دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

امر به معروف و نهی از منکر از منظر امامیه و وهابیت

 
تاریخ انتشار: 1397/09/12    

امر به معروف و نهی از منکر از منظر امامیه و وهابیت

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو مجتبی معنوی با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر از منظر امامیه و وهابیت» روز دوشنبه دوازدهم آذرماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو مجتبی معنوی با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر از منظر امامیه و وهابیت»، حجت‌الاسلام دکتر محمد معینی‌فر به عنوان استاد راهنما و دکتر رحمان بوالحسنی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

امر به معروف و نهی از منکر برجسته‌ترین، بارزترین و گرامی‌ترین واجب در بین واجب‌ها است. در آیات کریمه قرآن، امر به معروف و نهی از منکر سبب امنیت، آبادانی، برپایی واجبات و اصلاح امور دین و دنیا معرفی شده است. بر این اساس، پژوهش حاضر با هدف بررسی مبانی کلامی در امر به معروف و نهی از منکر با استفاده از منابع اسلام و با بیان نظرات اندیشمندان امامیه و وهابیت، سعی در تبیین جایگاه این فریضه الهی دارد. نتایج حاصله از این تحقیق حاکی از آن است که امامیه و وهابیت، آن را واجب و در ردیف ضروریات دین مبین اسلام یاد کرده‌اند و با بحث پیرامون این موضوع که آیا این فریضه واجب عینی است یا کفایی بیان می‌کند، در این دو مذهب اقوای، وجوب امر به معروف و نهی از منکر «کفایی» است. هم‌چنین امامیه با استناد به بعضی از روایات برای این فریضه مراتب سه‌گانه (قلبی، لسانی، ‌یدی) قائل‌اند که در صورت وجود مرتبه پایین‌تر نوبت به مرتبه بالاتر نمی‌رسد. وهابیت نیز مراتب فوق را به صورت معکوس ذکر کرده اند و اولین مرحله این واجب را مرحله یدی می دانند. آن ها جهاد در راه امر به معروف و نهی از منکر را واجب می‌شمارند و همین فتوای علمای آنان در مباح بودن ریختن خون شیعیان، بسیاری از تروریست‌ها را به سوریه و عراق گسیل نموده است. وهابیت بر خلاف امامیه، خروج بر حاکم ظالم را جایز نمی‌داند و معتقد است حاکم ظالم چون بر مؤمنین ولایت دارد، نمی‌توان در برابر خطاهایش موضع گرفت. در حالی که امامیه با استناد به آیات الهی، سنت نبوی و برخورد امام علی(ع) با حاکمان ظالم و مفسد که انسان‌ها را مسئول خطاهای‌شان معرفی می‌کند، بر ضرورت نهی از منکر حاکم ظالم نیز اشاره می‌نماید. تحلیل و بررسی اطلاعات گردآوری شده نشان می‌دهد وهابیت با استفاده ابزاری از این فریضه الهی سعی در تبلیغ آموزه‌های خود به هر شکل ممکن دارد و در این راه از تمام سرمایه انسانی، مالی و تبلیغی خود بهره می‌برد تا با القای این فریضه به عنوان جهاد فی سبیل الله ضربه‌های خود را بر پیکر اسلام راستین وارد آورد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز