل، نمادسازی، عبرت‌آموزی، بینش‌سازی...) شیوه‌هایی است که در قرآن و تورات و انجیل به آن پرداخته‌اند.

این تحقیق از نوع تحقیق بنیادی و به اعتبار ماهیت، توصیفی است زیرا فقط تحقیق در سطح توصیف و تبیین موضوع است و به اعتبار جمع‌آوری اطلاعات از نوع کتابخانه‌ای و بررسی تفاسیر و همین‌طور مقاله‌ها و پایان‌نامه‌های مربوط است و به اعتبار موضوع از نوع دیني یا وحیانی است.

این پژوهش شامل 5 فصل است که فصل اول به کلیات و فصل دوم به سبک فرم و قالب داستان در قرآن و نقش آنها در بیان تحول ساحت معنوی، ایمانداران و در فصل سوم تأثیر روش‌های اخلاقی ـ تربیتی در تعمیق‌بخشی امر اخلاقی از منظر قرآن و در فصل چهارم به واکاوی نقش محتوای روایت‌های اخلاقی در تعمیق بخشی در عهدین و فصل پنج هم به بررسی تطبیقی داستان‌های قرآن و کتاب مقدس پرداخته شده است.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, قرآن, عهدین, سید محمد احمدی سیاوشانی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز