دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)
در پی درگذشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی:
پیام تسلیت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

بررسی رابطه نفس و بدن از منظر حکمت متعالیه و نوخاسته‌گرایی و تأثیر آن بر آموزه‌های دینی

 
تاریخ انتشار: 1397/09/10    

بررسی رابطه نفس و بدن از منظر حکمت متعالیه و نوخاسته‌گرایی و تأثیر آن بر آموزه‌های دینی

جلسه دفاع از دکتری دانشجو محمدمهدی عموسلطانی با عنوان «بررسی رابطه نفس و بدن از منظر حکمت متعالیه و نوخاسته‌گرایی و تأثیر آن بر آموزه‌های دینی (با تأکید بر عالم پس از مرگ)» روز شنبه دهم آذرماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از دکتری دانشجو محمدمهدی عموسلطانی با عنوان «بررسی رابطه نفس و بدن از منظر حکمت متعالیه و نوخاسته‌گرایی و تأثیر آن بر آموزه‌های دینی (با تأکید بر عالم پس از مرگ)» دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری و دکتر مسعود آذربایجانی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر سید احمدرضا شاهرخی و دکتر حسین واله به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

این رساله پژوهشی تطبیقی در معرفت نفس فلسفه اسلامی صدرالمتألهین و مکتبِ علمی و نوخاسته نوخاسته‌گرایی پیرامون مسائل حدوث، آفرینش و تکامل نفس/ ذهن در جهت حل مسئله دینیِ امکان و ضرورت حیات و جزای تکوینی پس از مرگ است. هدف: الف) از آنجا که تبیین‌های رایج از مسئله برزخ، معاد، رجعت، در فلسفه دین اسلام بر اساس تجرد نفس است و بیشتر براهین تجرد نفس، بر طبیعیات قدیم مبتنی است لذا بررسی این براهین با توجه به دستاوردهای جدید نوخاسته‌گرایی از اهم اهداف رساله است. ب) پژوهش و درک تعامل علم و دین در مسئله نفس و بدن، و ارائه راه‌حلی نو در رفع تعارض ظاهری بین آن دو. ج) توسعه و بازسازی علم‌النفس اسلامی و مترقی نسبت به رشد مبانی علم روان‌شناسی. د) بررسی و نقد نگاه روان‌شناسی حال حاضر به انسان و تزریق روحیه نفس باوریِ صحیح و معنویت‌های مربوطه آن به روحیه علم‌زده و تلقی‌های دنیوی از انسان. هـ) سنجش توان فلسفه اسلامی نسبت به دستاوردهای فلسفی و علمی حال حاضر دنیا. و) ارائه افق‌های جدید فکری برای متکلمان، فیلسوفان و روان‌شناسان. روش: در پژوهشی مسئله‌محور بین نوخاسته‌گرایی جوهری ذهن و نظریه جسمانیه‌الحدوث صدرایی مطالعه‌ای تطبیقی، تحلیلی (تحلیل محتوای متون فلسفی و علمی)، استدلالی، انتقادی و میان‌رشته‌ای انجام شد. مبنای رساله بر آن بوده که روش شناخت منحصر به روش تجربی نیست. یافته‌ها: در سایه نوخاسته‌گرایی بسیاری از ادله صدرایی مبنی بر تجرد نفس ناطقه ابطال و از طرفی برخی از آن ادله تقویت، بازنگری و مبنای طرح نظریه نوخاسته‌گرایی جوهری صدرایی واقع شد. نقاط قوت فلسفه صدرایی در رفع شکاف‌های تبیینی نوخاسته‌گرایی پررنگ گردید و ضعف علمی استدلال‌های صدرایی بر امکان بقای نفس پس از مرگ و تحقق تکوینی جزای اخروی با استدلال‌های به‌روزتری جبران شد. با عبور از هیمنه علمی و فلسفی نوخاسته‌گرایی ویژگی‌ها و تبیین مستدل نوخاستگی جوهر مجرد نفس، معضل وابستگی تنگاتنگ جوهر نفس به بدن (مغز) و تأثیر و تأثرات متقابل آن‌ها توجیه علمی و عقلی مناسب‌تری یافت. پس از با ابطال نوخاسته‌گراییِ ویژگی‌ها، در فصل آخر با الهام از نگاه صدرایی این نظریه استنتاج شد که در این دنیا نفس از قابلیت سیستمی بدن نوخاسته می‌گردد و مادامی‌که به بدن تعلّق ذاتی یا (پس از تکامل جوهری، تعلّقِ) عارضی دارد از بدن قویاً تأثیرات ذهنی/نفسانی می‌گیرد که این تأثرات و بعضاً اختلالات در حکم نوخاستگی ویژگی‌ها است، امّا نفس (در فرایند حرکت و تکامل جوهری) به نوخاستگی جوهری نائل می‌شود و این جوهرِ نوخاسته (بر خلاف دیدگاه نوخاسته‌گرایان جوهری نظیر هسکر، و غیره) تکویناً پس از مرگ باقی است. در این مرتبه بدن مثالی و همچنین تمام حالات و رویدادهای اخروی، تکویناً از نفس نوخاسته می‌گردد. هم‌چنین این تحقیق به ارائه معانی جدید در مطالعه احادیث مربوط به حدوث پیش از بدن نفوس کمک نمود و نیز ضمناً با طرح خلأ تبیینی نوخاسته‌گرایی جوهری، و سپس رفع این خلأ به کمک حکمت متعالیه، ضمن پذیرش تکامل نوخاسته‌گرایانه، خالقیت مستقیم الهی نیز تبیین گردید.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز