دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بررسي تطبيقي حيات و تکامل برزخي انسان از ديدگاه شيخ احمد احسائي و استاد جوادي آملي

 
تاریخ انتشار: 1397/11/17    

بررسي تطبيقي حيات و تکامل برزخي انسان از ديدگاه شيخ احمد احسائي و استاد جوادي آملي

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو رضا حقیان کرم‌الله با عنوان «بررسي تطبيقي حيات و تکامل برزخي انسان از ديدگاه شيخ احمد احسائي و استاد جوادي آملي» روز چهارشنبه هفدهم بهمن‌ماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو رضا حقیان کرم‌الله با عنوان «بررسي تطبيقي حيات و تکامل برزخي انسان از ديدگاه شيخ احمد احسائي و استاد جوادي آملي»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن نادم به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابوالفضل کیاشمشکی به عنوان استاد مشاور و حجج اسلام دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر محمدرضا مصطفی‌پور و دتر محمدحسن محمدی مظفر به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:‌

بر اساس آموزه‌های دینی عالم برزخ مرحله‌ای از عوالم وجود و حد فاصل بین عالم دنیا و قیامت است. حیات در این عالم یکی از افق‌های زندگی بشری و یک حقیقت اجتناب‌ناپذیر است. متکلمان مسلمان از دیرباز در پرتو استفاده از آیات قرآن و به‌ویژه احادیث، بسته به رویکرد معرفت‌شناسی دینی خویش تلاش نموده‌اند چگونگی زندگی در عالم  برزخ و ویژگی‌های آن را که با حیات دنیوی متفاوت است، به تصویر بکشند.

شیخ احمد احسایی و استاد جوادی آملی دو تن از اندیشمندانی هستند که با دو روش و رویکرد متفاوت در معرفت‌شناسی دینی، در آثار خود به این مسئله و مباحث پیرامون آن توجه نشان داده‌اند.

پژوهش حاضر تلاشی تطبیقی به منظور شناخت نظرات، عقاید و نمایاندن نقاط اشتراک و افتراق دیدگاه آن دو اندیشمند در خصوص برزخ، حیات برزخی و تکامل برزخی است؛ تا از این ره‌گذر ضمن تحلیل میزان هماهنگی و نا هماهنگی نظرات آنان با فهم و دریافت صحیح از آیات و روایات؛ تصویری جامع از برزخ، حیات برزخی و تکامل برزخی ارائه نماید.

مهم‌ترین یافته پژوهش حاضر این است که هر دو اندیشمند درباره اصل و استقلال وجود عالم برزخ و کلیات ویژگی‌های حیات برزخی چون: فشار قبر، سؤال و جواب، بهشت و جهنم، پاداش و کیفر، وجود زمان، تجسّم اعمال، ارتباطات و تعاملات برزخیان با همدیگر و با اهل دنیا و تکامل برزخی؛ اشتراک نظر دارند. امّا آن دو اندیشمند در مسائلی همچون: نام‌گذاری عوالم وجود، عمومی بودن یا نبودن حیات برزخی، قالب بدن برزخی، وجود تکلیف یا عدم آن در عالم برزخ، ازدواج در عالم برزخ و همچنین جزئیات تبیین و ادله‌ی اثبات سؤال و جواب برزخی، تجسّم اعمال، ارتباط اهل دنیا با برزخیان و ارتباط ارواح گناهکاران با همدیگر و تکامل برزخی؛ با همافتراق نظر دارند که دیدگاه استاد جوادی آملی در این مباحث بر خلاف دیدگاه شیخ احمد احسایی، با فهم و دریافت صحیح از آیات قرآن و روایات معصومان(ع) منطبق و هماهنگ است.


برچسب ها : رضا حقیان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز