دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

سیاست و جنسیت؛ مطالعه موردی قوه مقننه

 
تاریخ انتشار: 1397/09/14    

سیاست و جنسیت؛ مطالعه موردی قوه مقننه

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو خدیجه برزگر با عنوان «سیاست و جنسیت؛ مطالعه موردی قوه مقننه (ارزیابی انتقادی قوانین مصوب حوزه زن و خانواده مبتنی بر سیاست­های برنامه‌ای)» روز چهارشنبه 14 آذرماه 1397 برگزار شد.

در چکیده این رساله آمده است:

پژوهش حاضر با هدف مطالعه رابطه سیاست و جنسیت؛ ارزیابی انتقادی قوانین حوزه زن و خانواده مبتنی بر سیاست‌های برنامه‌ای انجام شده است. با استفاده از روش تحلیل محتوا، سیاست‌های برنامه‌های توسعه و قوانین مجلس از دوره سوم تا نهم با کدگذاری باز طبقه‌بندی شده و در کدگذاری داشتن بیشترین قرابت معنایی با دلالت موضوعی هر سیاست و قانون مد نظر قرار گرفته است. گروه‌بندی سیاست‌های مجلس بر اساس سیاست‌های برنامه‌های توسعه در 7 گروه و مقوله‌بندی آنها ذیل چهار طیف و در نهایت انتزاع از سیاست‌ها صورت گرفته است. ابتدا همسویی سیاست‌های مجلس با سیاست‌های برنامه‌های توسعه را بررسی کرده و در مرحله بعد سیاست‌ها غیرهمسو، ناظر به نوع خاص و مغفول شناسایی شدند. در مقوله‌بندی به چهار مقوله اقتصاد، فرهنگ، اجتماع، حقوق، در رابطه دولت و زن و خانواده پرداخته شده است. در مرحله انتزاع، یافته‌های خود را از پژوهش بیان کرده‌ایم. تبیین الگوهای تعامل دولت و خانواده و الگوی متعین در ایران و نقد تبیینی سیاست‌های دولت در حوزه زن و خانواده در مرحله بعد از انتزاع انجام شده است. ارائه راهکارهای کلان هفت‌گانه نسبت به چگونگی تعامل دولت با مسأله زن و خانواده در آخرین بخش پژوهش بیان شده است. مسأله نبودن زن و خانواده به عنوان امر اجتماعی متعین و محقق، تجمیع قوانین پراکنده و جزیره‌ای بی‌توجه به نیازها و آسیب‌های متحول‌شونده، متأثر از التهابات اجتماعی و در برخی موارد مبهم و با قابلیت تفسیر به رأی، زاویه و ماهیت سیاست‌گذاری خانواده و شاید بهتر باشد بگوییم قدرت نسبت به خانواده را در بهترین حالت خاکستری نشان می‌دهد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز