دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمدیان مشاور فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب:
بی‌حجابی ره‌آورد غرب است و تعبیر حجاب اجباری غلط است
دکتر سید علی موسوی نژاد در گفتگو با شفقنا؛
موضع نیروهای مردمی و انصارالله در یمن تقویت شده است
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
همکاری علمی در جنوب شرق کشور از اهداف دانشگاه ادیان است
بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب در واکنش به توهین به حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
این اهانت دسیسه دشمنان قسم‌خورده اسلام و عراق است

تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر در عصر حضور ائمه(ع)

 
تاریخ انتشار: 1397/10/29    

تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر در عصر حضور ائمه(ع)

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مهدی نورمحمدی با عنوان «تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر در عصر حضور ائمه(ع)»،‌ روز شنبه 29 دی‌ماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مهدی نورمحمدی با عنوان «تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر در عصر حضور ائمه(ع)»، دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی به عنوان استاد راهنما، دکتر علی آقانوری و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدمهدی فقیه محمدی جلالی به عنوان استادان راهنما و حجج اسلام دکتر محمدتقی سبحانی، دکتر محمدرضا جباری و حمیدرضا مطهری به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

جایگاه بلند دوران جاهلی هاشمیان، پس از اسلام، به دلیل پیامبری حضرت محمد(ص) و پس از رحلت پیامبر(ص)، به دلیل گزینه جانشینی آنان، ویژه‌ترگردید. به همین میزان، تعامل آنان با یکدیگر از اهمیت خاصی برخوردار شد. این تعامل‌ها، گونه‌گون و در عرصه‌هایی چند بوده و نتایج و پیامدهای مهمی به همراه داشت. نوشتار پیش رو یک تحقیق توسعه‌ای و درصدد است تا ابتدا به توصیف تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر و سپس به تبیین و تحلیل علل و عوامل آنها و در پایان به نتایج و پیامدهای آن تعامل‌ها در عصر حضور ائمه(ع) بپردازد. بازه زمانی «عصر حضور ائمه(ع)» از این رو انتخاب شده تا اهمیت تعامل هاشمیان که خاندان منسوب به پیامبرند در زمان حضور ائمه‌ای که از نگاه شیعی، جانشینان پیامبرند، بیشتر مورد مداقه قرار گیرد. مهم‌ترین محور پژوهش در این میان، عوامل هم‌افزایی و واگرایی هاشمیان در تعامل‌های‌شان می‌باشد. بنابراین پرسش اصلی این پژوهش آن است که عوامل مؤثر بر هم‌افزایی و واگرایی تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر در عرصه‌ها و گونه‌های مختلف و نتایج و پیامدهای آن، چه بوده است؟

مدعای این پژوهش آن است که تعامل هاشمیان مدینه با یکدیگر در عصر حضور ائمه(ع)، در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و خانوادگی، به تناسب سیاست‌ها و اندیشه‌های تأثیرگذار، دارای فراز و فرودهای مثبت و منفی بود. روش مورد استفاده در این تحقیق، روش تاریخی است که محقق را یاری می‌دهد تا تحلیل خود را مبتنی بر شواهد متقن و مستند تاریخی استوار نماید. مهم‌ترین یافته‌های این تحقیق، علاوه بر اثبات مدعا، حاکی از آن است که دو عامل سیاست و اندیشه، مهم‌ترین عوامل و دارای ریزعامل‌هایی هستند که سبب هم‌افزایی و واگرایی‌های فراوان میان هاشمیان شده که برآیند همه آنها، حاکمیت و تثبیت حکومت عباسیان از یک‌سو و نمایانی و حفظ مرجعیت ائمه(ع)، جداسازی و حفظ و تمایز خط شیعیان اثناعشری از دیگر گروه‌ها از سوی دیگر بوده است. عوامل اقتصاد و خانواده(تبار) نیز گاه مؤثر بر عوامل دیگر و گاهی دیگر، متأثر از آن‌ها هستند.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز