دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی:
به سادگی و به زودی رابطه بین ایران و عربستان برقرار نخواهد شد
با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود:
کرسی علمی ترویجی «بررسی جایگاه عرفانی اصحاب سر اهل‌بیت(ع)»
یادداشتی از دکتر طالبی دارابی؛
مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر الهی‌منش:
تمام عبادات از جمله زیارت اربعین دارای اسرار هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ماهیت ایمان از نگاه بوعلی سینا و توماس آکویناس
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
نشست معرفی و نقد کتاب «درباره شر» برگزار شد:
موضوع رنج برای الهیات مدرن است/ الهیات عملی برای کاستن از رنج

یک‌شنبه‌های قرآنی دانشگاه ادیان و مذاهب

 
تاریخ انتشار: 1397/10/11    

یک‌شنبه‌های قرآنی دانشگاه ادیان و مذاهب

معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب در راستای فعالیت‌های قرآنی خود، کلاس‌های تخصصی صوت و لحن را در روزهای یک‌شنبه برگزار می‌کند.

دکتر محمد انصاری دوگاهه در گفتگویی با اعلام این خبر گفت: معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب در اجرای برنامه‌های قرآنی چشم‌اندازی اصولی و مدون داشته و در مسیر رسیدن به آن برنامه‌های متنوعی را در نوبت‌های مقرر اجرا خواهد نمود. به عنوان نمونه، ترتیل‌خوانی قرآن مدتی است که با استقبال دانشجویان، کارکنان و اساتید، هر روز پس از نماز عصردر محل نمازخانه دانشگاه برگزار می‌شود. این برنامه در جهت خوانش قرآن و انس هرچه بیشتر افراد با متن این کتاب الهی برگزار می‌شود.

قائم‌مقام معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: در مرحله بعد با توجه به نیازسنجی صحیح و درک ضرورت‌های موجود در زمینه آموزش و انس با قرآن، معاونت فرهنگی برنامه‌های تخصصی‌تر را در دستور کار قرار داده که حاصل آن تشکیل کلاس‌های تخصصی تجوید، صوت و لحن است.

به گفته انصاری، آموزش تجوید یکی از فعالیت‌های تقریباً مغفول‌مانده قرآنی است؛ در حالی که بسیاری از عبادات مانند نماز به این فن نیاز ضروری دارند، چراکه تفاوت و اشتباه در تلفظ الفاظ منجر به تفاوت معنا و در نتیجه فساد عبادت می‌شود. از طرف دیگر در روایات بر خوش‌صوت خواندن قرآن نیز بسیار تأکید می‌شود و سفارش شده است که خوش‌الحان‌ترین و خوش‌صداترین افراد قرآن را تلاوت کنند.

مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه افزود: معاونت فرهنگی دانشگاه با درک این نیازها، اقدام به برگزاری کلاس‌های تخصصی صوت و لحن با عنوان «حسن تلاوت» نموده که هدف از آن، ایجاد شور و نشاط قرآنی، جذب بیشتر افراد به سمت این کتاب آسمانی و در عین حال تربیت و رشد قاریان ممتاز و در نهایت آشنایی افراد با چگونگی تلفیق هنر با قرآن است.

وی افزود: اگرچه برخی معتقدند قرآن در ذات خود دارای لحن است و دیگر فنون و دستگاه‌های صوت و لحن مرسوم در هنرهای آوایی در آن راه ندارد، ولی باید گفت که فنون صوت و لحن قطعاً در جذابیت و تأثیر الفاظ این معجزه الهی، مؤثر است و شاهد این مدعا آن است که بسیاری از افراد در پی شنیدن تلاوت برخی از قاریان معروف، مسلمان شده‌اند.

انصاری گفت: با توجه به اهمیت و تأثیر این موضوع، دانشگاه ادیان و مذاهب با دعوت از استاد محمد فروغی، یکی از قاریان باسابقه و مشهور کشوری و بین‌المللی اقدام به برگزاری کلاس‌های حسن تلاوت در یک‌شنبه‌های قرآنی دانشگاه نموده که البته با استقبال خوبی از جانب دانشجویان، کارکنان و اساتید مواجه شده است. هدف از برگزاری این کلاس‌ها نیز در مرحله اول، آموزش هنرهای آوایی رایج در تلاوت قرآن و بهبود صوت و لحن افراد است که در نهایت ان‌شا‌الله منجر به تربیت قاریانی برجسته خواهد شد.

قائم‌مقام معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: این دانشگاه هرساله در رشته‌های مختلف مسابقات قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرکت داشته و از میان استادان و در زمینه قرائت افرادی مانند دکتر محمد جاودان، دکتر امیر جوان‌آراسته و دکتر محمدحسن محمدی مظفر، دارای عنوان و رتبه در این مسابقات شده‌اند ولی در عین حال از میان دانشجویان هنوز کسی در رشته تلاوت حائز رتبه و مقامی نشده است. یکی دیگر از اهداف برگزاری کلاس‌های حسن تلاوت، رسیدن به این جایگاه است.

محمد انصاری در پایان گفت: برنامه‌های قرآنی و متنوع دیگر از جمله تشکیل گروه‌های تواشیح و سرودهای دینی در دستور کار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ادیان و مذاهب وجود دارد که هرکدام در زمان مقتضی، عملیاتی خواهند شد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز