دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

آموزه پس از مرگ در نظام هندسی الهیات سیک

 
تاریخ انتشار: 1397/10/24    

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو صدیقه امینی با عنوان «آموزه پس از مرگ در نظام هندسی الهیات سیک» روز دوشنبه 24 دی‌ماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو صدیقه امینی با عنوان «آموزه پس از مرگ در نظام هندسی الهیات سیک»، دکتر سید محمد روحانی به عنوان استاد راهنما، دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد مشاور و دکتر مهدی لکزایی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در این پایان‌نامه به تبیین آموزه پس از مرگ در نظام الاهیاتی آیین سیکْه‌ پرداخته شده است. در آیین سیکْه‌ همانند دیگر ادیان خدامحور، سرنوشت خوب یا بد انسان پس از مرگ رابطة تنگاتنگی با مطیع بودن و توجه فرد به خدا و یا سرکشی و بی‌توجهی فرد به فرامین الاهی دارد. بر این اساس انسان‌ها به دو گروه گورموکْه، به معنی کسانی که همواره به مرشدالاهی توجه دارند و در نهایت به مقام نجات از گردونة تناسخ و فنای در خدا نائل خواهند شد، و منموکْه، به معنی پیروان هوای نفس و سرگردان در گردونة رنج‌بار تناسخ، تقسیم می‌شوند آیین سیکْه‌ همانند آیین هندو معتقد به تناسخ یا سمْساره است، اما از چند جهت متفاوت از آیین هندو. در باور سیکْه‌ بر خلاف هندو، ریاضت هیچ جایگاهی ندارد، چون معتقدند از طریق ریاضت انسان به مُکشه یا رهایی نمی‌رسد. یا در آیین سیکْه‌ بر خلاف آیین هندو مناسک دینی با تشریفات پیچیده بسیار کم رنگ است، چون سیکْه‌‌ها باور ندارند که از طریق تشریفات دینی می‌توان به مُکشه رسید، همچنین در آیین سیکْه‌ اراده مطلق الهی تاثیر بسزایی در سرنوشت انسان در جهان پس از مرگ دارد، در حالیکه در آیین هندو سنّتی اعمال فرد (کرمه) و تأثیرات مناسک دینی (سمسکاره)‌، نقش بسیار مهمی در سرنوشت انسان در جهان پس از مرگ دارد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز